reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Początek ciąży i brak zatrudnienia

Dołączył(a)
25 Wrzesień 2017
Postów
2
Witam,
Mam pytanie dotyczące mojej obecnej sytuacji w jakiej się znalazłam. Mam 2 dzieci z najmłodszym siedzę w domu ponieważ nie dostał się do żłobka a dzisiaj dowiedziałam się że jestem w ciąży w 2 tygodniu. Jestem zarejestrowana w UP bez prawa do zasiłku i spodziewam się 3 dziecka ... 500+ dostaję na drugie dziecko z żadnych innych świadczeń nie korzystam a przeraża mnie świadomość przebywania kolejnych minimum 2 lat w domu bez żadnych dochodów... Pytanie moje dotyczy sytuacji w której np. mój brat prowadząc działalność gospodarczą mógłby mnie zarejestrować jako swojego pracownika na najniższą krajową ale że jako nie jest bogaty i ma swoją rodzinę po przekroczeniu 3 miesiąca ciąży poszłabym na zwolnienie lekarskie i do końca ciąży bym na nim przebywała. Czy taka sytuacja ma prawo się udać i czy mój brat poniósłby jakieś koszty z tym związane oprócz opłacania do ZUS'u składek za mnie ?
Będę wdzięczna za poradę.
Pozdrawiam
MamaAnia2017
 
reklama
Rozwiązanie
No ale jednak ten miesiąc trzeba przepracować, sorki za wprowadzenie w błąd. A jak się potem do macierzyńskiego liczy? To nie jest średnia za ostatnie pół roku? Bo coś mi w głowie się kojarzy, że do czegoś te pół roku jest potrzebne, ale nie wiem w którym kościele to dzwoni :-D
Przy DG jest naliczana srednia.
reklama
A w dodatku nie jest jeszcze tak, że nawet jak pójdziesz po miesiącu na L4, to i tak nic nie dostaniesz, bo musisz mieć wcześniej przepracowane chyba co najmniej pół roku?
Dwa - zatrudnienie kobiety w ciąży, zwłaszcza u rodziny jest zawsze szczegółowo skontrolowane i zazwyczaj podważone.
 
Nie jest tak, trzeba przepracować miesiąc. I czy u rodziny czy nie jednak liczyć się z kontrolą. Najlepiej rzeczywiscie przepracowac ten czas u brata, wtedy będzie to zgodne z prawem i później będziesz w stanie udowodnić, ze pracowałaś.
 
A w dodatku nie jest jeszcze tak, że nawet jak pójdziesz po miesiącu na L4, to i tak nic nie dostaniesz, bo musisz mieć wcześniej przepracowane chyba co najmniej pół roku?
Dwa - zatrudnienie kobiety w ciąży, zwłaszcza u rodziny jest zawsze szczegółowo skontrolowane i zazwyczaj podważone.
Powiem szczerze że jestem zaskoczona. Nie miałam o tym pojęcia...
Dziękuję za uświadomienie
 
No ale jednak ten miesiąc trzeba przepracować, sorki za wprowadzenie w błąd. A jak się potem do macierzyńskiego liczy? To nie jest średnia za ostatnie pół roku? Bo coś mi w głowie się kojarzy, że do czegoś te pół roku jest potrzebne, ale nie wiem w którym kościele to dzwoni :-D
 
Osobiście obawialabym się takich kombinacji. I, że ZUS pomyśli o próbie wyłudzenia. Myśleć ciągle o kontroli to raczej się dziecku nie przysłuży. Chyba, że to lekka praca i mogłabyś ja wykonywać dalej jak te 12 tyg. Ale tu brat musiałby mieć chęć na serio Cię zatrudnić na dłużej, a Ty na serio pracować. Dziewczyny piszą o 1000 zł plus drugie tyle na 2 i 3 dziecko chyba lepiej to finansowo i uczciwiej w porównaniu z najniższą krajową i nerwami czy ZUS się nie przyczepi.

Powodzenia
 
reklama
No ale jednak ten miesiąc trzeba przepracować, sorki za wprowadzenie w błąd. A jak się potem do macierzyńskiego liczy? To nie jest średnia za ostatnie pół roku? Bo coś mi w głowie się kojarzy, że do czegoś te pół roku jest potrzebne, ale nie wiem w którym kościele to dzwoni :-D
Przy DG jest naliczana srednia.
 
Rozwiązanie
Do góry