reklama

podatki- rozliczenie pit

Temat na forum 'Rozmowy o wszystkim' rozpoczęty przez kasia_8481, 9 Luty 2011.

1. kasia_8481

kasia_8481 Fanka BB :)

witajcie dziewczyny.
    muszę wam zadać pewne pytanie bo niestety na żadnym z tematycznych forów nie uzyskałam odpowiedzi.
    ale może nim je zadam, by nie robić bałaganu mam pytanko czy są tu mamusie które rozliczają firmy bądź te które znają się na pitach?

2. fanta20062

fanta20062 Mamusia Kubusia 2009

Witam serdecznie kasia_8481!!
    Rozliczam pity, znam się itd. W czym rzecz??

3. reklama
  4. kasia_8481

fanta20062 PRZEPRASZAM ŻE TAK PROSTO Z MOSTU WALĘ, ALE NIE WIEM ZA BARDZO CO ZROBIĆ doradź mi proszę w miarę możliwości co będzie dla mnie korzystniejsze, otóż:

prowadzę firmę od lipca 2010,
    nie zapłaciłam jeszcze podatku, gdyż koszty przewyższały moje zarobki,
    chciałabym się rozliczyć z mężem i odliczyć ulgę na dziecko,
    mąż pracuje na etacie na umowie na czas nieokreślony,

jak to jest z tym odliczeniem na dziecko, czy skoro ja nie zarobiłam do 31 stycznia praktycznie nic (bo dochodu wyszło mi zaledwie niecałe 300 zł)- jak na razie firma się słabo rozkręca ale się nie poddaję, to czy mogę odliczyć tą ulgę?

czy jeśli ja jej nie mogę odliczyć a rozliczę się z mężem to jemu będzie można? bo gdzieś w sieci przeczytałam, że jak są zwroty to przeważnie dostaje je podatnik a nie małżonek.
    czy po prostu popisać trochę więcej deklaracji i rozliczyć się osobno?

5. fanta20062

Rozliczcie się razem i odpisz dziecko (wtedy zyskasz 1112,04). Co do ulgi to Twój mąż niestety jej nie dostanie.

6. kasia_8481

czyli zaznaczam że to ja odliczam ulgę?
    kurde chyba oddam komuś tego pita bo sobie kłopotów narobię :-)

7. fanta20062

Zrób pit na siebie i rozlicz się z mężem i odwrotnie. Wtedy zobaczysz co jest korzystniejsze:tak:
    Może to Ci coś pomoże:
    Wspólne rozliczenie małżonków opłaca się w następujących sytuacjach:
    • gdy jeden z małżonków osiąga dochody opodatkowane w stawce 32 % (powyżej 85’528 zł), a drugi małżonek w stawce 18%;
    • gdy jeden z małżonków osiąga dochody opodatkowane w stawce 18% albo 32 % (powyżej 85’528 zł), a drugi małżonek nie osiąga żadnych dochodów;
    • gdy którykolwiek z małżonków ma odliczenia od podatku wyższe, niż jego podatek należny, a u drugiego małżonka wystąpiłby podatek do zapłaty.

8. giovannessa

giovannessa Fanka BB :)

Jeśli nie osiągnęłaś dochodu powodującego obowiązek zapłaty podatku, to rozliczenie z mężem będzie korzystniejsze, bo jego dochody zostaną podzielone na dwie osoby. Wtedy do zwrotu będzie ulga podatkowa 556,02 zł i ulga na dziecko 1112,04 zł... pod warunkiem, że mąż zarabia na tyle dużo, że ma zaliczki na podatek odprowadzone w takiej (lub większej) wysokości...

I warunek - opodatkowanie Twojej firmy. Jeśli zgłosiłaś rozliczanie tzw. podatkiem liniowym, to niestety nie możesz rozliczyć się z mężem.

Pozdrawiam :-)

9. kasia_8481

dziękuję.
    to można byłoby rozliczać moją firmę na picie tym co miałby wypełnić mąż.
    ja na 36 on na 37.

ja mam firmę i muszę ją rozliczyć. nie płaciłam jeszcze podatku bo koszty są ogromne. straty też nie było na czysto do opodatkowania mam niecałe 300 zł- a z tego podatku też nie będzie. więc mnie obowiązuje pit36
    mąż pracuje na etacie i nigdzie indziej to jego obowiązuje pit37 on podatek miał odprowadzany.
    kurczę chciałabym to pojąć kiedy co można, komu można odliczać.
    tak czytam od rana o tych pitach i coraz mniej rozumiem niż rano (dobrze, że synek się sam ładnie bawi o dziwo :-) )

jak rozliczałam się sama jako studentka, albo wspólnie ale jako bezrobotna to nie było problemu a teraz nie wiem co się z czym je.

dziękuję, że w ogóle masz ochotę mi odpowiadać, bo ja to jakiś ciężki przypadek jestem :-)))

10. reklama
  11. giovannessa

giovannessa Fanka BB :)

Razem z mężem rozliczacie się na PIT-36. Do tego dodatkowo załącznik PIT-O (wspólny) do odliczenia ulgi na dziecko i dla Ciebie załącznik PIT-B do rozliczenia firmy.

To wcale nie jest ciężki przypadek, to jeden z prostszych :-)

12. kasia_8481

:-)
    no to już ostatni raz dla pewności
    chcąc abyśmy rozliczyli się razem nie ma znaczenia czy rozliczymy się na pit 36 czy 37?
    firmę mogę rozliczyć na picie 37 tyle tylko, że daję ten załącznik?

bo ja myślałam, że jak się ma działalność a chce się rozliczyć razem to musi to być na pit 36 i koniec i tylko wpisuję małżonka.

czyli popraw mnie jeśli dalej nie rozumiem.
    bierzemy pit 37, mąż jest pierwszy ja druga i dołączam pit b dotyczący firmy i tyle, no i 0 na malucha.

kurde aż mi ciśnienie skoczyło :-) :-)

EDIT:
    znalazłam broszurkę z US i pit 37 w naszym przypadku nie może być złożony.

w takim razie biorę pit 36, i jako podatnik jestem ja a jako małżonek oczywiście mąż i tutaj jak to jest, jemu mogę przypisać ulgę na dziecko? skoro on podatek zapłacił a ja nie?

heh, chyba coraz bardziej się plączę w tym wszystkim :-(

JEZU PRZECIEŻ TO WŁAŚNIE NAPISAŁAŚ MI W SWOIM POŚCIE! :-)
    CHYBA za długo już przed kompem siedzę

dzięki kochana, jak zawsze na BB można liczyć :-);-)

Ostatnia edycja: 9 Luty 2011

Poleć forum