reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Podróże i wczasy z małym dzieckiem

vinverde

Fanka BB :)
Dołączył(a)
2 Październik 2012
Postów
1 261
Opiszę moje spostrzeżenia, co do kobiet z małymi dziećmi, może się przydadzą :)
Największy podział można rozróżnić, zależnie czy:
- kobieta leci sama z dzieckiem, czy z 'mężem' do pomocy
- czy jeszcze karmi piersią/czy nie (niektóre już przestały karmić/inne w ogóle mleka nie miały)

Oczywiście najtrudniejszy jest przypadek, gdy leci sama i nie karmi :/ Jeśli lecą oboje rodziców, a do tego masz możliwość karmienia piersią, to jest dużo łatwiej.

1. większość lotnisk stosuje ograniczenia, że w bagażu podręcznym możesz mieć butelki o pojemności max 100ml, a łączna wartość płynów nie może przekraczać 1litra
- są lotniska, gdzie możesz przewieźć większe butelki, ale musisz się z nich napić, by udowodnić, że to nie 'środek terrorystyczny' (jednak każde lotnisko należy rozpatrywać osobno)
- jeśli karmisz piersią to sprawa jest prostsza, bo nie musisz brać z sobą tyle zapasów dla maluszka
- jak najbardziej w bagażu podręcznym możesz przewozić kanapki, owoce i warzywa jak marchewki itd (to bardziej dla Ciebie, jeśli jeszcze karmisz piersią i niekoniecznie możesz/chcesz jeść chemię samolotowego jedzenia)
2. Dzieci do lat 2 w czasie lotu siedzą na kolanach rodziców (dostają osobny pas)
- więc jeśli lecicie we dwójkę to przynajmniej łatwiej się zmieniać, kto trzyma dziecko,
(widziałam kobiety korzystające z różka na czas podróży, to ułatwia jego trzymanie/przekładnie np taki: żeby było wiadomo o co chodzi http://image.ceneo.pl/data/products/1483950/i-drewex-rozek-z-kokosem-hippo.jpg )
- podobnie z wyjściami do toalety (przy dłuższych lotach, czasem ciężko wytrwać bez skorzystania), a jeśli lecisz sama to nie bardzo jest z kim dziecko zostawić, a toalecie w samolocie nie ma miejsca by wziąć z sobą niemowlaka (można poprosić w razie czego obsługę lotu o pomoc)
- na lotniskach albo znajdziesz toalety dla niepełnosprawnych z przewijakami lub są ku temu osobne pokoje, tzw 'family room'
3. starty, lądowania i lot
- to chyba najtrudniejszy moment lotu, ze względu na zmianę ciśnienie, która powoduje ból w uszach
- i tu zależy dużo od dziecka, to tak jak ze spaniem w nocy, jedne prześpią spokojnie, a drugie będą robić awanturę co chwila
- Toska ma tu dużo racji, jeśli uda Ci się na ten czas przystawić do piersi/butelki to możesz być spokojniejsza, że ten moment dziecko przejdzie łagodniej :)
- jeśli nie masz pokarmu, a butelkę, można dać ją do podgrzania obsłudze lotu
- co do samego lotu, to widziałam mniej więcej tyle samo dzieci co go przesypiały, co przepłakiwały, więc tu też reguły nie ma. Raz miałam lot, chyba przed jakimiś świętami, że leciało 11 dzieci poniżej 2giego roku życia :) i przyznam, że był to hardcore :) było kilka spokojnych dzieci i kilka beks, ale niestety tak to już jest, że jak jedno dziecko zaczyna płakać, to zaczyna się fala płaczu rozciągać na inne.
4. wózki/foteliki
- większość linii lotniczych pozwala w ramach bagażu podręcznego na dziecko na przewiezienie wózka dla dziecka za darmo. Najczęściej oddaje się go a) jako bagaż rejestrowany b) tuż przy schodach do samolotu, więc jeśli Ci się uda, to lepiej przy schodach, bo wtedy masz dziecko dłużej w wózku, a krócej na rękach
- odbiór wózka: wyjeżdża na taśmie, razem z bagażem rejestrowanym. Więc jeśli lecisz sama z dzieckiem to musisz być przygotowana, że samolot musisz opuścić z dzieckiem na rękach i swoim podręcznym też... co bywa trudne. Warto mieć wtedy takie chusty do noszenia dzieci, bo dają Ci wolne ręce.
- prawie żadna linia lotnicza nie pozwala na przewiezienie zarówno wózka jak i fotelika samochodowego osobno, najlepiej więc jeśli Twój wózek ma opcję od razu z nosidełkiem i weźmiesz takie, zamiast klasycznej gondolki. Wtedy w Polsce masz rozwiązany problem, jak przewieść dziecko w samochodzie po przywiezieniu, bo tu foteliki są obowiązkowe.
 
Ostatnia edycja:
reklama
Formalności:

1. Osobny dokument dla dziecka
(info od konsulatu)
Informujemy, iż z dniem 26 czerwca 2012 r. utracą ważność wszystkie wpisy danych dzieci, zamieszczone w paszportach rodziców - dokonane przed dniem 28 sierpnia 2006 r.
- po dniu 26 czerwca 2012 r. osoby małoletnie, których dane są zamieszczone w paszportach rodziców, nie mogą na tej podstawie przekraczać granicy. Wpisy danych dziecka w paszporcie rodziców tracą ważność.
- małoletni powinni posiadać oddzielny dokument paszportowy.
- czas wyrabiania paszportu nie powinien aktualnie przekraczać 30 dni
- w
niosek o wydanie dokumentu paszportowego osobie małoletniej składają rodzice lub ustanowieni przez sąd opiekunowie albo jeden z rodziców lub opiekunów z pisemną zgodą drugiego z rodziców lub opiekunów, poświadczoną za zgodność przez organ paszportowy lub notariusza.
- Paszport taki jest ważny przez 5 lat ( d
o 10 sierpnia 2012 r. dzieciom do 5 roku życia były jeszcze wydawane paszporty tymczasowe z rocznym terminem ważności. Od 11 sierpnia 2012r.. podstawowym dokumentem dla dzieci do 5 roku życia będzie paszport ważny przez 5 lat od daty wydania. )
- koszt paszportu dla dziecka małoletniego (<13 lat) to 30 zł
- do złożenia wniosku o paszport trzeba dołączyć fotografię dziecka.

2. EKUZ
- wybierając się w podróż w granicach Europy warto wyrobić kartę EKUZ (Europejska karta ubezpieczenie zdrowotnego)
- w tym celu (w większości przypadków) wystarczy złożyć tylko dwa dokumenty:
- Wniosek o kartę (do pobrania tutaj
https://www.ekuz.nfz.gov.pl/hidden_main_page/dokumenty-do-pobrania )
- aktualny dokument ubezpieczenie zdrowotnego (najczęściej jest to RMUA)
- karta EKUZ aktualnie wydawana jest od ręki, czyli w ciągu 2-5 min od złożenia poprawnie wypełnionych dokumentów
- i jest ważna przez pół roku od chwili wydania
- karta EKUZ wydawana jest bezpłatnie
 
Ostatnia edycja:
a ja szczerze mogę polecić dwie miejscówki z małymi dziećmi (bo mamy sprawdzone)w Turcji i Tunezji, byliśmy z 6 miesięcznymi bobasami i nie było się do czego przyczepić, załoga w hotelach przemiła dla małych dzieci, ciągle tylko chodzili i zaczepiali maluszki, brali na ręcę, uśmiechnięci, zadowoleni, każdy pomagał z wózkiem itp. W Turcji nawet do pokoju rodzice dostali winko i kartkę z życzeniami, bo mały kończył 6 miesięcy :)

w Tunezji to hotel Ramada Liberty Resort Hotel Ramada Liberty Resort Skanes (Monastir, Tunezja) - Wycieczki

Turcja hotel Vikingen Quality Zdjęcia Hotel Vikingen Quality Resort & Spa - foto Hotel Vikingen Quality Resort & Spa w Okurcalar - fotki Hotel Vikingen Quality Resort & Spa. Wygląd zewnętrzny hotelu
 
A ja z doświadczenia polecam zwracać uwagę przy wyborze hotelu na jego odległość od lotniska. Po kilkugodzinnym locie, lepiej jest jak najszybciej dojechać do hotelu a nie spędzić drugie tyle czasu w autobusie.
I też polecam Turcje, mają bardzo duży wybór świetnych hoteli dostosowanych do dzieci.
 
Ja bym bardzo chciała jechać z dziećmi na ferie gdzieś w góry chociaż, tak na kilka dni ale mam pietra bo koleżanka pojechała z 3 miesięcznym dzieckiem nad morze (mieszkamy na śląsku) i mały ciężko to przeszedł, chyba klimat mu nie przypasował.
 
Może po prostu droga długa a jak było ciepło to dopiero dzieciaczki źle to znoszą. Dorosłego długa droga męczy a co dopiero dzieci. :-(
 
reklama
Żabila może, nie wiem, w każdym razie chyba nawet skrócili wyjazd o dzień czy dwa bo koleżanka dostawała do głowy, nie wiem ile tam byli, chyba z tydzień niecały.
 
Do góry