reklama

Podwyżka alimentów

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez iwona_g, 31 Marzec 2011.

1. iwona_g

iwona_g Zaciekawiona BB

Witam,

razem z córką mieszkamy w Polsce, córka ma obywatelstwo polskie i nemieckie, ojciec jest Niemcem, nie utrzymuje z nami kontaktu. Sadownie z Niemiec ma zasądzone alimenty. Który sąd jest właściwy jeśli chciałabym złożyć wniosek o podwyżkę aliemntów, polski czy niemiecki?

Pozdrawiam

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Pozew o alimenty składa się w sądzie rejonowym, wydziale rodzinnym i nieletnich, właściwym dla miejsca zamieszkania osoby uprawnionej do alimentów (dziecka) lub właściwym dla miejsca zamieszkania osoby pozwanej (w tym przypadku ojca). O właściwości sądu decyduje powód lub jego przedstawiciel ustawowy (w tym przypadku Pani).
    Może Pani zatem wnieść sprawę do sądu w Polsce (właściwy dla m-ca zamieszkania dziecka) lub w Niemczech (właściwy dla miejsca zamieszkania ojca).

3. reklama
  4. miska82

miska82 Fanka BB :)

Dzien dobry. Mam pytanie. Otoz 30 marca br odbyla sie sprawa o alimenty- pozew zostal odrzucony z racji ugody dotyczacej wysokosci alimentow. Obecnie sytuacja sie zmienila- dziecko ma przewlekle przepisane leki wykryty refluks moczowo- nerkowy II stopnia co wziaze sie z opieka poradni nefrologicznej jak i rowniez dostala sie do żłobka. Niestety wysokosc alimentow jest zbyt niska w stosunku do potrzeb dziecka. Czy jest mozliwosc ew odwolania sie od wyroku czy dopiero mozna skladac wniosek o podwyzszenie alimento za 6mc? Bardzo prosze o szybka odpowiedz

5. E. Słotwińska-Rosłanowska

Kiedy zapadł wyrok?

6. miska82

30 marca br zapadl wyrok od razu na rozprawie

7. E. Słotwińska-Rosłanowska

W mojej ocenie nie ma podstaw do apelacji, bo sama sie Pani zgodziła na te warunki (zawarto ugodę). Powinna Pani wnieść nowy pozew. Nie rozumiem o jakich 6 miesiącach Pani pisze. Pozew może Pani wnieść w każdym momencie, gdy zmianie uległy okolicznosci kształtujące koszt utrzymania dziecka.

8. miska82

Bardzo dziekuje za ta odpowiedz. Bardzo mi Pani pomogla- slyczalam ze najwczesniej pozew mozna zlozyc o podwyzszenie alimentow za pol roku od zapadniecia wyroku stad tez bylo moje pytanie. Najwidoczniej zostalam wprowadzona w błąd.

Poleć forum