reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Podwyższona tarczyca w miesiąc Jak?

Yukira

Aktywna w BB
Dołączył(a)
20 Styczeń 2019
Postów
75
Witam,
Aktualnie 8 miesiąc leczę nadczynność tarczycy . Co miesiąc praktycznie chodziłam na badanie krwi czy TSH się zmniejsza , mój pierwszy wynik 5,418 w maju miałam już 3,297 zbliżałam się do upragnionego 2,0 (tak mi Pani doktor poradziła) ostatnio się badałam tarczycę a tutaj zaskoczenie wzrosła do prawie 5.0 😭 jestem załamana ! Co prawda zapomniałam max 2 razy wziąć tabletkę ale zawsze wzorowo brałam co rano . Pani doktor zwiększyła dawkę i coś napomknęła że takie coś może także pojawić się na początku ciąży (hormony wtedy szaleją ) co prawda okres spóźnia mi się już 4 dzien ale jeszcze sobie poczekam bo nie chce poraz kolejny się zrazić . Co myślicie o tej tarczycy ? Czy przez to ze 2 razy zapomniałam wziąć tabletki ?
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi 🤗🤗🤗🤗
 
reklama
Witam,
Aktualnie 8 miesiąc leczę nadczynność tarczycy . Co miesiąc praktycznie chodziłam na badanie krwi czy TSH się zmniejsza , mój pierwszy wynik 5,418 w maju miałam już 3,297 zbliżałam się do upragnionego 2,0 (tak mi Pani doktor poradziła) ostatnio się badałam tarczycę a tutaj zaskoczenie wzrosła do prawie 5.0 😭 jestem załamana ! Co prawda zapomniałam max 2 razy wziąć tabletkę ale zawsze wzorowo brałam co rano . Pani doktor zwiększyła dawkę i coś napomknęła że takie coś może także pojawić się na początku ciąży (hormony wtedy szaleją ) co prawda okres spóźnia mi się już 4 dzien ale jeszcze sobie poczekam bo nie chce poraz kolejny się zrazić . Co myślicie o tej tarczycy ? Czy przez to ze 2 razy zapomniałam wziąć tabletki ?
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi 🤗🤗🤗🤗
Masz raczej niedoczynność, a nie nadczynnosc z tego co napisałaś. Rzeczywiście w ciąży tsh szaleje, u mnie przed ciąża było już ładnie unormowane a w 8tc skoczyło do 3. Po zwiększeniu dawki tyroksyny szybko się poprawiło.
 
@Hiczi jest kilka czynników wpływających na TSH. Ciąża jest jednym z nich. Zapominanie leków też. Ale również godzina o której bierzesz lek najlepiej między 5-7. I rzeczywiście ma czczo. Najlepiej godzinę przed posiłkiem. Popijać łykiem wody.
 
Do zajscia w ciaze najlepiej miec tsh blizej 1. Druga sprawa to to, ze na podstawie samego tsh nie okresla sie stanu tarczycy. Jesli lekarz leczy cie tylko na podstawie samego tsh to radze go zmienic. Wazne parametry to tez wolne hormony tarczycy fT3 i fT4, ktore pokazuja stan faktyczny tarczycy. Samo tsh zmienia sie b.wolno, nawet 6 tygodni, wiec zapomnienie tabletki 2 razh raczej az tak nie wplywa na wzrost. Masz problemy z niedoczynnoscia tarczycy, a to czesto idzie w parze z brakiem okresu lub problemami z cyklem. Ja bym na twoim miejscu jak najszybciej zrobila test. Jesli jestes faktycznie w ciazy to trzeba isc do bardziej ogarnietego lekarza, zeby jak najszybciej zajac sie niedoczynnoscia na podstawie wszystkich parametrow tarxzycy. Jesli to nie ciaza to przez niedoczynnosc mozesz miec rozne problemy z miesiaczkowaniem i tez trzeba sie tym zajac. Takze takie czekanie, zeby sie nie zrazic jest dla mnie niezrozumiale.
 
Cześć! Oczywiście leczysz się na NIEDOczynność :-)
Ja biorę leki tylko dlatego, że staram się o ciążę. Miałam wynik ok. 2,5, po ponad roku jest w granicach 1,5. Gdy badałam TSH po 9 miesiącach przyjmowania lewotyroksyny, dano mi do zrozumienia, że po takim czasie jeszcze niekoniecznie widać będzie stałe, konkretne obniżenie... Ale jest jeszcze druga kwestia: wielu lekarzy powie Ci, że z TSH powyżej półtora zajście w ciążę jest mniej prawdopodobne... więc z Twoim podwyższonym - nie wiem. Zapomnienie tabletki 1-2 razy nie jest czymś strasznym, zdarzyło mi się więcej przez tak długi czas, a jednak wszystko jest pod kontrolą.
W każdym razie: najlogiczniejsza rzecz do zrobienia to chyba sprawdzenie, czy jesteś w ciąży? :-)
 
@Hiczi jest kilka czynników wpływających na TSH. Ciąża jest jednym z nich. Zapominanie leków też. Ale również godzina o której bierzesz lek najlepiej między 5-7. I rzeczywiście ma czczo. Najlepiej godzinę przed posiłkiem. Popijać łykiem wody.
zawsze biorę rano przed pracą jak tylko wstanę i według zaleceń nie jem godzinę nawet więcej max 2 h
 
Do zajscia w ciaze najlepiej miec tsh blizej 1. Druga sprawa to to, ze na podstawie samego tsh nie okresla sie stanu tarczycy. Jesli lekarz leczy cie tylko na podstawie samego tsh to radze go zmienic. Wazne parametry to tez wolne hormony tarczycy fT3 i fT4, ktore pokazuja stan faktyczny tarczycy. Samo tsh zmienia sie b.wolno, nawet 6 tygodni, wiec zapomnienie tabletki 2 razh raczej az tak nie wplywa na wzrost. Masz problemy z niedoczynnoscia tarczycy, a to czesto idzie w parze z brakiem okresu lub problemami z cyklem. Ja bym na twoim miejscu jak najszybciej zrobila test. Jesli jestes faktycznie w ciazy to trzeba isc do bardziej ogarnietego lekarza, zeby jak najszybciej zajac sie niedoczynnoscia na podstawie wszystkich parametrow tarxzycy. Jesli to nie ciaza to przez niedoczynnosc mozesz miec rozne problemy z miesiaczkowaniem i tez trzeba sie tym zajac. Takze takie czekanie, zeby sie nie zrazic jest dla mnie niezrozumiale.
teraz mam zbadać TSH plus fT3 za 6 tygodni tak mam na skierowaniu , kurcze najwidoczniej się nie znam na tym nazewnictwie tarczycy jestem jeszcze żółtodziób :( ale napomkne że staramy się już 5 lat i dlatego. Nie biorę do siebie że okres mi się spóźnia . Endokrynologa mam dopiero na wrzesień zobaczymy co powie
 
reklama
Do góry