reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Podwyższone napięcie mięśniowe

Ania919

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
9 Październik 2019
Postów
33
Witam, drogie mamy czy możne wasze dziecko miało podwyższone napięcie mięśniowe? Jeśli tak jak się to objawiało? Moje dziecko ma skończone 5 miesięcy. Pięknie lezy na brzuchu , podnosi główkę itp. ale od jakiegoś czasu (może z miesiąc), leżąc na plecach też zaczął mi odrywać główkę i trzymać w powietrzu, na początku myślałam że jest tak silny i ćwiczy mięśnie brzucha i jest ciekawy po prostu świata. Ale dla spokoju umówiłam się do fizjoterapeuty na taką wizytę kontrolną , i Pani mówi że dziecko nie.powinno tak robić i stwierdziła lekkie podwyzszone napięcie, gdzie wszesniej pediatra na wizytach twierdziła , że wszystko jest ok wlacznie z napięciem . Synek nie obraca się na boki:( ani z plecaków na brzuch tzn coś tam już probuje, wcześniej w zabawie go też zachęcaliśmy i bawiliśmy się z nim kulajac go. Póki co pokazała ćwiczenia, głównie te co robiliśmy i kazała przyjść za dwa tygodnie na kolejną rehabilitacje, czy któraś z Was tak miała i wszystko było zaś ok ? Czy miało to np. wpływ na to, że dziecko późno usiadło ? Nie ukrywam , że trochę się podlamalam
:(:( :(:(
 
reklama
Rozwiązanie
Ja moge dodać od siebie kilka słów, ale a propos obniżonego napiecia. Córka 13 miesiecy. Kilka fizjo to stwierdziło. Obracała sie na boki dość późno i nie często. Zacisniete piątki miala dlugo. Usiadla przed 11 miesiącem. Jeżdżę z nia na rehabilitację, ale uwazam, że takie jest jej tempo po prostu. Wcześniej martwiłam się, bo była w tyle, a teraz juz nie. Z każdym dniem idzie do przodu. I czy to zasługa ćwiczeń? Nie, bo nie robie ich z nia. Wszystko sama robi i małymi kroczkami do przodu. Każdy mowil, ze późno usiadla. Wg roznych źródeł (blog mamyfizjoterapeuta) najpóźniej w 11 miesiacu. Także udało sie, tydzień przed.
Dziękuję, bardzo się przyda. Po 1 córce mogę Pani na pocieszenie powiedzieć, że rehabilitacja Bobathem to bardziej ćwiczenia rozwojowe, a że motoryka duża wpływa na motorykę małą i na rozwój psychiczny dzieci taką uwagę przywiązuje się teraz do tego. Kiedyś jednak nikt na to nie zwracał uwagi i ludzie żyli, więc bym to traktowała jako inwestycję, bo maluchowi może być tylko lepiej dzięki temu.
Dokładnie kiedyś nikt nie zwracał uwagi na to, a teraz ledwo co się zadzieje to ludzie panikują . Tak dokładnie takie wizyty na pewno synkowi nie zaszkodzą , a myślę, że wręcz przeciwnie.
 
reklama
Fizjoterapeutka nie powiedziała że to jest wnm, bo by były inne objawy . Mówiła że to nic takiego i ćwiczyć , ale potem jak za zeczelam analizować też myślałam że może powiedziała że mamy przyjść bo chodzi o kasę ... Oni na tym zarabiają . Jak pytałam ostatnio pediatry na szczepienie to mówiła że każde dziecko jest inne i że jak nie zacznie się obracać do roku to dopiero trzeba zaczac się martwić . Już sama nie wiem co o tym myśleć, może faktycznie jest ciekawy świata, a ja po prostu będę z nim ćwiczyć obroty i tyle :)
Lekkie napięcie to napięcie, czyli wzmożone. Może być w różnym stopniu oraz dotyczyć różnych obszarów np. obręczy barkowej lub biodrowej. Jednak są tylko 2 pocięcia dot napięć: WNM i ONM.
Może być też tak, że pomimo ćwiczeń obrotów syn nie zaakceptuje, bo posiądzie nową umiejętność i trzeba mu na to pozwolić.
Obserwuj też przy rozszerzeniu diety napięcie też się lubi wtedy pokazywać (umiejętność przeżuwania). A pokazać drugiemu fizjo nigdy nie zaszkodzi 😊
 
@Ania919 To poczytaj sobie o metodzie NDT Bobath. To jest metoda, która w dużej mierze pokazuje jak postępować z maluszkiem - jak podnosić, jak przewijać, jak zachęcić do obrotów również. Na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc. Aczkolwiek tutaj też dobrze, by ktoś Ci pokazał jak wykonywać ćwiczenia.
Fajnym rozwiązaniem jest też masaż Shantala - niestety próbowałam kiedyś znaleźć jakiś fajny filmik w internecie i mi się nie udało. Tu też pozostaje tylko, by ktoś pokazał.

PS. Wyślij mi na priv swój adres e-mail, to gdzieś spróbuję odnaleźć w pdf książeczkę o NDT Bobath.
 
Lekkie napięcie to napięcie, czyli wzmożone. Może być w różnym stopniu oraz dotyczyć różnych obszarów np. obręczy barkowej lub biodrowej. Jednak są tylko 2 pocięcia dot napięć: WNM i ONM.
Może być też tak, że pomimo ćwiczeń obrotów syn nie zaakceptuje, bo posiądzie nową umiejętność i trzeba mu na to pozwolić.
Obserwuj też przy rozszerzeniu diety napięcie też się lubi wtedy pokazywać (umiejętność przeżuwania). A pokazać drugiemu fizjo nigdy nie zaszkodzi 😊
Moze i racja , że nie zaszkodzi z innym skonsultować :) zobaczymy jak to będzie .
 
@Ania919 To poczytaj sobie o metodzie NDT Bobath. To jest metoda, która w dużej mierze pokazuje jak postępować z maluszkiem - jak podnosić, jak przewijać, jak zachęcić do obrotów również. Na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc. Aczkolwiek tutaj też dobrze, by ktoś Ci pokazał jak wykonywać ćwiczenia.
Fajnym rozwiązaniem jest też masaż Shantala - niestety próbowałam kiedyś znaleźć jakiś fajny filmik w internecie i mi się nie udało. Tu też pozostaje tylko, by ktoś pokazał.

PS. Wyślij mi na priv swój adres e-mail, to gdzieś spróbuję odnaleźć w pdf książeczkę o NDT Bobath.
Tak pokazała jak prawidłowo podnosić i nosić bo trochę wyżej go mamy nosić bo dotychczas heh i dwa ćwiczenia które mam ćwiczyć 1) Złapać za miednicę i na bok 5 sekund i na kolejny bok ,i drugie obrót , który w sumie jest niczym nowym dla mnie bo już tak zachęcaliśmy małego jak leżał na brzuchu do obrotów
 
@Ania919 To poczytaj sobie o metodzie NDT Bobath. To jest metoda, która w dużej mierze pokazuje jak postępować z maluszkiem - jak podnosić, jak przewijać, jak zachęcić do obrotów również. Na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc. Aczkolwiek tutaj też dobrze, by ktoś Ci pokazał jak wykonywać ćwiczenia.
Fajnym rozwiązaniem jest też masaż Shantala - niestety próbowałam kiedyś znaleźć jakiś fajny filmik w internecie i mi się nie udało. Tu też pozostaje tylko, by ktoś pokazał.

PS. Wyślij mi na priv swój adres e-mail, to gdzieś spróbuję odnaleźć w pdf książeczkę o NDT Bobath.
Masażu Shantala też szukałam nie ma w całości, są tylko fragmenty 😐.
Z YT polecam filmy Pawła Zawitkowskiego - guru Bobatha oraz mamy fizjoterapeuty- bardzo dobrze tłumaczy i pokazuje, prowadzi też bloga.
Dzieci z napięciem lubią być mocniej dociskane, ale warto, żeby wiedzieć jak i nie przesadzić.
Powiem Wam, że ja dzięki naszej pani Dr, która rehabilitowała córkę uniknęłam prowadzania za rączki, wprowadziliśmy na stałe wiele ćwiczeń na piłce, zwracaliśmy uwagę na bujaczki, foteliki itp. co bardzo pozytywnie wpłynęło to na postawę córki.
 
Watro udac sie do neurologa.Odrazu powie co i jak ...jezeli bedzie cos niepokojacego.Mi pediatra powiedzial ze jest ok..a mial wnm i asymetrie..neurolozka pokazala jak go cwiczyc oraz masowac i po 2 mies.problem minął
 
reklama
Ja moge dodać od siebie kilka słów, ale a propos obniżonego napiecia. Córka 13 miesiecy. Kilka fizjo to stwierdziło. Obracała sie na boki dość późno i nie często. Zacisniete piątki miala dlugo. Usiadla przed 11 miesiącem. Jeżdżę z nia na rehabilitację, ale uwazam, że takie jest jej tempo po prostu. Wcześniej martwiłam się, bo była w tyle, a teraz juz nie. Z każdym dniem idzie do przodu. I czy to zasługa ćwiczeń? Nie, bo nie robie ich z nia. Wszystko sama robi i małymi kroczkami do przodu. Każdy mowil, ze późno usiadla. Wg roznych źródeł (blog mamyfizjoterapeuta) najpóźniej w 11 miesiacu. Także udało sie, tydzień przed.
 
Rozwiązanie
Do góry