reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Podwyższony poziom kwasu foliowego w ciąży

ZielonaFretka

Zaciekawiona BB
Cześć czy któraś z Was miała podwyższony poziom kwasu foliowego w ciąży? Zbadałam go sobie z ciekawości i okazało się, że mam 19,7 przy normie do 18,7. Czy Wasi lekarze kazali Wam dalej suplementowac kwas? Czy nadmiar w ogóle jest normalny? Czytałam, że kwas wydała się z moczem i czy słyszałyscie, że nadmiar może powodować autyzm u dziecka?

reklama

TuAga

Fanka BB :)
@ZielonaFretka , w którym tygodniu ciąży jesteś? Najlepiej skonsultuj to z lekarzem prowadzącym, ale bez paniki. Z badań naukowców wynika, że u kobiet, u których poziom kwasu foliowego zaraz po porodzie był 4 krotnie wyższy niż norma ryzyko autyzmu było dwukrotnie wyższe, czyli wynosiło około 3%.

ZielonaFretka

Zaciekawiona BB
@ZielonaFretka , w którym tygodniu ciąży jesteś? Najlepiej skonsultuj to z lekarzem prowadzącym, ale bez paniki. Z badań naukowców wynika, że u kobiet, u których poziom kwasu foliowego zaraz po porodzie był 4 krotnie wyższy niż norma ryzyko autyzmu było dwukrotnie wyższe, czyli wynosiło około 3%.
Jestem w 8 tygodniu. W sumie wynik mnie trochę mnie zaskoczył. Może za dużo suplementowalam , biorę kwas właściwie od roku

KatJak

Możesz mieć problem z metylacja tak jak @witch84 pisze.
Też miałam ponad normę jeszcze przed ciążą ale ginekolodzy to olewali. Zrobiłam na własną rękę badania homocysteiny i genu MTHFR i wyszło że mam oba warianty. Od tamtej pory przyjmuje zmetylowany kwas foliowy. Obecnie jestem w 25 tc.

witch84

Między innymi chodzi MTHFR.
Zbadaj homocysteinę, bo to ona tak naprawdę będzie szkodliwa. a nie sam kwas foliowy.
Jeśli homocysteinę masz na prawidłowym poziomie (ok 7), to bym wynikiem kwasu foliowego się nie przejmowała.

TuAga

@witch84 , jeśli mi się w przeszłości starając o dziecko też zdarzał poziom kwasu foliowego np 19,7, to powinnam (jestem w 6 tygodniu ciąży, wczoraj miałam wizytę, jest tętno i zarodek) sprawdzić poziom cysteiny natychmiast? Czy mogę wykonać to badanie idąc na wizytę za dwa tygodnie? Biorę Pregnę Plus i tam jest trochę zmetylowanego kwasu. Jeśli cysteina wyjdzie podniesiona to należy przejść tylko na metylowaną formę kwasu, tak?

reklama

witch84

Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Czasem prawidłowemu poziomowu homocysteiny sprzyja branie zwykłego kwasu foliowego, czasem metylowanego, a czasem mieszanka jednego i drugiego.
Warto zbadać też poziom witaminy B (tylko znowu nie pamiętaj której - chyba B12 ale głowy nie dam).

Do góry