reklama

Podział ustawowy

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Magnez1, 16 Kwiecień 2012.

1. Magnez1

Magnez1 Fanka BB :)

Moja sprawa dotyczy podziału majątku. Sytuacja wygląda tak. Dziadek i babcia byli współwłaścicielami mieszkania. Sporządzili rownoczesnie dwa identycznie brzmiące testamenty w których jest napisane "w razie swojej śmierci ustanawia jedynym spadkobiercą swoją wnuczkę" czyli mnie. Dziadek zmarł kilka lat temu. Babcia żyje, jak również zyje ich troje dzieci. Wiem, ze babcia i jej dzieci mają prawo do zachowku.
    Nie zamierzamy wystepowac do sadu, ale chciałabym do jakiej czesci wartości mieszkania ma prawo każde z nas?

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Konieczne jest przeprowadzenie postępowania spadkowego po dziadku.
    Pani będzie miała 50% mieszkania (całość po dziadku), a babcia 50% (swoja część).

3. reklama
  4. Magnez1

Rozumiem, że konieczne jest przeprowadzenie postępowania spadkowego. Ale czy w tej sytuacji dzieci dziadka i babci są wyłączone z prawa do zachowku?

5. E. Słotwińska-Rosłanowska

Po pierwsze zachowek to świadczenie pienieżne - właścicielem mieszkania bedziecie Pani i babcia niezależnie od tego czy inny wystąpią o zachowek po dziadku czy nie. Zachowek nie jest naliczany/przyznawany automatycznie ale na wniosek zainteresowanego. jeśli nikt nie wniesie pozwu o zachowek - sprawa zachowku nie istnieje.

6. Magnez1

Dziekuję za odpowiedzi,
    A czy sprzedaż mieszkania coś zmiania?

7. E. Słotwińska-Rosłanowska

Nie rozumiem.
    Kiedy miałaby być ta sprzedaż? Teraz to niemożliwe, bo współwłascicielem jest osoba nieżyjąca.

8. Magnez1

Po przeprowadzeniu postępowania spadkowego chcemy (babcia i ja) sprzedać mieszkanie. Jak w takiej sytuacji wyglądałby podział pieniędzy?

9. E. Słotwińska-Rosłanowska

Szczerze mówiąc nie rozumiem pani problemu. Po postępowaniu spadkowym (po dziadku) mieszkanie będzie w połowie Pani a w połowie babci. Po sprzedaży mieszkania dla Pani będzie 50% pieniędzy, a 50% dla babci.

10. reklama
  11. Magnez1

Dziekuje. Taka odpowiedx mi wystarczy.

Poleć forum