reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Położna środowiskowa nfz.

linkowa

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
5 Czerwiec 2019
Postów
68
Jestem w II trymestrze i chciałabym poszukać już informacji na temat położnej środowiskowej. Nie wiem jak się za to zabrać, bo taka położną deklaruje się w wybranej przychodni na nfz. Czy przychodnię wybiera się na podstawie rejonu, gdzie się mieszka? Pytam, bo obecnie mamy prywatne ubezpieczenie z pracy i korzystam ze specjalistów gdzie chcę i od ręki.
Możecie mi napisać jak to wygląda krok po kroku? Może polecicie kogoś z dobrym podejściem?
 
reklama
Jak kilka lat temu wybierałem przychodnie i lekarza rodzinnego to od razu wybierałem też położna spośród tych które tam pracowały. W przychodniach nie ma rejonizacji. Musiałam wypełnić tylko deklaracje.
 
Czyli wybieram sobie taka panią położną i od razu deklaruje tez lekarza rodzinnego, ale nie muszę się pojawiac u tego lekarza? Czy sa jakieś obowiązkowe wizyty u tego zadeklarowanego lekarza rodzinnego w przychodni nfz (jakies wizyty kontrolne)? Czy po prostu normalnie korzystam z ubezpieczenia prywatnego jak do tej pory?
 
W deklaracji w szpitalu wpisujesz gdzie zapisujesz dziecko i z tej Poradni będzie przychodziła położna i tam będzie twój lekarz pediatra.
 
Położną możesz wybrać z dowolnej przychodni, niekoniecznie tam, gdzie masz lekarza rodzinnego. Zapisanie dziecka nie równa się wizycie położnej. Położna przychodzi do matki ;) przy okazji do dziecka.

Osobno zapisujesz dziecko, ale jak korzystasz z pakietu to nie musisz zapisywać dziecka do poz. Chodzisz tam gdzie chcesz.
 
Hej dziewczyny,
ja tez kompletnie niezorientowana w temacie jestem, korzystam z prywatnego ubezpieczenia. Jestem w 28 tygodniu a podobno ta położną wybiera się w 21... Ja nic nie wybierałam - podobno w takiej sytuacji dostaję położną z urzędu. Ale jeśli chciałabym sobie jeszcze ją wybrać, to:
1. czynie jest za późno?
2. muszę się umówić u niej na wizytę żeby ją wybrać?
3. co to znaczy, że położna "przychodzi" - chodzi o wizyty domowe?
4. jaką rolę odgrywa taka położna? bo ja wiem tylko, że edukacyjną...
 
reklama
Jest duża szansa, że taką położną masz już wybraną. W przychodni składa się w sumie 3 deklaracje do:
1. lekarza, 2. pielęgniarki, 3. położnej. Zadzwoń do nich i się zapytaj.

A co do Twoich pytań
1. Położną możesz zmienić/wybrać w dowolnym momencie.
2. Musisz złożyć deklarację wyboru położnej w przychodni (ewentualnie u samej położnej, jeśli w przychodni nie pracuje)
3. tzn. że przychodzi do Ciebie do domu. Nie pamiętam już ile jest wizyt - po porodzie bodajże 6. Przed porodem raczej pytają czy chcesz, aby przyszła - tłumaczą wówczas jak wygląda poród itp.
4. oprócz tego że edukacyjną - to ma kontrolować Twój stan (np. blizny po cc czy rany po szyciu), a po porodzie dodatkowo stan dziecka (czy przybiera na wadze, ile je itp.)

I żebyś się nie zdziwiła - lekarz POZ ma 2 dni, żeby przyjść do Ciebie po Twoim powrocie ze szpitala. Tzn. odwiedzić Cię w domu.
 
Do góry