reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Polskie mamy we Wloszech

Gosik z tego co wiem okolo wlasnie 15 18go miesiaca szczepia na rozyczke, odre i cos tam jeszcze, ale jak mowilam w kazdym regionie jest tutaj troche inaczej.

Asia, obywatelstwo polskie ma sie automatycznie po rodzicach. Ja po kilku miesiacach od urodzenia synka, jak bylismy w Polsce, przeszlam sie do urzedu i wyrobilam mu polski akt urodzenia i tyle. Co do prawa do opieki sanitarnej, zyjac we Wloszech, dziecko dostanie tessera sanitaria europea i z ta legitymacja nalezy zawsze do polski jechac i okazywac. To tez sprawdzilam i dziala :)
 
reklama
Gosik z tego co wiem okolo wlasnie 15 18go miesiaca szczepia na rozyczke, odre i cos tam jeszcze, ale jak mowilam w kazdym regionie jest tutaj troche inaczej.

Asia, obywatelstwo polskie ma sie automatycznie po rodzicach. Ja po kilku miesiacach od urodzenia synka, jak bylismy w Polsce, przeszlam sie do urzedu i wyrobilam mu polski akt urodzenia i tyle. Co do prawa do opieki sanitarnej, zyjac we Wloszech, dziecko dostanie tessera sanitaria europea i z ta legitymacja nalezy zawsze do polski jechac i okazywac. To tez sprawdzilam i dziala :)


Wielkie dzieki za informacje, jak pojade latem do Polski, wyrobie mojej coreczce polski akt urodzenia. Pozdrawiam serdecznie! Pa:-)
 
Witam Drogie Mamy,
Mieszkam w Mediolanie od kilku miesiecy i obecnie jestem w 20 tygodniu ciazy i potrzebuje kilku wskazowek i rad odnosnie wloskiej sluzby zdrowia (jestem ubezpieczona) tzn.

1. Czy mozecie polecić jakiś dobry szpital polozniczy i jak wyglada porod i przygotowania do niego. Czy musze miec wlasna polozna i ile to kosztuje.
2. Czy znacie jakas szkole rodzenia, w ktorej zajecia odbywalyby sie po angielsku, kiedy powinnam sie zapisac i czy zajecia sa bezplatne
3.Czy we wloszech jest jakies becikowe i jak wyglada proces przyznawania

Poza tym wszystkie inne rady mile widziane, bo narazie nie za bardzo sie orientuje jak to wszystko funkcjonuje.
A moze jest tez jakas mama na podobnym etapie i mialaby ochote podzielic sie swoimi doswiadczeniami :-)

Dzieki i pozdrawiam
 
z tego co widze, to prawie same mamy przyszle tutaj wiec...
moge ci tylko odpowiedziec o becikowym
Z tego co wiem nie istnieje. Jest assegno di maternità ale zeby go dostac jest bardzo niski poziom rocznych zarobkow wymagany, tak ze malo kto dostaje. Wszystko to, mozesz sprawdzic w swoim Comune.
A reszte w szpitalu, Milano to duzo miasto, ale czy sa szkoly rodzenia po angielsku, znajac wloska rzeczywistosc pewnie nie ;-)
 
Oki, dzieki za odpowiedz, no z tym angielskim to wiem, ze nie jest prosto, nieraz doswiadczylam, ale ucze sie wloskiego, tyle tylko ze chyba za malo mam czasu zeby opanowac to na tyle zeby sie w szkole rodzenia dogadac :-)
 
Hej! Moj maz jest wlochem a ja mam polskie i wloskie obywatelstwo. Za tydzien urodzi sie nasza coreczka. Czy bedzie miala automatycznie rowniez polskie obywatelstwo? Czy w polsce przez rodzine musze zglosic od razu jej urodzenie czy wystarczy po kilku miesiacach kiedy bede w polsce? Czy podczas pobytu w polsce bedzie miala prawo do bezplatnego leczenia? Wybieramy sie dopiero latem. Dzieki za wszystkie informacje. Pozdrawiam wszystkie polskie mamy we wloszech :)
witam
ja rowniez mam corke z wlochem ale jestemy bez slubu ..mala po urodzeniu ma automatycznie wloskie obywatelstwo a w polsce wogole tego nie zglaszalam
pozdrawiam
 
witam ANIOLEK18
ja dla mojej corki 20 miesiecy zrobilam lasciapassare wazne jest ono 5 lat ...tatus jej jest wlochem wiec nie wiem zabardzo jak to bedzie w waszej sytuacji ..powiem ci ze to zalezy tez od questura
ja chcialam jej wyrobic paszport ale dluzej sie czeka a ja nie mialam czasu
z tym lasciapassare to dziecko moze po calej europie jezdzic
dla mnie troche dziwne jest to ze tylko po wlosku jest tam napisane i na przyklad w paryzu na lotnisku musieli dzwonic specjanie zeby ktos im tam to przetlumaczyl ale odbylo sie zawsze bez problemow
pozdrawiam
 
Witam przyszłe i obecne mamy!Ja mam córcię 4,5 roku i teraz jestem w 20 tc.Tak się zastanawiałam, czy któraś z was wie coś na temat szpitala w Bolzano?Mam zamiar tam rodzić.Trochę się boję ponieważ pierwszą miałam cesarkę i mam wadę wzroku a lekarz stwierdził, że nie są to wskazania do następnej cesarki.I chciałam się zapytac,czy muszę wybierać sobie położną czy coś takiego.Znalazłam takie informacje na innym forum.Powiedzcie proszę jak to wygląda we Włoszech.W Polsce jak się rodzi to jest położna ta która akurat ma dyżur i tyle.Podpowidzcie coś
witam
powiem ci ze zalezy wszystko od szpitala
ja jak bylam w ciazy mieszkalam w takim malym miasteczku i tam byl nowy szpital ..malutki ale jak chodzilam go ogladac to byl normalnie super ..pokoje to wogole nie wygladaly na pokoje szpitalne tylko na takie domowe....i juz sie nie moglam doczekac kiedy bede rodzic ale miesiac przed porodem przeprowadzilismy sie do wiekszego miasta i tam wielki szpital i juz nie bylo tak domowo tylko..wchodzi kolejna kobieta zeby urodzic ....potem tylko mnie poganiali zeby szybko lozko zwalniac bo jest nastenpa do rodzenia....
takze pojdz sobie poogladaj....a co do poloznej to ja niewiem nic niewybieralam
pozdrawiam i powodzenia
 
reklama
Witajcie dziewczynki!
Chcialam sie pochwalic, ciaza potwierdzona u gina i to podwojna!!! Bedziemy miec blizniaki jupiiiiiiiiiiii, pare dni temu wrocilam z krakowa i teraz zalatwiam sobie zameldowanie i ubezpieczenie zdrowotne, i nie jest to takie latwe szczegolnie jak sie pracowala bez umowy..masakra. Wogole to boje sie tych wszytskich zmian a z drugiej strony jestem taka szcesliwa ze wierze ze wszytsko bedzie dobrze :-)
 
Do góry