reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Pomocy! Ciąża po poronieniu

@BP190 Z tego co pamiętam, to wyniki ft3 i ft4 powinny wynosić min 50% normy (do 90%). U Ciebie jest 42% dla ft3 i 46% dla ft4, co może sugerować niedoczynność. Ja bym to jednak skonsultowała z endo, bo przez to TSH może rosnąć. Gratuluję pięknej bety. To na kolejnej wizycie już na pewno coś będzie widać :)
A ja w życiu nie słyszałam że oprócz norm ustalonych przez labo muszą się znajdować w jeszcze dodatkowych normach :O jakby wyniki były w pobliżu granic to możnaby rozważać, a jej są w okolicy środka normy, czyli tak jak jest najlepiej, także bez przesady, są bardzo dobre, nawet pomijanąc to że nie z rana. Hormony te mają charakter pulsacyjny wydzielania, zmienny w ciągu dnia, także należy je badać zawsze w podobnych godzinach.
 
reklama
Moim zdaniem nic się nie stanie jak poczekasz do 16.02, ale ja lekarzem nie jestem. Ten wynik nie jest zły, ale warto by ktoś bardziej kompetentny rzucił na to swoim okiem. Być może będzie tylko do obserwacji i raz na 2-3 tygodnie będziesz powtarzać badanie. Daj koniecznie znać po wizycie.
Poczekam do 16.02 🙂
 
A widzisz - to wiele jeszcze nie słyszałaś :) Nawet samo TSH - większość norm mówi, że do 5 jest ok, a jednak dla ciąży najlepiej jak jest ok 1. Podobnie z ft3 i ft4 - jak jest poniżej 50% normy, to już możemy mówić o niedoczynności, a powyżej 90% o nadczynności.
 
Tutaj niby maleńki pecherzyk...
 

Załączniki

  • F8E56510-5ACD-46AE-BB38-5F08C57D6B9D.jpeg
    F8E56510-5ACD-46AE-BB38-5F08C57D6B9D.jpeg
    1,6 MB · Wyświetleń: 87
Pozwolę sobie odpowiedzieć w temacie wyników tarczycowych. Endokrynologia bowiem to jedna z moich specjalizacji 🙂

Praca tarczycy jest w porządku, choć mogłaby (a raczej powinna) być nieco lepsza.
Należy pamiętać, że TSH wraz z fT3 i fT4 pracuje na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego. Innymi słowy - są od siebie bardzo zależne.
Ciąża jest takim stanem, który wpływa na pracę tarczycy, a przez to ciężarne są kontrolowane na podstawie odrębnych norm, gdzie koniecznym jest kontrolowanie przede wszystkim wartości tyreotropiny, której zbyt wysoki poziom, może przyczynić się do poronienia.
W I trymestrze wartość TSH nie powinna przekraczać 2,5 jednostek, niemniej jednak istotna jest także konwersja hormonów tarczycy, o którą powinnaś zadbać.

Oczywiście suplementujesz jod w postaci kelpu oraz dbasz o odpowiednią podaż selenu, a także zmetylowanego kwasu foliowego w postaci 5-mthf?

Osobiście zachęcam do wcześniejszego kontaktu z dobrym lekarzem endokrynologiem, celem konsultacji.
 
A tutaj jeszcze coś takiego, ale nie wiem o co cho 😄 mówił, że widzi ciałko krwotoczne w lewym jajniku, to może to coś większego z tego zdjęcia 🙃
 

Załączniki

  • 532E6626-9E61-46D5-B4AF-66B224777FF3.jpeg
    532E6626-9E61-46D5-B4AF-66B224777FF3.jpeg
    1,5 MB · Wyświetleń: 74
Ja bym chciała wykrzyczeć to całemu światu, ale póki na usg nie zobaczę zarodka z bijącym serduszkiem, to milczę 🤐🤐
Po moich ostatnich 2 poronieniach wolę nie zapeszać 😢

to gratuluję tej 1,5 rocznej kropeczki ❤️

a ta ten malusieńki pecherzyk na usg był naprawdę Malusi? U mnie to przypomina kropkę... i trochę się schizuję 🙃 zaraz znajdę zdjęcie z poniedziałkowego usg, to pokaże 😄
Wcale się nie dziwię, ja później żałowałam, ze powiedziałam.. A z drugiej strony im w dalej las tym napotykałam coraz to nowe 'demony' 🥴
Sam pęcherzyk miał ok 3mm, lekarka niby widziała zarodek chociaż nie mam pojęcia jak ona go dojrzała 🤣 Obecnie który to tydzień? 🙂
 
Wcale się nie dziwię, ja później żałowałam, ze powiedziałam.. A z drugiej strony im w dalej las tym napotykałam coraz to nowe 'demony' 🥴
Sam pęcherzyk miał ok 3mm, lekarka niby widziała zarodek chociaż nie mam pojęcia jak ona go dojrzała 🤣 Obecnie który to tydzień? 🙂
Według norm z bety 5 tydzien, ale cholera wie jak oni rozumieją ten 5 tydzien, bo według ginekologów 5 tydzień, to skończone 4t6dni, a nie jak niektórzy mówią 4t+1 dzień to już 5 tydzień 🙂
U mnie fachowo wychodziłoby, że to 4tc+4 dni? Ciężko powiedzieć, bo jeszcze 30.12.2020 miałam beta hcg na poziomie 50, po poronieniu. I po tym nawet miesiączki się nie doczekałam i już ciąża 🙂
 
reklama
Pozwolę sobie odpowiedzieć w temacie wyników tarczycowych. Endokrynologia bowiem to jedna z moich specjalizacji 🙂

Praca tarczycy jest w porządku, choć mogłaby (a raczej powinna) być nieco lepsza.
Należy pamiętać, że TSH wraz z fT3 i fT4 pracuje na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego. Innymi słowy - są od siebie bardzo zależne.
Ciąża jest takim stanem, który wpływa na pracę tarczycy, a przez to ciężarne są kontrolowane na podstawie odrębnych norm, gdzie koniecznym jest kontrolowanie przede wszystkim wartości tyreotropiny, której zbyt wysoki poziom, może przyczynić się do poronienia.
W I trymestrze wartość TSH nie powinna przekraczać 2,5 jednostek, niemniej jednak istotna jest także konwersja hormonów tarczycy, o którą powinnaś zadbać.

Oczywiście suplementujesz jod w postaci kelpu oraz dbasz o odpowiednią podaż selenu, a także zmetylowanego kwasu foliowego w postaci 5-mthf?

Osobiście zachęcam do wcześniejszego kontaktu z dobrym lekarzem endokrynologiem, celem konsultacji.
Dziękuję za odpowiedź 🙂🙃
Zażywam suplement diety dla kobiet w ciąży, dokładnie Mama DHA Premium 🙂 tam na pewno jest Jod, ale nie wiem w jakich dokładnie dawkach. Sprawdzę i dam znać 🙂
Załączony tutaj wynik jest wieczornego pobierania krwi, co jak się okazuje chyba jest błędem... Chyba powtórzę badanie w sobotę rano, wtedy będę miała pewność.
Wizytę u endokrynologa mam umówioną na 16.02 🙂
Czy to prawda, że poziom tarczycy jest najwyższy wieczorem ? Oznaczać to może, że mój wynik mógłby być niższy, gdybym badanie zrobiła rano?
 
Do góry