reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Pomocy czy można zwolnić ciężarną???

gaga

uzależniona
Dołączył(a)
9 Maj 2005
Postów
9 623
Mam pytanie i mam nadzieje że ktoś mi pomoże. jestem nauczycielką z umową na czas nieokreślony, okazało się że nie ma dla mnie godzin w przyszłym roku szkolnym i wiemże zostanę zwolniona, obecnie jestem na L4 ale dowiedziałam się że wystarczy jeden dzień bez L4 i dyrektor może mnie zwolnić. Czy to prawda??? Można zwolnić kogoś w 9 miesiącu ciąży??? Jeśli wiecie coś na ten temat to napiszcie ??? :mad:
 
reklama
Nie wiem jak to jest w szkole, ale z tego co się orientuję jeżeli jesteś w ciąży to pracodawca nie moze cię zwolnić i musi ci udzielić również urlopu macierzyńskiego. Potem pozostaną ci do wykorzystania ewentualne zaległe urlopy wypoczynkowe. Potem możesz wziać urlop wychowawczy (na maksymalnie trzy lata) ale czy pracodawca musi Ci go udzielić tego juznie jestem pewna na 100 procent ale wydaje mi sie że powinien Ci go dać i nie moze cię zwolnić. Dopiero po urlopie wychowawczym ale to też chyba nie odrazu. W każdym badz razie gdyby zakład pracy upadł albo były grupowe zwolnienia to wtedy mozę cie zwolinić w trakcie ciązy.

Przepisy niestety zmieniają sie bardzo często a już w szkolnictwie to chyba wogle ;) moze znajdzie sie na forum jakaś nauczycielka bardziej obyta w tych zagadnieniach.
Powodzenia
 
wielkie dzięki, ja tez tak sądzę że to jakaś paranoja, no ale ćóż jak to mówią POZNAJ SWÓJ KRAJ
 
gaga Nie można zwolnić kobiety w ciąży. Jedyny możliwy sposób to zwolnienie dyscyplinarne ale od razu trzeba się udać do sądu pracy bo to byłby ewidentny przekręt. Zaraz zacytuję Ci kodeks pracy tam jest wszystko opisane.

§ 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nie przekraczającym jednego miesiąca.

§ 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

§ 31. Przepisu § 3 nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

§ 4. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

§ 5. Przepisy § 1, 2 i 4 stosuje się odpowiednio także do pracownika-ojca wychowującego dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego.
 
chciałam pomóc ale uprzedziła mnie Frida27.
w każdym razie pozdrawiam gorąco i życzę pomyślnego rozwiązania.
 
Ale wychodzi na to że i tak jest tylko chroniona do czasu zakończenia urlopu macierzyńskiego. Bo po tym - won ??

Czyli na urlop wychowawczy pracodawca moze ale nie musi się zgodzić ??
 
Nie jestem pewna, ale chyba jeżeli w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego kobieta złoży podanie o urlop wychowawczy, to pracodawca nie może odmówić!
 
Hej,

Doxa ma rację, pracodawca nie może odmówić urlopu wychowawczego, trzeba tylko złozyć wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego na dwa tygodnie przed planowanym urlopem wychowawczym, czyli dwa tygodnie przed końcem urlopu macierzyńskiego.

Pozdrawiam
Merka
 
Jedynie trzeba pamiętać, że warunkiem jest samodzielne opieka nad dzieckiem, tj. można mieć zleconko, ale takie ktore nie powoduje, że zatrudniasz nianię na pelny etat. Po powrocie do pracy mamo okres wypowiedzenia - jesli nasz drogi szef się nami znudzi - tak jak byśmy wcześniej pracowły a nie były na wychowawczym.
 
reklama
A to ja jeszcze trochę z innej beczki: w tej chwili jestem na urlopie WYCHOWAWCZYM (ponad dwa lata już) i chce podjąć pracę, mój pracodawca zgadza się na to abym będąc na uropie wychowawczym podjęła pracę w innym zakładzie. Czy to jest możliwe ??? i jaka musi to być umowa: o praće, dzieło ???
 
Do góry