reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Poniżej trzeciego centyla i co z tego?

kok

Dołączył(a)
22 Listopad 2012
Postów
6
Moje dziecko jest zdrowe, przebadali je wzdłuż i wszerz - badanie krwi na wszystko możliwe, moczu, kału na resztki pokarmowe i usg brzucha - wszystko jest ok. Urodził się w 36 tgc o wadze 2250g i nie miał nigdy żadnych dolegliwości wcześniaczych - nie był w inkubatorze itp. Od początku był karmiony tylko piersią. Mleka pod dostatkiem (mam pełne 2 piersi ale opróżnia co najwyżej jedną) , technika ssania prawidłowa sprawdzona przez doradcę laktacyjnego a wyjada jak na lekarstwo - max 50 ml w swoim życiu co 2 godziny. Zawsze mało przybierał na wadze. Przez pierwsze 2 miesiące do odciągniętego mleka dodawałam BMF i wtedy jakoś przybierał. Jak osiągnął 3 kg przestałam dosypywać, przeszłam na karmienie bezpośrednio z piersi i przestał przybierać. Jak miał 4 miesiące zaczęłam rozszerzać dietę, bo pediatra miał nadzieję na lepsze przyrosty - nie pomogło. Teraz mały ma 6,5 miesiąca i waży 5600. Na oko jakiś minus pierwszy centyl. Miesiąc temu pediatra zaczął panikować i stąd te badania, które nic nie wykazały. Kazano nam karmić synka kaszami na Humanie MCT i dodawać do posiłków ze słoiczków Fentomalt. Przybrał piękne 300g w 2 tygodnie ale przestał jeść w dzień cokolwiek innego niż te 3 posiłki stałe (je co 6 godzin!). Stąd moje 2 pytania:

1. Dlaczego może być tak, że zdrowe dziecko nie przybiera na moim mleku i normalnym jedzeniu tylko musi jeść sztuczne dodatki? Ponoć mleko matki nie może być za jałowe. A tak przez te sztuczności to jedzenia z mojej piersi zostało 2 posiłki w nocy i pewnie niedługo pokarm mi zaniknie, a plany miałam karmić do roku co najmniej bo i tak siedzę z synkiem w domu. Przykro mi, że mleko mi cieknie, synek chętnie by possał a ja mu daje sztuczności. [ przed wprowadzeniem MCT i Fentomalu jadł rano i wieczorem kaszę na moim mleku, w południe zupkę i między tym wszystkim kilka razy popijał piersią]

2. Czy waga jest tak istotna? Skoro jest zdrowy, skoro tak chce i tak mu dobrze, jest zadowolony, pogodny i dobrze się rozwija to czy musi się znaleźć na tym 3 centylu? Nie może być kruszynką tak po prostu? (dla jasności i ja i mąż w jego wieku mieliśmy po 9 kg)
 
reklama
Wiesz, tak słabe przybieranie na wadze może być oznaką zaburzeń. Radzilabym poradzić sie innego pediatry. Ale jezeli jadl te "sztuczności" i wtedy przybieral to może zresetuj swoje poglądy i przejdź na butelkę.
Wiem, że to jest trudna decyzja dla matki - ja przy pierwszym dziecku prawie wpakowałam sie w depresję bo tak bardzo chcialam karmic a udalo mi sie zalediwe 2 m-ce. I co z tego, synek jest zdrowy i rosnie jak na drożdżach. Karmienie piersią ponad 6 m-cy to juz i tak dużo. Ale możesz zawsze odciagać i mrozić pokarm, wtedy nie zaniknie ci laktacja a jak sytuacja sie ustabilizuje możesz wrócic do karmienia.
Ale ja i tak uważam, że powinnas zasięgnąć drugiej opinii bo to jest dramatycznie niska waga. Moja mala tez urodziła sie ok 2200 i słabo przybierala w pierwszym miesiacu ale juz w wieku 3 m-cy wazyła ponad 5000.
 
ja mam niejadka michała i jak skonczyl rok to wazyl 9500. bardzo sie denerwowałam tym ze tak mało przybiera ale pediatra mi powiedziała "nie da sie go naciagnac i tyle, taki juz jest a dzieci do roku mają potroic swoja wage a mu sie to udało" dodam ze synek przy urodzeniu wazyl 2390. teraz o dziwo zjada juz wszystko i przybiera o wiele ładniej niz wczesniej wazy 11kg, jest bardzo zywym dzieckiem i łatwo wszystko spala. no ale faktycznie twój maluszek cos malo wazy, a mial robione badanie kału na pasozyty?
 
mi zawsze mowiono ze dzicko w wieku 6 mcy powinno podwoic swoja wage urodzeniowa wiec u twojego synka jest nawet wiecej niz podwojona waga.a jaki ma wzrost? tez na 3 centylu? moje dzieci w wieku pol roku wazyly po 7-9 kg ale urodzone o czasie i karmione sztucznym mlekiem(wage urodzeniowa mieli 3500-3700).
 
Jak moje dziecko mało przybierało to pediatra mówiła, że moje mleko może być małokaloryczne. Może istnieje taka możliwość i w tym problem? (u nas było to jednak zbyt rzadkie karmienie)
 
No właśnie niby mleko ma idealną kaloryczność zawsze, a jeśli nie.... to co zrobić żeby było bardziej kaloryczne? Po kolei wprowadzałam do swojej diety kolejne produkty i nic małego nie uczuliło, jem już praktycznie wszystko (z pominięciem jakiejś kapusty z grochem i alkoholu oczywiście) , raczej zdrowo co do jakości i (niestety dla mnie ;) ) dużo.
 
właśnie się dowiedziałam że mój synej jest poniżej trzeciego centyla, jest na ja już mm zawsze z kaszką około 230ml. obiadek i deserek + przekąśki...
 
reklama
Jeśli martwisz się, że pokarm zniknie to kup laktator i ściągaj. Nie jest to co prawda to samo co ssanie przez maleństwo, ale zawsze coś. Po drugie ściągnij trochę do szklanki i zostaw na całą noc w chłodnym miejscu. Jeśli będzie mętne to znaczy, że jest niepełnowartościowe i małokaloryczne. Jeśli u góry zbierze się ,,tłuszczyk'' to znaczy, że z mlekiem jest wszystko okej.

Poza tym niestety nie mogę pomóc. Skonsultuj się z innym pediatrą, jakimś polecanym, najlepszym. Co dwie głowy to nie jedna.
 
Do góry