reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Popuszczanie moczu

Dołączył(a)
27 Listopad 2017
Postów
11
Witam, czy są jakieś sprawdzone ćwiczenia na problem z nietrzymaniem moczu po porodzie? Nie mam z tym ogromnego problemu, ale jest lekki dyskomfort gdy poza domem kicham lub się śmieje. W przyszłym miesiącu planuję się wybrać do ginekologa z tą sprawą. Jeśli usłyszę antidotum, dam znać :))
 
reklama
Ja tez mialam ale bardzo krotko chyba tylko w szpitalu jak dobrze pamiętam albo przez bardzo krótki czas jeszcze w domu ale samo przeszło;)
 
Popuszczanie moczu to wstydliwa dolegliwość, która uniemożliwia kobiecie pełną aktywność. Aby sobie z nią poradzić, konieczne jest m.in. wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, których rolą jest wzmocnienie mięśni Kegla. Ćwiczenia na nietrzymanie moczu polegają na zaciskaniu mięśni pochwy oraz odbytu w czasie oddawania moczu i chwilowego przytrzymywania. Uczucie, jakie może ci wówczas towarzyszyć jest podobne do tego, jakie odczuwasz przy powstrzymywaniu moczu. Wykonując ćwiczenie powinnaś pamiętać o głębokim oddychaniu, gdyż w ten sposób zostają dotlenione mięśnie.

Ćwiczenia mięśni Kegla najlepiej rozpocząć w trakcie oddawania moczu, w pozycji siedzącej, a następnie wykonywać je w pozycji stojącej w trakcie codziennych czynności, np. jazdy autobusem czy spacerowania. Nie zniechęcaj się, jeśli początkowo gimnastyka mięśni nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Powrót mięśni do dawnej sprawności wymaga czasu (kilka tygodni) i regularności. Dzięki takiej gimnastyce mięśnie Kegla są bardziej elastyczne, co wpływa także na osiąganie większej przyjemności seksualnej.
 
Mi lekarka kazała ćwiczyć mięśnie Kegla w zasadzie już w 3h po porodzie i regularnie 3 razy dziennie robić to przez tydzień po porodzie właśnie żeby uniknąć nie trzymania moczu. Polecam- na prawdę działa.
 
Witam, czy są jakieś sprawdzone ćwiczenia na problem z nietrzymaniem moczu po porodzie? Nie mam z tym ogromnego problemu, ale jest lekki dyskomfort gdy poza domem kicham lub się śmieje. W przyszłym miesiącu planuję się wybrać do ginekologa z tą sprawą. Jeśli usłyszę antidotum, dam znać :))


Witam,
problem o jakim Pani pisze nazywa się wysiłkowe nietrzymanie moczu. Popuszczanie podczas śmiechu lub kaszlu jest to stopień pierwszy z trzech i objawia się właśnie kiedy ciśnienie w jamie brzusznej jest bardzo duże a mięśnie dna miednicy (tzw. mięśnie Kegla) nie reagują w odpowiedni sposób.
Aby sobie pomóc należałoby sprawdzić w jakiej kondycji są Pani mięśnie. Wykonuje to fizjoterapeuta uroginekologiczny. Przeprowadzone jest badanie jak reagują mięśnie podczas kaszlu, parcia i czy skurcz jest w odpowiednim kierunku. Następnie sprawdzana jest siła, koordynacja pracy przepony - oddechowej wraz z mięśniami dna miednicy, sprawdza się czy podczas aktywacji mięśni nie dochodzi do kompensacji czyli np. zaciskania pośladków, wciągania brzucha lub napinania wewnętrznych mięśni ud.Uczy się też pacjentkę stopniowo aktywizacji mięśni dna miednicy podczas czynności dnia codziennego oraz w sytuacjach zwiększonego ciśnienia śródbrzusznego Dopiero na tej podstawie dobiera się ćwiczenia.
Nie należy wykonywać tych ćwiczeń cały dzień, w każdej sytuacji - po pierwsze prowadzi to do zmniejszenia ich elastyczności - taki mięsień jest przemęczony, niedotleniony a tym samym nieefektywny. Mięśnie dna miednicy są takimi samymi mięśniami jak np. biceps. Jeśli ćwiczylibyśmy go cały dzień też stałby się niewydolny. Nietrzymanie moczu to wynik nie tylko osłabionych mięśni ale także mięśni, które są "przepracowane" czyli ćwiczone w sposób nieprawidłowy.
Nie powinno się także wykonywać tych ćwiczeń podczas oddawania moczu. Jest to mit, który wciąż krąży - niestety bardzo szkodliwy. Pęcherz ma funkcję zbierania moczu i opróżniania. Nie powinno się powstrzymywać oddawania moczu - może to prowadzić do cofania się moczu i infekcji.

Pozdrawiam,
mam nadzieję, że te informacje są pomocne. W razie czego proszę pisać i pytać na forum eksperckim lub bezpośrednio.
Agata Skoworodko
 
Popuszczanie moczu to wstydliwa dolegliwość, która uniemożliwia kobiecie pełną aktywność. Aby sobie z nią poradzić, konieczne jest m.in. wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, których rolą jest wzmocnienie mięśni Kegla. Ćwiczenia na nietrzymanie moczu polegają na zaciskaniu mięśni pochwy oraz odbytu w czasie oddawania moczu i chwilowego przytrzymywania. Uczucie, jakie może ci wówczas towarzyszyć jest podobne do tego, jakie odczuwasz przy powstrzymywaniu moczu. Wykonując ćwiczenie powinnaś pamiętać o głębokim oddychaniu, gdyż w ten sposób zostają dotlenione mięśnie.

Ćwiczenia mięśni Kegla najlepiej rozpocząć w trakcie oddawania moczu, w pozycji siedzącej, a następnie wykonywać je w pozycji stojącej w trakcie codziennych czynności, np. jazdy autobusem czy spacerowania. Nie zniechęcaj się, jeśli początkowo gimnastyka mięśni nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Powrót mięśni do dawnej sprawności wymaga czasu (kilka tygodni) i regularności. Dzięki takiej gimnastyce mięśnie Kegla są bardziej elastyczne, co wpływa także na osiąganie większej przyjemności seksualnej.

Witam,
ma Pani rację pisząc, że na rezultaty trzeba trochę poczekać. Ćwiczenia te przynoszą efekt po kilku tygodniach regularnej pracy. Ćwiczenia te natomiast powinny być dobrane indywidualnie, ponieważ źle wykonywane mogą zaszkodzić. (np. jeśli skurcz wykonywany jest w nieodpowiednim kierunku czyli kobieta prze zamiast podciągać mięśnie w górę mimo, że jest przekonana, że wykonuje to w sposób prawidłowy).
Nie powinno się także wykonywać ćwiczeń podczas oddawania moczu - to może prowadzić do cofania się moczu i infekcji. Można za to spróbować raz - jeśli nie jesteśmy pewni które to mięśnie i jak odczuwany jest skurcz mięśni dna miednicy.
Trening mięśni dobierany jest indywidualnie na podstawie bieżącej kondycji, podczas wizyty omawiane są także nawyki toaletowe, czynności dnia codziennego - jak podnosić dziecko, jaką postawę przyjąć etc.
pozdrawiam serdecznie i bardzo się cieszę, że takie tematy są poruszane. Bo tak jak Pani napisała są wstydliwe i niechętnie się nimi dzielimy.

Agat Skoworodko
na forum jest rozpoczętych kilka wątków, które dotyczą problemów po ciąży. Zachęcam do czytania :)

Agata Skoworodko
 
Dziękuję za tyle cennych rad. Jestem bardzo mile zaskoczona takim odzewem. Postaram się wszystkie wypróbować i za parę tygodni się odezwę. Pozdrawiam
 
To są jednak spore koszty. Jeśli ktoś sobie może pozwolić to jasne, czemu nie. Ja pozostaję chwilowo przy domowych ćwiczeniach i wkładkach. W ogóle nie mogłam sobie dobrać tych idealnych, na szczęście w aptece doz bez problemu dostałam próbki i teraz testuję.
 
Dziewczyny a ja mam problem bedac w ciazy to dopiero 12tc a juz mam problem z popuszczaniem moczu przy kichnieciu kaszlnieciu i kazdej czynności praktycznie. Ginekolog powiedziala ze mam obniżone narządy i tyle zero rad zero jakiejs informacji a ja czuję się zestresowana nie swiezo wydaje mi się że ciągle ten mocz gdzieś ucieka
 
reklama
Ale w ciąży tez możesz mięśnie kegla ćwiczyć, prawda? No i kup jakieś wkładki, jeśli się nie mylę, to w aptekach doz mają darmowe próbki, możesz przetestować. To lepsze rozwiązanie niż klasyczne wkładki czy podpaski, bo te specjalistyczne chłoną też zapachy.
 
Do góry