reklama

porada prawna

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez le90, 27 Listopad 2010.

  1. le90

    le90 Początkująca w BB

    kończy mi się 2umowa na czas określony 2010r zaszłam w ciąże i mam pytanie czy 3 moja umowa będzie na czas nieokreślony czy do rozwiązania ciąży
     
  2. Melulu

    Melulu TP 15.01.2009 r.

    Jeśli termin rozwiązania umowy na czas określony przypada po trzecim miesiącu ciąży, to ta umowa zostanie automatycznie przedłużona do dnia porodu. Jest to nadal ta sama umowa, więc nie dochodzi do zawarcia trzeciej umowy, która byłaby już umową na czas nieokreślony.
     
  3. reklama
  4. zanetaa88

    zanetaa88 Początkująca w BB

    A co z urlopem macierzyńskim? Jak to sie układa? Jestem w tej samej sytuacji, początki ciąży umowa mi się kończy w lipcu i przedłużą mi pewnie do porodu, a potem?
     
  5. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Tutaj sprawa jest dość złożona. Jeżeli Pani umowa (obecna) wygasłaby po upływie 3 miesiąca ciąży uległaby automatycznemu przedłużeniu do dnia porodu. W takiej sytuacji nie mamy do czynienia z trzecią umową, ale z przedłuzeniem (samoistnym - z mocy prawa) drugiej umowy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie by pracodawca podpisał z Panią kolejną trzecią umowę (np. na okres kilku lat itp.). Wtedy sytuacja jest bardziej złożona.
    W myśl art 25(1) KP „zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy,o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej, a nawiązaniem kolejnej umowy o prace nie przekroczyła jednego miesiąca". Niemniej obecnie obowiazauje tzw. ustawa antykryzysowa, która w art 35 stanowi, iż "do umów o pracę zawartych na czas określony trwających w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy nie stosuje się przepisów art. 25(1) KP".
    reasumujac wszystko zalezy od:
    1 tego kiedy zawarte były poprzednie umowy
    2 tego czy pracodawca zechce podpisać z Panią kolejną umowe czy będzie miało miejsce przedłużenie umowy do dnia pordu (przedłużenie z mocy prawa)
     
  6. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    W sytuacji gdy umowa ulega przedłuzeniu z mocy prawa do dnia porodu matce nie przysługuje urlop macierzyński, przysługuje natomiast zasiłek macierzyński. Innymi słowy z dniem porodu przechodzi pani w stan bezrobocia, ale pobiera Pani takie samo świadczenie (zasiłek macierzyński) jak gdyby była Pani na urlopie macierzyńskim.
     

Poleć forum