reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

porady prawne i sprawy urzędowe

Status
Zamknięty i nie można odpowiadać.
mi tez wiadomo o tych nowych zasadach o ktorych pisaly dziewczyny. kiedys bylo inaczej bo sama mam znajoma ktora dostawala jakies zasilki jako samotna matka choc mieszkala z ojcem dziecka tyle ze slubu nie mieli.
 
reklama
mi tez wiadomo o tych nowych zasadach o ktorych pisaly dziewczyny. kiedys bylo inaczej bo sama mam znajoma ktora dostawala jakies zasilki jako samotna matka choc mieszkala z ojcem dziecka tyle ze slubu nie mieli.


na stronie naszego mops...........


OSOBA SAMOTNIE WYCHOWUJĄCA DZIECKO – oznacza to pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba że wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem.

 
Oj dziewczyny a gdzie wy to wyczytałyście..... Jestem po rozwodzie, mam alimenty.......i do wszelkich świadczeń biorą moje dochody i dziela na 2 na syna i na mnie......ojciec nie ma tu nic do rzeczy. Alimenty to też dochód oczywiście. Jestem samotna matką :) Własnie zabrano mi je bo miałam za duzy dochód.................no i gdyby brano ex-męża pod uwagę i dzielono na 3 miałabym je nadal, ale on już nie wlicza sie w rodzinę.
Najlepie takie rzeczy tłumacza Panie w MOPSach.

Aldonta bo ty jesteś matką samotnie wychowującą dziecko ale nie należy Ci się "dodatek z tyt. samotnego wychowywania dziecka" w wys. 170 zł miesięcznie bo on należy się osobom jak napisałam wyżej. Te kobiety które mają uznanego ojca który żyje i zasądzone alimenty, których egzekucja jest bezskuteczna to dostają świadczenia z funduszu alimentacyjnego (wcześniej zaliczkę alimentacyjną). Ale to jest już inne świadczenie i wypłacane na podstawie innej ustawy i składa się też odrębny wniosek o to, poza wnioskiem o zasiłek rodzinny.

Więc nie należy mylić dodatku do zasiłku rodzinnego dla samotnej matki ze świadczeniami z funduszu alimentacyjnego które kobietom mającym zasądzone alimenty należą się jak psu micha ( że tak brzydko napiszę) jak mają niski dochód. Te alimenty są później egzekwowane od dłużnika - a przynajmniej powinny - poprzez: sprawy w sądze zakładane przez Urząd, zatrzymanie prawa jazdy za niepłacenie alimentów albo aktywizację zawodową tych co to sobie pracy znaleźć nie mogą. Dłużnik ma zobowiązanie wobec państwa.

Natomiast dodatek z tyt. samotnego wychowywania jest dla matek które nie mogą sobie zasądzić alimentów bo ojciec nie żyje albo jest nie znany - więc nie ma od kogo i to na nich jedynie faktycznie spoczywa obowiązek utrzymania dziecka - to wtedy dostają takie jakby wsparcie od państwa - marne bo marne 170zł

Reasumując: w pierwszym przypadku kiedy dziecko ma oboje rodziców,państwo jakby kredytuje tego kóry jest nie wypłacalny pokrywając za niego zobowiązania wobec matki, ale potem ściga faceta zeby te pieniądze oddał i w ten sposób pomaga matce że jakby ściaga z niej szarpanie się z facetem o kasę.\
w drugim przypadku dziecko ma tylko jednego rodzica który nie może liczyć na wsparcie drugiego, dlatego państwo daje mu dodatek z tego tytułu
 
Ostatnia edycja:
A jeszcze w temacie przeliczania dochodu:
osobie stanu wolnego( panna, wdowa, rozwiedziona) kóra wychowuje dziecko wspólnie z jego ojcem i nie ma na nie zasądzonych alimentów nie przysługuje żadne ze swiadczeń rodzinnych poza becikowym - musi zasądzić alimenty albo wpisać w skład swojej rodziny ojca dziecka i przedstawić jego dochody - wtedy przeliczany jest dochód wszystkich rodziców i dzieci. Tak jak w przypadku kilku dziewczyn na formu, nie są w związku małżeńskim ale będą wspólnie z ojcem wychowywać dziecko i jak nie zasądzą od niego alimentów, to nie wliczając go w skład rodziny nic nie dostaną.

Jak ktoś jest stanu wolnego i ma zasądzone alimenty ( jak aldonta) wpisuje tylko siebie i dzieci i wtedy do dochodu wlicza jej się zamiast dochodów ojca dzieci, to alimenty które są od drugiego rodzica (jak dłużnik ich nie płaci bo egzekucja jest bezskuteczna to wtedy ten dochód z alimentów jest liczony jako 0)
 
A jeszcze w temacie przeliczania dochodu:
osobie stanu wolnego( panna, wdowa, rozwiedziona) kóra wychowuje dziecko wspólnie z jego ojcem i nie ma na nie zasądzonych alimentów nie przysługuje żadne ze swiadczeń rodzinnych poza becikowym - musi zasądzić alimenty albo wpisać w skład swojej rodziny ojca dziecka i przedstawić jego dochody - wtedy przeliczany jest dochód wszystkich rodziców i dzieci. Tak jak w przypadku kilku dziewczyn na formu, nie są w związku małżeńskim ale będą wspólnie z ojcem wychowywać dziecko i jak nie zasądzą od niego alimentów, to nie wliczając go w skład rodziny nic nie dostaną.

Jak ktoś jest stanu wolnego i ma zasądzone alimenty ( jak aldonta) wpisuje tylko siebie i dzieci i wtedy do dochodu wlicza jej się zamiast dochodów ojca dzieci, to alimenty które są od drugiego rodzica (jak dłużnik ich nie płaci bo egzekucja jest bezskuteczna to wtedy ten dochód z alimentów jest liczony jako 0)


Niop....racja......
A tak myslac o tym .....ciekawe jak to bedzie kiedy na swiat przyjdzie moje drugie dziecko ...z innym partnerem-slubu póki co nie planujemy.........
oszalałam już......czyli wtedy juz nie bede samotną matka? hahahhaha zwariować można w tym kraju....
 
a ja mam takie pytanie, czy to prawda, że jeżeli w trakcie pobierania zasiłku chorobowego zamknę działalnośc gospodarczą, czy po ustaniu ubezpieczenia (czyli wtedy, kiedy już nie bedę opłacać składek) , zus nadal bedzie mi wypłacał zasiłek chorobowy, a póżniej macierzyński , oczywiście wiem, że zwolnienie lekarskie musi być dostarczane bez żadnych przerw.
Wiem, że na bank jest tak w przypadku, kiedy jest sie pracownikiem, ale co z identyczną sytuacją w przypadku właścicielki działalności gospodarczej?
Niestety jestem właśnie w takiej sytuacji, że będę musiała zamknać działalnośc np. z dniem ostatniego kwietnia 2010, a termin porodu mam na koniec maja, powiedzmy, że od marca bede stale na L4. Nie chciałabym po zamknieciu działalnosci zostać z niczym, dlatego byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedż od kogos, kto np. pracuje w ZUS lub zna aktualne przepisy.
pozdrawiam
 
Ja mam pytanie odnośnie zasiłku macierzyńskiego.
Ostatniego września skończyła mi sie umowa na zastępstwo. Od 1 października jestem na L4 i otrzymuję zasiłek chorobowy. Czy po urodzeniu dziecka dostanę zasiłek macierzyński?
 
Ja mam pytanie odnośnie zasiłku macierzyńskiego.
Ostatniego września skończyła mi sie umowa na zastępstwo. Od 1 października jestem na L4 i otrzymuję zasiłek chorobowy. Czy po urodzeniu dziecka dostanę zasiłek macierzyński?

czyli otrzymujesz zasilek chorobowy jako bezrobotna? jesli tak to niestety nie przysluguje Ci zasilek macierzynski a zeby otrzymywac zasilek chorobowy musisz miec ciaglosc zwolnienia lekarskiego. wystarczy jeden dzien przerwy i pieniazki przepadaja. do konca ciazy bedziesz dostawac zasilek platny 100%, natomiast jesli po porodzie w dalszym ciagu bedziesz za zwolnieniu (max 182dni) to zasilek bedzie wynosil 80%.
 
reklama
Niop....racja......
A tak myslac o tym .....ciekawe jak to bedzie kiedy na swiat przyjdzie moje drugie dziecko ...z innym partnerem-slubu póki co nie planujemy.........
oszalałam już......czyli wtedy juz nie bede samotną matka? hahahhaha zwariować można w tym kraju....

Aldonta ustawa przewiduje że świadczenia z funduszu alimentacyjnego nie należą się tylko osobie samotnie wychowującej - należą się też mężatce jeśli ponownie wyszła za mąż i też jak masz drugie dziecko z innym mężczyzną bez formalnego związku i wspólnie je wychowujecie. Tylko będziesz musiała przedstawić w urzędzie dochody obecnego partnera - jak urodzi się wam dziecko to będziecie tworzyć rodzinę w rozumieniu tej ustawy. Jeśli spełnicie kryterium dochodowe przy wspólnych dochodach dzielonych na 4 osoby to nadal będzie Ci się należało świadczenie z funduszu na to starsze dziecko.

To też jest właśnie różnica pomiędzy tym świadczeniem które bierzesz Ty a dodatkiem z tyt. samotnego wychowywania o którym pisałam ( nowy partner i dziecko z nim wykluczają pobieranie dodatku na to starsze dziecko którego ojciec nie żyje lub jest nie znany)
 
Status
Zamknięty i nie można odpowiadać.
Do góry