reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

porady prawne i sprawy urzędowe

Status
Zamknięty i nie można odpowiadać.

anusiak-białystok

Fanka BB :)
Dołączył(a)
7 Październik 2009
Postów
723
Miasto
Białystok
Proponuję tu wklejać linki itp bo to ważne tematy i nie raz będą pewnie na forum poruszane :tak:

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej forsowało jednak inne tłumaczenie: zaświadczenie o pozostawaniu pod opieką lekarza (ginekologa) od 10. tygodnia ciąży trzeba mieć bezwarunkowo.

reszta artykułu
Nowe becikowe


Istnieją trzy rodzaje zasiłków wypłacanych po urodzeniu dziecka. Ale nie wszędzie dostaniesz wszystkie trzy!
* 1. rządowe becikowe , wypłacane przez państwo za pośrednictwem gminy (art. 15 b ustawy). Taka pomoc (1000 zł na rękę) przysługuje każdemu nowemu rodzicowi, niezależnie od wysokości dochodów;
*2. dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka (reguluje to art. 9 wspomnianej ustawy); taka pomoc - też w wysokości 1000 zł - należy się osobom spełniającym kryteria ustawy. Głównie chodzi tu o dochody, które nie mogą być wyższe niż 504 zł na osobę w rodzinie. (Dochody są brane z roku poprzedzającego okres zasiłkowy( w naszym przypadku z roku 2008)i dzieli się na AKTUALNĄ liczbę członków rodziny - czyli już z nowym dzieckiem.)

3. W niektórych gminach ustanowiono jeszcze jedną formę pomocy - tzw. becikowe gminne lub samorządowe
 
Ostatnia edycja:
reklama
Przeklejam swoje wypociny

Cześc dziewczyny, widzę że wielka dyskusja na temat becikowego, to ja się może wypowiem jako osoba która je przyznaje i wypłaca . jakby były jakieś pytania to dawajcie.

1. W polsce jedynym obowiązującym źródłem prawa jest USTAWA a nie komentarz ministerstwa i jego zdanie. Ustawa stanowi że każda babka która przyjdzie po becikowe po dniu 1 listopada 2009 ma mieć to zaświadczenie i nie wprowadza żadnych wyjątków.Jak nasza zas...rana pani minister miała inne plany to mogła je wprowadzić odpowiednim zapisem w ustawie a nie teraz pierniczyć głupoty bo nikt nie przyzna świadczenia na podstawie jej gadania tylko przepisów. Osoba podpisująca się pod decyzją ponosi za to odpowiedzialność, a w decyzji wskazuje się konkretny przepis a nie klauzulę typu - pani minister mówi.
2. Dochód do zasiłku rodzinnego i dodatku z tyt urodzenia dziecka - drugi tysiak przysługuje jak rodzina nie przekracza 504/ osobę. Dochody są brane z roku poprzedzającego okres zasiłkowy( w naszym przypadku z roku 2008)i dzieli się na AKTUALNĄ liczbę członków rodziny - czyli już z nowym dzieckiem.
 
Do estragon --->
Jak mąż utracił pracę to może wykazać to przedstawiając dodatkowe dokumenty - kopię świadectwa pracy i kopię pit11 z roku 2008 w której będzie wykazana wysokość dochodu utraconego. Ale jeśli jednocześnie uzyskał pracę w roku 2009 nową to powinien też wykazać wysokośc dochodu uzyskanego, więc nowa umowa o pracę - ksero i zaświadczenie od pracodawcy o wysokości dochodu za pierwszy pełny przepracowany miesiąc.
Przykład. Stracił pracę w grudniu 2008 i zatrudnił się od 3 stycznia 2009. Więc dochód z 2008 roku będzie utracony ale zostanie uwzględniony jego dochód NETTO za LUTY 2009 ( bo dopiero luty był pierwszym PEŁNYM przepracowanym miesiącem -gdyby nowa umowa była od 1 stycznia to przedstawia dochód za styczeń)
Więc wylicza się dochód rodziny w ten sposób: zaświadczenie z US Twoje i męża są sumowane, odejmuje się od tego dochód męża. Pozostałą kwotę dzieli przez 12 miesięcy. Do uzyskanej kwoty dodaje się kwotę dochodu z lutego i dopiero dzieli na liczbę członków rodziny (chyba u was 3). Krótko mówiąc miesięczny dochód rodziny nie powinien przekroczyć 1512zł. netto

Jak coś nie jasno wytłumaczyłam to proszę o uwagi :-)
 
Jak wyciągnąć trochę kasy od państwa na wychowawczym?

"A ja chciałabym zwrócić uwagę na przepisy umożliwiające dłuższy pobyt z dzieciaczkiem i dostawanie kaski :biggrin2: ostatnio koleżanka powiedziała mi o takim rozwiązaniu.
Zaraz po macierzyńskim można pójść na max 2 miesiące w ciągu roku na zwolnienie z tytułu opieki nad dzieckiem, płatne 80% ale lepsze to niż nic na wychowawczym. Wystarczy że lekarz chyba na samym początku wpisze do książeczki dziecka albo karty że widzi jakieś potencjalne ryzyko np. związane z bioderkami, co nikogo nie zdziwi, a potem tytułem zwolnienia obserwacja wspomnianych bioderek, których nie da sie obserwować będąc w pracy :tak:
Ja właśnie planuję tak zrobić - najpierw macierzyński, potem miesiąc zwolnienia (nie chcę przeginać), urlop, w tym jeszcze zaległy z 2008 r. a potem zobaczymy - albo miesiąc lub 2 wychowawczego albo powrót na niepełny etat."

Koniec cytatu.Źródło Lipiec 2009

KODEKS PRACY -Uprawnienia związane z rodzicielstwem
http://www.pip.gov.pl/html/pl/doc/k0000008.pdf
 
Dziewczyny a jak to jest z urlopem wychowawczym po macierzyńskim kiedyś pamiętam ,że pracodawca mógł się nie zgodzić na urlop wychowawczy a jak to teraz wygląda może mi odmówić urlopu bezpłatnego:)Nie wiem czy jasno to napisałam mam nadzieje,że wiecie o co mi chodzi:)))
 
reklama
Status
Zamknięty i nie można odpowiadać.
Do góry