reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Porady prawne, społeczne i inne... dla Mamuś i nie tylko...

kate_less

Mama dwóch księżniczek:)
Dołączył(a)
31 Marzec 2006
Postów
5 578
Miasto
Świdnica
Kochane,

proponuję założyć nowy wątek na tematy:

a/ porady prawne
b/ porady psychospołeczne
c/ porady duchowe
d/ porady zdrowotne
e/ porady wychowawcze
f/ porady inne, wszystkie

Jesteśmy tutaj razem, każda z nas ma jakieś znajomości, przyjaciół czy rodzinę w różnych instytucjach. Być może same zajmujecie się jakimś zagadnieniem lub jesteście studentkami...
Musimy się wspierać i jest to wątek, który ma pomagać w rozwiązywaniu problemów.

Zacznę od siebie:

Mam 28 lat, jestem psychopedagogiem i terapeutą. Chętnie pomogę....
Natomiast zagadnieniami prawnymi zajmuję się hobbistycznie i staram się pomagać innym.

Teraz wy piszcie czym się zajmujecie i w czym możcie pomóc swoją fachową wiedzą, doświadczeniami i umiejętnościami.

Pozdrawiam
 
reklama
Kate to byla trzecia z koleji umowa. ale nawet ona nie nakladala obowiazku zatrudnienia mnie do dnia porodu. Poza tym jak juz wspomnialam praca byla w szkodliwych warunkach wiec nie moglam ryzykowac zdrowiem dziecka. Poprosilam o przeniesienie na inne stanowisko do konca umowy (14maja) ale to bylo nie mozliwe. Poprosilam lekarza o zwolnienie ale to tez nie bylo mozliwe. A ze pracodawca nie mial obowiazku pomimo ciazy zatrudniac mnie dalej, poprostu nie przedluzono mi umowy. http://www.randstad.pl/rpl/randstad/polish-legislation/ zerknij sobie na art. 13. punkt 3.... moze gdyby moje umowy przekraczaly 1miesiac mialabym szanse o cos walczyc a ze byly 28 dniowe to nic z tego.
 
Byly bez dnia przerwy. Moze to nie zgodne z konstytucja ale nikt sie tym nie interesuje, dlatego takie agencje pracy tymczasowej powstaja jak grzyby po deszczu.. mnie tez boli ta cala sytacja, bo zostalam w ciazy na lodzie
 
Ale poczytałam całą ustawę i nie jest tam napisane nic na temat ilości umów o pracę. Jak to wygląda?
 
To ci się należy:

ŚWIADCZENIA Z POMOCY SPOŁECZNEJ:

Pomocy społecznej udziela się z powodu:

sieroctwa,
bezdomności,
potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności,
bezrobocia,
niepełnosprawności,
alkoholizmu lub narkomanii,
trudności w przystosowaniu do życia po opuszczeniu zakładu karnego,
klęski żywiołowej lub ekologicznej,
długotrwałej choroby,
bezradności w sprawach opiekuńczo- wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych.
Prawo do świadczeń pieniężnych przysługuje osobom i rodzinom, których posiadane dochody nie przekraczają określonych kryteriów dochodowych, przy jednoczesnym wystąpieniu co najmniej jednej z w/w okoliczności.

RODZAJE ŚWIADCZEŃ


Do świadczeń obligatoryjnych należą:

renta socjalna
zasiłek stały
zasiłek stały wyrównawczy
gwarantowany zasiłek okresowy
świadczenia dla kobiet w ciąży i wychowujących dziecko
dodatek do zasiłku stałego, stałego wyrównawczego, renty socjalnej
opłacanie w ramach systemu pomocy społecznej składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne
Do świadczeń fakultatywnych należą:

zasiłek okresowy
specjalny zasiłek okresowy
specjalny zasiłek celowy
zasiłek celowy
pomoc na ekonomiczne usamodzielnienie

 
Świadczenia dla kobiet w ciąży i wychowujących dziecko
Kobiecie w ciąży lub wychowującej dziecko przysługują świadczenia pieniężne lub świadczenia w naturze jeżeli:

dochód osoby samotnie gospodarującej lub
dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kryterium dochodowego, obowiązującego przy przyznawaniu świadczeń z pomocy społecznej.
Świadczenia pieniężne przysługują w okresie od 8 miesiąca ciąży do 2 miesiąca życia dziecka albo przez miesiąc w razie urodzenia dziecka martwego lub zgonu dziecka. Świadczenia w naturze przysługują w okresie od narodzenia dziecka do ukończenia przez nie dwóch miesięcy życia.

Kobiecie w ciąży lub wychowującej dziecko przysługują, na jej wniosek, nie więcej niż 4 miesięczne zasiłki pieniężne w wysokości różnicy między wysokością kryterium dochodowego branego pod uwagę przy przyznawaniu świadczeń z pomocy społecznej a kwotą:

posiadanego dochodu, jeżeli osoba gospodaruje samotnie,
dochodu na osobę w rodzinie osoby uprawnionej nie więcej jednak niż wysokość kryterium dochodowego branego przy przyznawaniu świadczeń z pomocy społecznej na pierwsza osobę w rodzinie
Kobiecie wychowującej dziecko przysługuje również jednorazowy zasiłek pieniężny na każde dziecko urodzone podczas ostatniego porodu. Przysługuje jej też zasiłek w naturze (wyprawka), pokrywający niezbędne potrzeby każdego dziecka urodzonego podczas ostatniego porodu, chyba że uprawniona otrzymała zasiłek z tytułu porodu na podstawie odrębnych przepisów.

 
reklama
Jak sama widzisz, zalatwili mnie na cacy :)
z osrodka pomocy spolecznej dostane jedynie zasilek przez 4 miesicace (8-9 ciazy, 2 miechy zycia malucha) ale jak sama sie domyslasz to kropla w morzu potrzeb.
Jedyne co mi pozostanie to becikowego 1000. Musze tez pogrzebac w info. bo podobno mamusie ktore w 2004 mialy dochod mniejszy niz 504zl na osobe w rodzinie moga dostac wiecej. A ze tatus jest bez dochodow to w 2004 wyszlo mniej niz 504.
 
Do góry