reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Porady prawne, ZUS, zasilki, becikowe i inne dylematy :)

hey,
bardzo dobry pomysł z tym tematem:-)

Dziewczyny mają racje powyżej 33 dni płaci już ZUS. Bez względu na to ile osób w zakładzie pracuje. Kwestia jest taka, że w dużym zakładzie pracy, powyżej 20 osób pracodawca może zadeklarować żeby zus przelewał jemu kasę na konto, a on zapłaci pracownikowi. Z doświadczenia wiem, że wtedy jest większe zamieszanie zawsze. Ale pracownik dostaje pieniądze tak jak inni wypłatę:)

sprostowanie: zus nie przelewa kasy na konto pracodawcy, tylko pracodawca ogólną kwotę składek na ub. społeczne pomniejsza o kwotę zasiłku, który wypłaca pracownikowi.

Dziewczyny pomozcie, bo juz sie pogubiłam... Co nalezy sie ojcu dziecka po narodzinach? I jesli chce isc na roczny macierzynski to gdzie i w jaki sposob musze to zglosic(sa gotowe druki czy sama pisze?) do ZUSu czy do pracodawcy? oo i od razu do kiedy mam obowiazek to zglosic?

wniosek o urlop należy złożyć u pracodawcy. nie ma gotowych druków. podanie o urlop należy złożyć w ciągu 14 dni o dnia narodzin dziecka. podanie powinno zawierać określone daty: od - do urlopu macierzyńskiego, od -do urlopu macierzyńskiego dodatkowego, od -do urlopu rodzicielskiego.

ojcu dziecka należy się dwa dni urlopu okolicznościowego. pamiętać należy że to nie muszą być dni związane z samym dniem narodzenia dziecka. ale np dzień wyjścia matki z dzieckiem ze szpitala albo choćby dzień w którym należy załatwić sprawy w urzędach. ponadto ojcu należy się 14 dni urlopu ojcowskiego. podanie do pracodawcy z terminem określającym daty urlopu. urlop ojcowski można ojciec może wykorzystać do ukończenia przez dziecko 12 mca życia.

i oprócz 14 dni ojcowskiego przysługują jeszcze 2 dni urlopu okolicznościowego (tak mi się wydaje :) )

dokładnie tak:tak:

jutro mam wizytę a akurat mąż nie dostał wolnego. Moja ginekolog może wypisać na niego zwolnienie na ten jeden dzień? Czy musi iść do innego lekarza osobno...?

nie kombinujcie. poproś ginekolog żeby wypisała L-4 na męża na 1 dzień, jako zasiłek opiekuńczy w celu opieki nad członkiem rodziny. później u pracodawcy wypełni druk ZUS- 15 (nic skomplikowanego;-)) i wypłacą mu za ten dzień 80% wynagrodzenia:tak:

pozdrawiam:-)
 
reklama
dziewczyny mam takie pytanie, czy slyszalyscie moze o jakis kontrolach z zus w przypadku gdy np. osoba (kobieta w ciazy) byla zatrudniona i po krotkim czasie urodzila i poszla na macierzynski ??
 
angelika u nas kontrole w ostatnim czasie są bardzo częste...ale nie jak się juz urodzi dziecko i jest się na macierzyńskim--Tylko na l4 jak zaczyna płacić już ZUS. Ale jeżeli jest sprytnie zrobiona kompletna teczka i masz aktualne!!badania i listę obecności wypełnioną, to w gruncie rzeczy mogą Ci naskakać:) Przyjdą do zakładu pracy, sprawdzą papiery, ewentualnie kontrola u Ciebie w domu i tyle:-)
 
Dziewczyny, czy któryś z tatusiów korzystał ze zwolnienia od waszego ginekologa w ramach opieki nad ciężarną żoną?? Czy w ogóle można coś takiego, czy dopiero po porodzie
 
Marika, ten temat był poruszany stronę wcześniej. Mój mąż słyszał od kolegi, że takie zwolnienie można dostać od ginekologa, który prowadzi ciążę. Żona tego kolegi miała jednak ciążę zagrożoną i musiała leżeć (na marginesie jej ginekolog nazywa się Jarosław Kaczyński :-D). Na ostatniej wizycie spytałam swojej gin czy to jest możliwe. Powiedziała, że ona takich zwolnień nie wystawia. Może trochę zależy od lekarza i przebiegu ciąży...? Nie wiem
 
a ja mam pytanie o płatności ZUS.. moje 3 zwolnienie mają u siebie a ja do dziś nie zobaczyłam nawet złotówki...a 4 zwolnienie mam już do zaniesienia.

Dajcie znac czy każdemu tak (nie)płacą ?

Gdyby nie pracujący mąż to nie wiem z czego miałby człowiek żyć, jeść czy chodzić do lekarza...żenada w tym kraju.
 
reklama
No ja też mam problemy z płatnościami z ZUS-u. Tj. powinni mi płacić od 20 sierpnia, a jeszcze nie dostałam pieniędzy. Fakt, że u mnie w pracy była kontrola, stąd te opóźniania. Tak czy siak mam nadzieję, że na początku października dostanę już kasę za wrzesień i sierpień ;)
 
Do góry