reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

porod w szpitalu bez ubezpieczenia

No ja mam na Lutycką w Poznaniu. Teoretycznie to jest normalny szpital z NFZ, więc nie powinni mi pobierać opłaty tak? a jak będa chcieli to co mam mówić i robić? Bo niestety ja jestem dosyć cichym stworzeniem, które nie umie walczyć o swoje i boje się jechać tam tak bez tego ubezpieczenia.
A studiuje wieczorowo, więc nie wiem czy mam też ubezpieczenie jak dzienni studenci, ale chyba nie.


http://www.lutycka.pl/page.php/1/0/show/256/

ooo to znalazłam. czyli co bo nic z tego nie rozumiem :(
 
Ostatnia edycja:
reklama
Dahoffka- jesli wieczorowo to wątpię że masz ubezpieczenie, jesli obawiasz się iść bez ubezpieczenia, to nie lepiej jest zarejestrować się w Urzędzie Pracy jako bezrobotna? wtedy masz ubezpieczenie od państwa.
 
No ja mam na Lutycką w Poznaniu. Teoretycznie to jest normalny szpital z NFZ, więc nie powinni mi pobierać opłaty tak? a jak będa chcieli to co mam mówić i robić? Bo niestety ja jestem dosyć cichym stworzeniem, które nie umie walczyć o swoje i boje się jechać tam tak bez tego ubezpieczenia.
A studiuje wieczorowo, więc nie wiem czy mam też ubezpieczenie jak dzienni studenci, ale chyba nie.


Szpital Wojewódzki w Poznaniu

ooo to znalazłam. czyli co bo nic z tego nie rozumiem :(
jestes w ciazy tak??? to mow ze nie masz ubezpieczenia,spisz sobie na kartce ustawe,ktora mowi o bezplatnej opiece zdrowotnej dla kobiet w ciazy...i w razie czego pokaz..oni dobrze tam wiedza ze tak jest.wiec sie nie przejmuj..ja bylam dzis u lekarza zamowic wizyte,chciala ubezpieczenie mowie ze nie mam,dalam kartke z ustawa i po sprawie.Wizyta jest.:tak:
 
zadzwon do konina do urzedu pracy i niech ci wystawia swistek ze jestes ubezpieczona i niech wysla na podany przez ciebie adres i tyle bynajmniej ja tak robie i z tego co mówiła mi urzedniczka kazdy UP musi to zrobic pozdrawiam
 
Jeżeli będą mieli pretensję to proszę bardzo...

w Polsce obowiązuje USTAWA z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych) (Dz. U. z dnia 27 września 2004 r.)

Art.13.1. Ustawy mówi, iż Świadczeniobiorcy (Pacjenci) inni niż ubezpieczeni, którzy:
1.nie ukończyli 18. roku życia,
2.są w okresie ciąży, porodu i połogu
mają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej na zasadach i w zakresie określonych dla ubezpieczonych, czyli pełnej bezpłatnej opieki zdrowotnej.

Ja ostatnio dentystce o tym zaśpiewałam, bo nie chce mi się do Zusu po kwitki jeździć
:-D Nie mają prawa żądać od Ciebie pieniędzy :no:

Ustawa się zmieniła w samym końcu grudnia 2011.
 
zadzwon do konina do urzedu pracy i niech ci wystawia swistek ze jestes ubezpieczona i niech wysla na podany przez ciebie adres i tyle bynajmniej ja tak robie i z tego co mówiła mi urzedniczka kazdy UP musi to zrobic pozdrawiam
tak ale jestem wyrejestrowana....niestety....pisalam ze nie mam ubezpieczenia...:sorry2:
 
Jakie grupy osób mają prawo do szczególnej opieki zdrowotnej? - Zgodnie z art. 68 ust. 3 konstytucji RP państwo ma obowiązek objęcia szczególną opieką zdrowotną dzieci do 18. lat, kobiety w ciąży, w okresie połogu, osoby niepełnosprawne i w podeszłym wieku.
● Tyle teoria. W praktyce różnie było z zapewnieniem tego prawa. Czy kobieta w ciąży, która nie ma żadnego tytułu do ubezpieczenia, wciąż ma prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych?
- Oczywiście, że tak. To prawo wynika z faktu bycia w ciąży, a nie posiadania ubezpieczenia. Jest zapisane w art. 13 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
● Czy prawo do świadczeń zdrowotnych przysługuje im w pełnym zakresie?
- Tak. Kobieta w ciąży ma prawo do wszystkich świadczeń, jakie muszą być jej udzielone ze względu na stan zdrowia.
● A czy placówka medyczna ma prawo żądać od niej dokumentu potwierdzającego jej prawo do leczenia?
- Kobieta, która jest objęta ubezpieczeniem i wymaga np. leczenia planowego w szpitalu, ma obowiązek okazać dowód ubezpieczenia zdrowotnego. Świadczeniodawcy mają prawo żądać takiego dokumentu, bo dzięki temu wiedzą, kto pokrywa koszty leczenia takiej osoby - NFZ czy budżet.
● Czy nie wystarcza sam fakt bycia w ciąży?
- W pewnym uproszczeniu tak. Dlatego kobiety, które nie są ubezpieczone, również są leczone nieodpłatnie. Mają takie prawo, mimo że nie posiadają dokumentu ubezpieczeniowego. Wtedy funkcję taką pełni karta przebiegu ciąży.
● A co w sytuacji, gdy za kobietę w ciąży pracodawca nie odprowadził składki zdrowotnej, czego nie wykazywał w dokumentach do ZUS. Kto opłaca koszty jej leczenia?
- Wtedy kobieta również nie traci prawa do bezpłatnych świadczeń. Jeśli pracodawca, mimo obowiązku odprowadzenia składki na ubezpieczenie zdrowotne nie robił tego dłużej niż 30 dni, NFZ obciąży go kosztami udzielonych świadczeń.
● Prawo do szczególnej opieki mają również kobiety w okresie połogu. Czyli do kiedy?
- Do 6 tygodni od dnia porodu.
● Co mają zrobić, jeżeli po tym czasie nie mają tytułu ubezpieczeniowego?
- Żeby nie stracić prawa do bezpłatnego leczenia, kobieta musi mieć wystawiony dokument, który je potwierdzi. Może się zwrócić do urzędu gminy, w której zamieszkuje, o wydanie decyzji wójta, burmistrza lub prezydenta. Zanim wójt ją wyda, przeprowadzony zostaje wywiad środowiskowy i skontrolowane dochody kobiety, ponieważ podstawą wydania decyzji - poza potrzebą zdrowotną - jest spełnienie kryteriów dochodowych określonych w ustawie o pomocy społecznej. Koszty leczenia są pokrywane z budżetu. Należy jednak pamiętać, że decyzja o prawie do bezpłatnego leczenia jest ważna przez 90 dni.
● A jeśli nie spełnia kryterium dochodowego?
- Zostaje możliwość ubezpieczenia dobrowolnego na podstawie umowy zawartej z oddziałem wojewódzkim NFZ.
● ALEKSANDRA PIĄTEK-RZECZNIK PRAW PACJENTA
 
Dzwoniłam teraz na infolinie NFZ i KOBIETA W CIĄŻY NIE MUSI MIEĆ UBEZPIECZENIA...MUSZĄ PRZYJĄĆ PACJENTKĘ BEZ ŻADNEGO "ALE" DO SZPITALA(PORÓD) I ZA NIC NIE PŁACI...GINEKOLOGA TEZ MA DARMO...Wiec teraz jestem pewna na 100% i jestem spokojna..:tak:POROSTU TO SIĘ JEJ NALEŻY JAK DZIECIOM DO 18 ROKU ŻYCIA:-)
 
reklama
monika prosze Cie edytuj posty !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! bo strasznie zle sie czyta,rejestrujac sie zaakceptowalas Regulamin forum - Forum BabyBoom wiec go przestrzegaj!
dahoffka wieczorowo nie masz ubezpieczenia ale idz do UP i po problemie:)
 
Do góry