reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Potrzebuję porady, zasiłek macierzyński ZUS!

Dołączył(a)
21 Wrzesień 2020
Postów
5
Cześć!
Mam pytanie odnośnie zasiłku macierzyńskiego z ZUSu. Umowa o pracę kończy mi się z dniem porodu. Proszę podpowiedzcie mi jakie dokumenty muszę dostarczyć mojemu pracodawcy w terminie 21 dni. Wiem, że na pewno potrzebny będzie akt urodzenia dziecka oraz oświadczenie drugiego rodzica o nie korzystaniu z urlopu rodzicielskiego, ale jaki druk ze strony ZUSu muszę mieć wypełniony dla pracodawcy razem z aktem urodzenia i oświadczeniem partnera? Załącznik ZAM czy ZUR? Czy w przypadku jeżeli chce skorzystać z 80% przez okres 12 miesięcy/52 tygodni muszę wypełnić więcej niż jeden załącznik ze strony ZUSu? Tylko które... ?:unsure::sad: Chciałabym mieć wszystko wypełnione i mieć komplet dokumentów żeby nie chodzić po kilka razy. Dziękuję Wam bardzo za odpowiedzi. 🌻🌺
 
reklama
Akt urodzenia + wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego, gdzie określisz czy chcesz dostawać 80% pensji czy w podziale 100%/60% wraz z oświadczeniem, że drugi rodzic nie będzie korzystał z urlopu rodzicielskiego. Żadnych załączników ze strony ZUS nie wypełniasz.
 
Akt urodzenia + wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego, gdzie określisz czy chcesz dostawać 80% pensji czy w podziale 100%/60% wraz z oświadczeniem, że drugi rodzic nie będzie korzystał z urlopu rodzicielskiego. Żadnych załączników ze strony ZUS nie wypełniasz.
Dziękuję. Mam rozumieć, że wniosek to moje pismo, w którym mam się określić co konkretnie chce dostawać? Widziałam takie wzory na internecie. Myślałam, że przy zasiłku macierzyńskim z ZUS musimy coś innego wypełnić jakiś załącznik - bo kobietom, które mają umowę do dnia porodu urlop macierzyński/rodzicielski się nie należy tylko zasiłek macierzyński.
 
Dziękuję. Mam rozumieć, że wniosek to moje pismo, w którym mam się określić co konkretnie chce dostawać? Widziałam takie wzory na internecie. Myślałam, że przy zasiłku macierzyńskim z ZUS musimy coś innego wypełnić jakiś załącznik - bo kobietom, które mają umowę do dnia porodu urlop macierzyński/rodzicielski się nie należy tylko zasiłek macierzyński.
Ja ostatnio składałam papiery na macierzyński, więc napiszę co ja złożyłam.
Wysłałam pracodawcy akt urodzenia i wniosek o urlop, wzór z internetu wraz z dopiskiem, że ojciec dziecka nie będzie korzystał z urlopu. Potem od pracodawcy dostałam świadectwo pracy, ZAS- 3, i to razem z wnioskiem i aktem urodzenia zawiozłam do zusu, nic więcej. Jeżeli do 21 dni po porodzie dostarczę papiery, to automatycznie dostanę 80% przez cały rok, nie muszę tego pisać na wniosku.
Tobie pewnie pracodawca złoży papiery.
 
Do góry