reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

potrzebuję porady!

Dołączył(a)
10 Wrzesień 2010
Postów
3
Miasto
krosno/lublin
Witam,cieszę się że natknęłam się na forum z tak dobrym prawnikiem.
Mam pytanie.
Od października zaczynam pierwszy rok studiów i chciałabym wystąpić do sądu o podwyższenie alimentów od ojca.Z tym że ojciec nie pracuje i alimenty (250 na mnie i 250 na młodszego brata) są ściągane od komornika.Nie wiem jak profesjonalnie się to nazywa , mówi się chyba ze jest niewypłacalny.Mama zarabia 1300 zł.A Ja teraz potrzebuję pieniądze na studia,na mieszkanie i utrzymanie w mieście,dlatego wiem że będzie jej ciężko, a jest jeszcze brat.Postanowiłam walczyc,ale czy mam jakieś szanse?
 
reklama
Z tego co mi wiadomo ojciec nie pracuje,a nie utrzymuję z nim kontaktów,więc nie jestem wstanie stwierdzić czy pobiera zasiłek dla bezrobotnych.Mama tłumaczyła to tak,że ojciec nie ma dochodów dlatego pieniądze z funduszu alimentacyjnego płaci państwo.Nie rozumiem tylko czy te pieniądze ojciec będzie musiał kiedyś zwrócić?Wydaje mi się że skoro te alimenty płaci państwo to sąd raczej nie przychyli się do ich podwyższenia..
Dziękuję za odpowiedź.
 
Przyznam, ze się trochę pogubiłam. Raz Pani pisze, że alimenty są ściągane w drodze egzekucji komorniczej od ojca, a kilka dni potem, że otrzymuje Pani świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego.

Tak czy inaczej, ma Pani prawo domagać się alimentów od ojca. Nie ma jednak powodu, by ojciec ponosił większe koszty związane z Pani utrzymaniem niż matka. Jeśli zatem Pani koszty utrzymania rzeczywiscie są wyższe od 500 zł, może Pani wnioskować o podwyższenie alimentów.
Wysokosć alimentów zależy od Pani uzasadnionych potrzeb oraz od możliwosci zarobkowych rodzica. Oba te aspekty ocenia sąd.
 
Myślałam że to właśnie za pośrednictwem komornika dostaję świadczenia z funduszu,widzę jednak że jestem w błędzie...
Dziękuję za szybkie odpowiedzi i rozjaśnienie sytuacji.pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:
Do góry