reklama

powror do pracy a zmiana stanowiska

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez ami_baby, 26 Luty 2012.

1. ami_baby

ami_baby Początkująca w BB

Witam,
    jestem po urlopie macierzynski, aktualnie wykorzystuje urlop wypoczynkowy.
    Pracodawca skontaktowal się ze mną telefonicznie z informacja, że moje stanowisko pracy zostalo zlikwidowane. KOniecznie chce sie ze mną spotkać w trakcie mojego urlopu, bardzo na to naciska, twierdząc, ze musze sie zdeklarowac co chce robić i basolutnie nie moze to być rozmowa telefoniczna, szczerze obawiam się tego spotkania i mam kilka pytań:
    1) czy pracodawca musi mnie wformie pisemnej poinfomowac o likwidacji stanowiska pracy?
    2) czy może mi zaproponować inne stanowisko (np. dużo niższe w strukturze organizacyjnej), czy musi to zrobic pisemnie, czy mam prawo się nie zgodzić?
    3) jeśli udam się na spotkanie slużbowe, czy oznacza to że w tym dniu odwolałam się z urlopu i moze mi wręczyć wypowiedzenie z pracy?
    4) jeśli wróce do pracy, to na tych samych warunkach fianasowych czy np. po 1 miesiacu moze mi zmniejszyc wynagrodzenie w związku z innym stanowiskiem, które obejme?
    5) czy jesli na poczatku spotkanai wręcze podanie o zmniejszenie etatu to czy wtedy moze mi zmniejszyć wynagrodzenie - nawiązuje do punkt 4) - (nie tylko adekwatne ze zmniejszeneim etatu)
    Bedę wdzieczna za szybką odpowiedz.
    Pozdrawiam

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Tak długo jak jest Pani na urlopie nie musi. W dniu Pani powrotu do pracy pracodawca musi albo dopuścić Panią do pracy na poprzednio zajmowanym stanowisku, albo pisemnie coś zaproponować (wypowiedzieć umowę, wręczyć wypowiedzenie zmieniające, oddelegowanie itp.).

Moze zapronować wszystko, a Pani nie musi się zgodzić. Brak zgody (brak akceptacji wypowiedzenia zmieniajacego) powoduje, że wypowiedzenie to traktowane jest jak wypowiedzenie umowy o pracę.

Nie jest to jednoznaczne.

Owszem, moze nawet wzesniej.

Tak, moze. Ale Pani może złożyć wniosek o zmniejszenie wymiaru 14 dni przed powrotem do pracy i zablokować pracodawcy możliwosć wręczenia Pani jakiegokolwiek wypowiedzenia (również zmieniajacego).

3. reklama
  4. ami_baby

ami_baby Początkująca w BB

Dziękuję za szybką odpowiedź, ma jeszcze tylko pytanie, czy pracodawca moze przysłąć mi pocztą informacje o oddelegowaniu na inne stanowisko (ze względu na likiwidację mojego).
    Generalnie mam podejrzenia, ze bedzie chciał się ze mną rozstac, wiec chce wiedziec jakie może wykorzystac mozliwości zgodne z prawem pracy aby to zrobic

5. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Tak. Oddelegowanie moze. Jeśli jednak byłoby to wypowiedzenie zmieniajace to można oczywiscie dostarczyć je pracownikowi pocztą, ale powinno to odbywać sie poza okresem usprawiedliwionej nieobecnosci pracownika w pracy.

Poleć forum