reklama
 1. Odliczaj z nami do Dnia Dziecka. Klikasz w okienka kalendarza?/ Wygraj magiczne klocki! Kliknij!/
  Zamknij powiadomienie

powrót do pracy po przejęciu zakładu pracy

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez ZuMiKa, 5 Wrzesień 2010.

 1. ZuMiKa

  ZuMiKa maj 2007

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam,
  Przebywam na urlopie wychowawczym. Kilka miesięcy temu dostałam informację, iż mój zakład pracy zostaje przejęty przez inną firmę - i że mogę rozwiązać umowę za 7 dniowym uprzedzeniem. Obecnie kończy mi się UW i muszę wrócić do pracy. I tu moje pytanie: gdzie powinnam wrócić? Stary zakład pracy miał siedzibę w moim mieście. Nowy - kilkaset km od domu. Moi współpracownicy zostali przeniesieni do oddziału nowej firmy 20 km od poprzedniego miejsca pracy (podpisywali na to zgodę). Korespondencję dostaję z oddziału firmy (RMUA).
  Czy wracając do pracy powinien pracodawca dać mi umowę zmieniającą? Co w sytuacji, gdy nie zgodzę się z nowym miejscem pracy? Czy należy mi się 3 miesięczny okres wypowiedzenia i odprawa (jeżeli tak, to jak miałoby wyglądać świadczenie pracy przez 3 miesiące).

  Z góry dziękuję za odpowiedź
   
 2. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Musze wiedzieć co dokładnie oznacza "przejęty"? Na mocy jakiej umowy?
   
 3. reklama
 4. Melulu

  Melulu TP 15.01.2009 r.

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Skoro Kacperowo pisze, że ma prawo rozwiązać umowę z 7-dniowym wypowiedzeniem to na pewno było to przejęcie, które dla celów prawa pracy opisane jest w art. 23(1) kodeksu pracy.

  Wydaje mi się, że zgodnie z opisaną w tym artykule procedurą, Kacperowo mogłaś rozwiązać umowę w ciągu dwóch miesięcy od daty zmiany pracodawcy. Jeśli czas ten już minął, nie możesz skorzystać z tego prawa, ale pewnie Twoja sytuacja rozwiąże się inaczej.
  Najprawdopodobniej w związku z powrotem do pracy otrzymasz od pracodawcy wypowiedzenie zmieniające warunki (miejsce) pracy. Pracodawca nie może Cię zmusić do pracy w nowym miejscu przed upływem okresu wypowiedzenia. Czyli przez trzy miesiące masz prawo pracować w starym miejscu, a jeśli zakład już nie istnieje - zostaniesz zwolniona z obowiązku świadczenia pracy (za wynagrodzeniem). Po tych trzech miesiącach albo będziesz musiała podjąć pracę w nowym miejscu, albo Twoja umowa się rozwiąże. Wg mnie nie ma tu niestety obowiązku wypłaty odprawy, gdyż będzie to zwykłe wypowiedzenie niezwiązane z likwidacją stanowiska pracy, tylko ze zmianą warunków.
  Jeszcze jeden szczegół: przy wypowiedzeniu zmieniającym decyzję musisz podjąć do połowy okresu wypowiedzenia. Twoje milczenie po tym okresie zostanie uznane za zgodę na nowe warunki.

  Tak ja bym to widziała, chętnie przeczytam, co zaproponuje Pani Ewelina.
   
 5. ZuMiKa

  ZuMiKa maj 2007

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  zgodnie z art. 492 par.1 pkt 1 k.s.h., zgodnie z art. 23 par.3 kodeksu pracy
   
 6. ZuMiKa

  ZuMiKa maj 2007

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Pani Ewelino odpowie mi Pani?
   
 7. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Melulu odpowiedziała najlepiej jak się da.
   

Poleć forum