reklama

powrót to pracy po macierzyńskim

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez neilaaa, 19 Styczeń 2012.

1. neilaaa

neilaaa Fanka BB :)

Dzień dobry.
    Pod koniec lutego wracam do pracy po urlopie macierzyńskim i po wykorzystaniu zaległego urlopu wypoczynkowego i stąd mam kilka pytań do Pani.

1. Do tej pory pracowałam na pełny etat, teraz rozmyślam powrót na 3/4 etatu. Czy pracodawca może odmówić mi przyznania 3/4 etatu. Do kiedy taki wniosek musiałabym złożyć, na ile dni przed powrotem do pracy ? Czy jest jakiś "limit czasowy" (chodzi mi o ilość miesięcy) kiedy mogę pracować na 3/4 etatu, po którym musiałabym przejść na pełny etat ?
    2. Czy pracując na 3/4 etatu będą mi przysługiwały dwie przerwy po pół godziny na karmienie syna piersią ? Czy te przerwy należą sie tylko kobietą pracującym na pełny etat ?
    3. Czy ewentualni można wziąć 7/8 bądź 5/8 etatu wracając po u. macierzyńskim ?

Z góry dziękuję za odpowiedz.

Przepraszam za błąd w temacie .... to z pośpiechu

Ostatnia edycja: 19 Styczeń 2012
  2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Nie.

14 dni przed powrotem.

Moze Pani pracować tak długo, jak długo mogłaby Pani być na urlopie wychowawczym.

Jeżeli czas pracy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie.

Tak. Moze Pani wybrać dowolny ułamek byle nie mniej niż 1/2.

3. reklama
  4. neilaaa

Nasunęły mi się jeszcze dodatkowe pytania:

1. W październiku tego roku kończy mi się umowa. Jeżeli wrócę teraz do pracy powiedzmy na te 3/4 etatu to w październiku pracodawca ma obowiązek przedłużenia mi automatycznie umowy na tak długo jakbym mogła przebywać na urlopie wych. ? Czy jest to dobra wola pracodawcy ?
    2. Czy pracodawca może odmówić mi przydzielenia przerwy na karmienie syna, motywując, że mam "lewe" zaświadczenie od pediatry ? (niestety u mnie w firmie wszystko może się zdarzyć żeby tylko uprzykrzyć życie młodym mamą).
    3. W przypadku niepełnego etatu czy nadal będą mi przysługiwać 2 dni opieki nad dzieckiem w roku ?

Ostatnia edycja: 20 Styczeń 2012
  5. E. Słotwińska-Rosłanowska

To, że ma Pani umowe do października to najważniejsza kwestia i powinna Pani o tym napisać wczesniej, bo to sporo zmienia.

Nie. O obniżenie moze Pani wystąpić tylko do października, bo do wtedy mogłaby być Pani na urlopie.

Nie może. żadne zaświadczenie od lekarza nie jest potrzebe - wystarczy Pani oswiadczenie.

Tak.

6. neilaaa

Ponieważ dowiedziałam się że sytuacja w pracy jest dosyć nie ciekawa i szykują się zwolnienia, w związku z tym nasunęły mi się następujące pytania:

1. Jeżeli złożę pismo na 14 dni przed powrotem do pracy o zmniejszenie wymiaru etatu do 3/4 to czy pracodawca może wręczyć mi wypowiedzenie pierwszego dnia pracy, motywując likwidacją stanowiska pracy ?

2. Czy jeżeli wracam na niepełny etaty, jestem chroniona przed zwolnieniem ? Jeżeli tak, to jaki jest to okres, czy do końca mojej umowy czyli do października, czy ten okres ochronny skończy się wcześniej ?

3. Jeżeli w październiku nie zostanie przedłużona mi umowa i do tego czasu nie wykorzystam 2 dni opieki nad dzieckiem, to czy w przypadki jeżeli znajdę pracę do końca 2012 r u innego pracodawcy, nadal mogę wykorzystać te dni ?

4. Czy jeżeli wracam na niepełny etat do pracy to czy w każdej chwili mogę przejść na urlop wychowawczy ?

5.Czy jeżeli nie zostanie przedłużona mi umowa, i znajdę pracę powiedzmy na początku 2013 r. na pełny etat czy nadal mogę ewentualnie wykorzystać urlop wych. ?

6. Jeżeli zostanie mi przedłużona umowa w październiku u mojego obecnego pracodawcy, to kontynuacja pracy na 3/4 etatu zależy od dobrej woli mojego pracodawcy ?

7. Pisząc pismo o obniżenie wymiaru czasu pracy, czy muszę podać termin do kiedy chciałabym pracować w niższym wymiarze godzin ?

Ostatnia edycja: 22 Styczeń 2012
  7. E. Słotwińska-Rosłanowska

Nie.

Nie ma ochrony.

Tak.

Do czasu aż ma Pani umowę o pracę - tak.

Tak.

Nie, tak długo jak Pani mogłaby być na urlopie wychowawczym ma Pani prawo do obniżenia wymiaru etatu.
    Tak.

8. neilaaa

Mam jeszcze pytanie odnośnie pisma o obniżenie czasu pracy.
    1. Czy w moim przypadku (koniec umowy w październiku) termin do kiedy chcę pracować na 3/4 etatu jest równoznaczny z terminem zakończenia umowy ? Czy mogę napisać powiedzmy do końca 2012, a w październiku czas pracy automatycznie zostanie zakończony.
    2. Czy jeżeli napisze termin do końca października i zostanie mi przedłużona umowa, to wraz z nową umowa muszę złożyć takie samo pismo o obniżony wymiar czasu pracy ?
    3. Czy mogę przejść na pełny etat wcześniej niż termin podany na wniosku ?
    3. Ogólnie, na obniżonym wymiarze czasu pracy można pracować maksymalnie do ukończenia 3 roku życia dziecka ?

9. E. Słotwińska-Rosłanowska

Tak.
    Nie. Może Pani odnosić sie jedynie do okresu, w którym jest pani pracownikiem.

Nie musi Pani - może Pani pracować w pełnym wymiarze. Może Pani.

Prawo nie przewiduje takiej możliwości by okres ten przerwać jednostronnie. Niemniej dopuszcza się porozumienie z pracodawcą.

Nie - maksymalnie 3 lata ale do ukończenia przez dziecko 4 roku życia.

10. reklama

Poleć forum