reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

pozbawienie praw a przysposobienie przez ojczyma

reklama
Mój mąż ma 2 dzieci z poprzedniego małżeństwa.

Kilka lat temu został pozbawiony praw rodzicielskich do dzieci. Dzieci mieszkają za granicą kraju.

Była żona męża kilka miesięcy temu wyszła powtórnie za mąż - jest stałe miejsce zamieszkania jest za granicą.

Od kilku dni mąż zobaczył na portalu społecznościowym, iż jego dzieci mają zmienione nazwiska na nazwisko ojczyma.
Szczerze mówiąc to niezbyt rzetelne źródło informacji.


1. czy w momencie pozbawienia praw rodzicielskich obecny mąż byłej żony - ojczym - mógł zaadoptować dzieci?
Tak.

2. czy mój mąż nie miał w tej kwestii nic do powiedzenia?
Nie miał.
3. w jaki sposób może ustalić ten fakt, czy dzieci faktycznie zostały zaadoptowane? sąd?
To nie będzie łatwe, bo matka z dziećmi mieszka poza Polską. Spróbowałabym przez USC.
Dzieci mogą być adoptowane lub nastąpiła jedynie zmiana nazwiska (bez przysposobienia pełnego)

5. w jaki sposób może w takim razie odwołać komornika jeśli dzieci są zaadoptowane przez nowego partnera jego byłej żony?
Z obowiązku płacenia alimentów może zwolnić jedynie sąd.
 
Ostatnia edycja:
1. a czy istnieje sytuacja, iż matka mogła na stałe zameldować się za granicą z dziećmi i wszystko załatwić tam , i nie informować urzędów Polskich?
Oczywiscie. jesli dzieci mjaą miejsce stałego zamieszkania w innym państwie, postępowanie o przysposobienie musiało się odbyć tam, według tamtejszego prawa.
2. czy jeśli wnieślibyśmy sprawę o zniesienie alimentów , to jak to zrobić aby matka się do tego ustosunkowała? nie mieszka tutaj, ale ma pełnomocnika, więc przez niego?
Trudno rozstrzygnąć (bo nie znam szczegółów) który sąd jest sądem własciwym dla rozpoznania sprawy. Zgodnie z prawem międzynarodowym powinien być to sąd w kraju ojczystym dzieci (nie wiem jaki to kraj, nie wiem jakie obywatelsto mają dzieci). Z drugiej strony, zgodnie z ogólną regułą KRiO sądem właściwym jest sąd własciwy miejscowo dla miejsca zamieszkania pozwanego lub uprawnionych, zatem sąd w kraju, w którym dzieci mieszkają.

czY ponosimy koszty wniesienia sprawy o zniesienie alimentów?
Nie wiem, bo nie wiem o jakim państwie mówimy.

4. czy można w jakiś sposób weygzekwować informację od matki jaki przysposobienie nastąpiło?
Co do zasady o takiej zmianie powinien być poinformowany USC w Polsce.

5. jeśli nastąpiło przysposobienie niepełne to obowiązek alimentacyjny nadal istnieje tak?
Jesli nastąpiło przysposobienie pełne, obowiązek alimentacyjny wygasa.
 
1. jeśli złożymy sprawę o zniesienie alimentów tutaj w Polsce i na świadka powołamy pełnomocnika pozwanej - czyli jej mamę, mamy jej pełnomocnictwo, to powinna się odnieść do sprawy tak?
To,ze pozwana ma pełnomocnika nie zmienia tego kto jest pozwanym.

2. sprawa o zniesienie w PL czy kosztuje ?
Tak. 5% wartości przemiotu sporu.

3. według Pani sugestii w jaki sposób powinniśmy wyjaśnić ta sytuację?
To pytanie jest co najmniej nie na miejscu. Podaje mi Pani szczątkowe informacje, a potem stawia Pani ogólne pytanie z prośbą o poradę. Przecież nie raczyła Pani nawet poinformować mnie o jakim państwie Pani mówi.
 
reklama
Do góry