reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Pozbawienie praw rodzicielskich Niemca na terenie Polski

witam,

mam pytanie: jeśli wniosek zostanie zlozony o ustalenie wykonywania rodzicielskiej, tzn. wniosek o ustalenie ze wladza rodziceilska wykonywana jest przez matke czy wtedy warto w ogole w ktorkim opisie sytuacji podac wczesniejsze sprawy o pozbawienie praw i uznanie wniosku, czy po prostu tamten temat zamknac i w ogole nie wspominac o wczesniejszej sutyacji?
 
reklama
witam,

a jak powinien zostac sformułowany wniosek "Wniosek o ustalenie wykonywania władzy rodzicielskiej", "Wniosek o powirzenie władzy rodzicielskiej powódce"? A może nie władzy tylko opieki nad dzieckiem? bo nie wiem jakich określeń używa sąd w przypadku podjęcia decyzji które z rodzicó będzie sprawować władzę nad dzieckiem. chodzi mi o to by wniosek dobrze sformułować i na rozprawie przedstawić argumenty przemawiające za tym, że ja od narodzin dziecka się nim opiekuję i je wychowuję. Czy jeśli Sąd potwierdzi, że dziecko jest ze mną, ja je wychowuję i ojciec w ogóle nie angażuje się w życie i wychowanie dziecka, i wyda takie postanowienia czy z tym wyrokiem bez zgody ojca będę mogła wyrobić dziecku dokument, postać go do wybranej przeze mnie szkoły, lub postać do lekarza lub jeśli to będzie konieczne do szpitala na jakiś zabieg?
 
Nie wiem o co Pani chce wnioskować, stad nie mogę rozstrzygać o tym jaki wniosek winna Pani złożyć. Czym innym jest władza rodzicielska czym innym miejsce zamieszkania, opieka itp.
 
chcę wnioskować o powierzenie mi wykonywania władzy rodzicielskiej z uwagi na fakt, iż sama ją wykonuję.
zalezy mi na tym bym sama mogła podejmować decyzję przy istotnych sprawach dot. dziecka tj. wybór lekarza, szkoły, wyrobienie dokumentu.

lub proszę o informację, jaki wniosek powienien trafić do sądu abym w wyniku wydania wyroku sądu sama mogła podejmować decyzję przy istotnych sprawach dot. dziecka tj. wybór lekarza, szkoły, wyrobienie dokumentu?
Czy mam pozbawić ojca praw?
czy mu je ograniczyć?
Czy wniosek o powierzenie mi wykonywania władzy rodzicielskiej wystarczy by ojciec nie miał prawa do współdecydowania o wyborze lekarza, szkoły, wyrobieniu dokumentu?
 
a co Pani powie na ten zapis KRO:

W przypadku sądowego ustalenia ojcostwa władza rodzicielska przysługuje ojcu tylko wtedy, gdy przyzna mu ją sąd w wyroku ustalającym ojcostwo. Sąd może przyznać ojcu władzę rodzicielską w okresie późniejszym (art. 93 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego)?
 
Nie ma powodu by sąd wydawał rozstrzygnięcie w przemiocie powierzenia Pani władzy, bo Pani jak rozumiem posiada władzę rodzicielską. Tak samo jak ojciec dziecka.
By móc samodzielnie decydowac o dziecku sąd musiałby odebrac ojcu prawa rodzicielskie lub znacznie je ograniczyć. Odebranie praw powoduje, że decyduje Pani o dziecku sama, w przypadku ograniczenia praw, sąd decyduje o zakresie ograniczenia. Wnioskowanie o powierzenie Pani jako jedynej osobie wykonywania władzy rodzicielskie jest wiec niczym innym jak wnioskowaniem o odebranie ojcu praw.
 
a czy przebywanie ojca za granicą (stałe miejsce zamieszkania) połączone z całkowitym brakiem zainteresowania to wystarczająca przesłanka by odebrac ojcu prawa rodzicielskie?
 
reklama
a co Pani powie na ten zapis KRO:

W przypadku sądowego ustalenia ojcostwa władza rodzicielska przysługuje ojcu tylko wtedy, gdy przyzna mu ją sąd w wyroku ustalającym ojcostwo. Sąd może przyznać ojcu władzę rodzicielską w okresie późniejszym (art. 93 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego)?

Myślę, że ten post chciała Pani zamieścić w innym swoim wątku, ale odpowiadam. Nie ma takiego przepisu. Od 6 listopada 2008 par 2 art. 93 ma następujące brzmienie: "Jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd w wyroku ustalającym pochodzenie

dziecka mo​
że orzec o zawieszeniu, ograniczeniu lub pozbawieniu władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców. Przepisy art. 107 i art. 109–111 stosuje się odpowiednio.”

Może łatwiej by było korespondowac w jednym wątku zamiast je mnożyć?
 
Do góry