reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

pozew alimentacyjny w innym miejscu niz aktualne zamieszkanie

Dołączył(a)
26 Maj 2011
Postów
9
Witam
Mam synka 16 miesiecznego z konkubinatu, matka dziecka 4 miesiace temu wyprowadzila sie i zabrała dziecko bez mojej zgody i wiedzy do swoich rodziców oddalonego o 280 km. Zaproponowała ugode o widzenia, opieke i umowe alimentacyjna - jednak były one bardzo niekorzystne dla mnie. Postanowiła wnieśc sprawe do sądu.
Jednak złózyła tylko i wyłącznie pozew o alimenty (które regularnie płace w wysokosci 400 zł), a zapewniała mnie iz złozy równiez pozew o opieke nad dzieckiem i widzenia.
Aktualnie pzreporwadziłą sie do innego miasta (jednak nie wiem dokładnie gdzie, gdyz nie udzieliła mi tej informacji) wiem jedynie ze moj syn zosytał zapisany do złobka - adres żłobka mi podała.
Sprawa w sądzie w Wejherowie jest wyznaczona data - a moj syn mieszka aktualnie w Toruniu. W związku z tym mam kilka pytan.
1. Czy sprawa nie powinna być przeniesiona do Sądu właściwego dla aktualnego miejsca zamieszkania mojego syna.
2. Czy przy pozwie o alimenty moge wnieśc o przyznanie mi opieki nad dzieckiem (matka jest lekkoduchem, ma kilkaset tysiecy zł długów, jest bezrobotna, a komornicy i firmy windykacyjne cały czas ja odwiedzaja i probuja sciagnac jakies pieniadze).
3. Czy jesli dziecko zostanie z matka, moge domagac sie dowozenia dziecka na spotkania (wiąze sie to z kosztami, które ponosze, a czytałem o Art 5821 § 2 kpc, oraz z tym iz matka nie wpuszczala mnie do domu w którym dziecko pzrebywała, a tylko przekazywała w umowionym miejscu bez wzgledu na pogode).
 
reklama
Współczuje ci mój ma ta sama sytuacje chociaz wie gdzie mieszka nie wpusci go do mieszkania też nie wazne że pada to umawia sie na widzenie z dziecmi w parku a potem bo dziecko chore. naszczescie 21 września jest rozprawa i sędzina ja obudzi . mimo że dostała z sadu pisamo uregulowane na czas tymczasowy o widzeniu sie z dziecmi ze moze je zabierac ona nie spełnia obowiązku a nie chce policji wzywac ze względu na dziecki.

A co do drugiego mysle że możesz miec mozliwość odebrania matce dziecka.
 
Witam
Mam synka 16 miesiecznego z konkubinatu, matka dziecka 4 miesiace temu wyprowadzila sie i zabrała dziecko bez mojej zgody i wiedzy do swoich rodziców oddalonego o 280 km. Zaproponowała ugode o widzenia, opieke i umowe alimentacyjna - jednak były one bardzo niekorzystne dla mnie. Postanowiła wnieśc sprawe do sądu.
Jednak złózyła tylko i wyłącznie pozew o alimenty (które regularnie płace w wysokosci 400 zł), a zapewniała mnie iz złozy równiez pozew o opieke nad dzieckiem i widzenia.
Aktualnie pzreporwadziłą sie do innego miasta (jednak nie wiem dokładnie gdzie, gdyz nie udzieliła mi tej informacji) wiem jedynie ze moj syn zosytał zapisany do złobka - adres żłobka mi podała.
Sprawa w sądzie w Wejherowie jest wyznaczona data - a moj syn mieszka aktualnie w Toruniu. W związku z tym mam kilka pytan.
1. Czy sprawa nie powinna być przeniesiona do Sądu właściwego dla aktualnego miejsca zamieszkania mojego syna.
Rozumiem, że Pan mieszka w Wejherowie. Jesli tak, sąd jest właściwy miejscowo do rozpoznania sprawy.
2. Czy przy pozwie o alimenty moge wnieśc o przyznanie mi opieki nad dzieckiem (matka jest lekkoduchem, ma kilkaset tysiecy zł długów, jest bezrobotna, a komornicy i firmy windykacyjne cały czas ja odwiedzaja i probuja sciagnac jakies pieniadze).
Ale to nie Pan skłądał pozew. Matka złożyła pozew i to ona zdecydowała o co wnosi.
3. Czy jesli dziecko zostanie z matka, moge domagac sie dowozenia dziecka na spotkania (wiąze sie to z kosztami, które ponosze, a czytałem o Art 5821 § 2 kpc, oraz z tym iz matka nie wpuszczala mnie do domu w którym dziecko pzrebywała, a tylko przekazywała w umowionym miejscu bez wzgledu na pogode).
Takie sprawy rozstrzygane są indywidualnie. Wnieść Pan może, ale to sąd zdecyduje kto bedzie ponosił koszty dojazdu na widzenia i gdzie spotkania mają się odbywać. Wnosząc pozew proszę jednak przedstwic swoja koncepcję spotkań z dzieckiem (jak często/gdzie/ na jak długo)
 
Rozumiem, że Pan mieszka w Wejherowie. Jesli tak, sąd jest właściwy miejscowo do rozpoznania sprawy.

Nie - ja mieszkam w Inowrocławiu, moj syn z matka aktualnie w Toruniu, a pozew został złozony w Wejherowie, gdzie matka jakis czas temu mieszkała u rodziców zanim nie zamieszkała z nowym konkubentem. Dlatego pytam czy sprawa nie powinna odbywac sie w Sadzie Rodzinnym w Toruniu.

Ale to nie Pan skłądał pozew. Matka złożyła pozew i to ona zdecydowała o co wnosi.

czyli rozumiem, ze ja powinienem złozyc osobny pozew o opieke nad synem - w sadzie w Toruniu??
 
Pozew o alimenty składa się w sądzie rejonowym, właściwym dla miejsca zamieszkania osoby uprawnionej do alimentów (dziecka) lub właściwym dla miejsca zamieszkania osoby pozwanej (Pana). O właściwości sądu decyduje powód (matka dziecka).

Zatem pozew powinien być rozpoznany przez sąd w Toruniu (ew. w Inowrocławiu), chyba że w momencie wnoszenia pozwu matka i dziecko mieszkali w Wejherowie - wtedy sprawa może toczyć sie przed sądem w Wejherowie.
A moze matka i dziecko ciągle są zameldowaniu w Wejherowie mimo iż faktycznie mieszkają w Toruniu?

Pozew o uregulowanie kontaktów wnosi się do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania osoby (dziecka), którego postępowanie dotyczy. W tym układzie rzeczywiście do sądu w Toruniu.
 
Zatem pozew powinien być rozpoznany przez sąd w Toruniu (ew. w Inowrocławiu), chyba że w momencie wnoszenia pozwu matka i dziecko mieszkali w Wejherowie - wtedy sprawa może toczyć sie przed sądem w Wejherowie.
A moze matka i dziecko ciągle są zameldowaniu w Wejherowie mimo iż faktycznie mieszkają w Toruniu?

Pozew o uregulowanie kontaktów wnosi się do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania osoby (dziecka), którego postępowanie dotyczy. W tym układzie rzeczywiście do sądu w Toruniu.

meldunek tymczasowy ma w Toruniu, bo taki przedstawiła w Urzedzie Pracy

tylko uwazam, ze przed sprawa o alimenty, powinna zostac uregulowana sprawa o opieke nad dzieckiem, dlatego pytałem, czy moge na sprawie o alimenty wniesc o opieke nad synem - tak jak pisałem alimenty płace regularnie na syna - identyczn sprawe miała siostra matki dziecka i wtedy najpierw odbyła sie sprawa o opieke, a dopiero pozniej o alimenty, mimo iz ojciec jej dzieci nie płacił wcale
 
Niekoniecznie, choć oczywiscie taka kolejność byłaby wskazana.
w takim razie, jak moge doprowadzic do takiej kolejnosci, skoro nie uchylam sie od prezkazywania pieniedzy na mojego syna - wiec nie zachodzi tu grozba przeciagania przeze mnie sprawy z niecheci do łozenia na moje dziecko - chciałbym jedynie uregulowac sprawe opieki, widzen i wtedy alimentów - oczywiscie sad ma prawo postanowic o wyzszej kwocie niz te 400 zł któe przekazuje do czasu rozstrzygniecia kwesti opieki
 
reklama
Do góry