reklama

pozew o rozwód

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Adkaa, 23 Czerwiec 2012.

1. Adkaa

Adkaa Zaciekawiona BB

dzień dobry

1)czy pozew o rozwód można wnieść w miejscu zamieszkania( nie mam meldunku czasowego a stały w innym mieście)?
    2) czy decydując się na rozwód z orzekaniem o winie niezbędni będą świadkowie?

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

W Polsce p[óki co obowiązuje obowiązek meldukowy. Pozew nalezuy wnieść w miejscu ostatniego wspólnego zamieszkania małżonków, a jesli żadne z małżonków tam nie mieszka to w m-cu zamieszkania pozwanegO. jeśli nie da się ustalić tego miejsca - miejsce zamieszkania powoda.
    konieczne będzie udowodnie nie winy drugirj strony - dowody mogą być różne - zeznania świadków, zdjęcia, nagrania itp. Jesli macdie Państwo małoletnie dziecko konieczne jest powołanie świadka na okoliczność ustalenia warunków bytu małoletniego.

3. reklama
  4. Adkaa

Adkaa Zaciekawiona BB

jeszcze mieszkamy razem ale chce sie przeprowadzić do Katowic ( tu mam meldunek), mąż w Gorlicach ( meldunek ma w Krakowie)
    jak rozumiem pozew muszę złożyć w sadzie w Gorlicach?

tak, mamy 1,5 letnie dziecko- kogo powołać na świadka i o co może być pytany?
    mąż dobrowolnie chce wziąć winę na siebie ( jest w nowym związku), czy w tym wypadku mogę wnioskować o alimenty dla siebie( jestem na urlopie wychowawczym i nie mam dochodów,czy w tym wypadku moge wnieść o umorzenie kosztów?)

5. E. Słotwińska-Rosłanowska

W Polsce mamy cały czas obowiązek meldunkowy - zatem może być problem. Powinna Pani złożyć pozew w m-cu zamieszkania meża.

Ktos kto zna warunki bytowe dziecka - opiekunka, mama itp. Świadek będzie pytany o warunki w jakich bytuje dziecko, jego stosunek do rodziców itp.
    jesli sąd orzeknie wyłączną winę męża, może Pani wnioskować o alimenty na siebie.
    Może Pani wnioskować o zwolnienie z kosztów sądowych (i wpisu)

6. Adkaa

Adkaa Zaciekawiona BB

to znaczy ze możemy mieć kłopoty iż nie mamy meldunku czasowego tam gdzie mieszkamy?

7. E. Słotwińska-Rosłanowska

Sądy różnie do tego podchodzą. Problem polega na tym jaki adres wpisać w pozwie. jesli adres zameldowania - sąd przekaże sprawę do sądu własciwego miejscowo, jesli zamieszkania - może być problem z powodu braku zgodności adresu zamieszkania z adresem w dowodzie.

8. krewetka

krewetka mama

9. Adkaa

Adkaa Zaciekawiona BB

czy na świadka mogę powołać kochankę męża? czy będzie musiała zeznawać? boje sie tylko ze ustala wspólną wersje i będzie klopot
    innych świadków nie mam bo wszystko działo sie po "cichu"

10. reklama
  11. E. Słotwińska-Rosłanowska

Tak, może Pani powołać kochankę męża.
    jesli podnosi Pani fakt zdrady - musi Pani móc go udowodnić.

12. Adkaa

Adkaa Zaciekawiona BB

sprawa jest troche skomplikowana:obydwoje twierdza ze nie spali ze sobą, ona twierdzi ze nigdy nie miała zamiaru z nim być i nie chciała ciągnąć tej znajomości( co oczywiscie jest nieprawda gdyż jak pisałam mieli osobnego maila( od kilku miesiecy- niestety tutaj nie mam dowodów tj wydruków z konta- znam tylko adres mailowy)
    mam tylko 2 maile z tamtego roku gdzie ona pisze ze go kocha, jednak martwię sie ze to nie wystarczy

chcialam jeszcze zapytac jak wyglada sytuacja jeśli zdecyduje sie na separacje: czy jak w przypadku rozwodu orzeka sie o winie, potrzebni sa swiadkowie, dowody jezeli maż chce na siebie wziasc wine? czy w tym wypadku lepiej zazadac wyzszych alimentow na dziecko ( co sugeruje mąż) czy osbno na siebie osobno na dziecko?

Poleć forum