reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Praca a ciąża

Dołączył(a)
24 Sierpień 2021
Postów
3
Hej ,rozpoczęłam pracę na okres próbny w lipcu i dowiedziałam się że jestem w ciąży dziś to już 13 tydzień ?Jak to jest z l4 ?czy trzeba mieć przepracowane ileś dni ,czy często są kontrole .Chciałabym przejść na zwolnienie poniewaz coraz gorzej się czuje ☺️
 
reklama
Do kiedy masz umowę? Podpisując ją byłaś już w ciąży skoro to 13 tc. Nie wiedziałaś o niej? Co to znaczy,że coraz gorzej się czujesz? O zwolnieniu lekarskim zadecyduje lekarz. Zasiłek chorobowy będzie Ci się należał. Ale mozesz mieć kontrole czy zatrudnienie nie było fikcyjne.
 
Tak ,wiem ze decyduje lekarz .Sam ostatnio zaproponował zwolnienie ale dosyć dobrze sie czułam a teraz jest coraz gorzej .Nie poinformowałam pracodawcy poniewaz nie wiedziałam o ciąży w tamtym czasie .
 
Powinnaś przepracować 30 dni, chyba ze wcześniej pracowałaś w innym miejscu i masz ciągłość zatrudnienia, wówczas podlegasz ubezpieczeniu. Co do zwolnienia to o tym decyduje lekarz.
Mając na uwadze, ze to już 13 tc to umowa zostanie przedłużona do dnia porodu. Niemniej jednak jest wysokie prawdopodobieństwo, ze ZUS rozpocznie postępowanie wyjaśniające czy zatrudnienie nie było fikcyjne.
 
Zus na pewno skontroluje twoje l4 bo będzie podejrzane. Musisz być zatrudniona minimum 30 dni aby było płatne. Sprawdzą kiedy miałaś założoną kartę ciąży itp i czy faktycznie przed podpisaniem umowy nie wiedziałaś o ciąży i nie zataiłaś przed pracodawcą.
 
Zus na pewno skontroluje twoje l4 bo będzie podejrzane. Musisz być zatrudniona minimum 30 dni aby było płatne. Sprawdzą kiedy miałaś założoną kartę ciąży itp i czy faktycznie przed podpisaniem umowy nie wiedziałaś o ciąży i nie zataiłaś przed pracodawcą.

Zadam pytanie z ciekawości, gdyż moja sytuacja była zupełnie inna, ale mnie to zaintrygowało:

Jakie znaczenie dla ZUS-u ma "zatajenie faktu ciąży przed pracodawcą"?
Czy faktycznie ma prawo sprawdzać od kiedy jest prowadzona karta ciąży?

W firmie, w której jestem zatrudniona była dziewczyna, która przepracowała 30 dni + 1 dzień i faktycznie poszła na zwolnienie. Fakt, zataiła ciążę, ale nikt nie mówił, że czekają ją za to jakieś konsekwencje poza oczywiście ostracyzmem i niechęcią.
 
reklama
reklama
Do góry