reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Praca w centrum handlowym, zwolnienie "ciążowe".

linkowa

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
5 Czerwiec 2019
Postów
68
Na wstępie chciałam się przywitać :)

Pracuje w centrum handlowym, w sklepie, gdzie często są dostawy, trochę trzeba się naschylać, powyciągać rzeczy, poukładać, poprzestawiać czyli generalnie szeroki zakres ruchu od przykucu do wysoko wyciągniętych rąk, zmiany są po 9, 10 h. Nie chciałabym zostawiać firmy z dnia na dzień bez etatu, dlatego myślę o poinformowaniu o ciąży z wyprzedzeniem. Jak w praktyce wygląda sprawa z wystawianiem L4 przez lekarza?

Czy idąc na badanie kontrolne lekarz pyta o warunki pracy, może z automatu wystawić mi zwolnienie z powodu "warunków pracy" (u mnie praca stojąca w wymiarze powyżej 9 h dziennie) czy zależy to ode mnie? Czy jeśli chce poinformować w pracy, że jestem w ciąży muszę dostarczyć jakieś zaświadczenie cokolwiek czy od momentu stwierdzenia tego stanu np. mailowo mogę się czuć bezpiecznie i powiedzieć, że planuję jeszcze popracować, ale od tego i tego momentu pójdę na zwolnienie i lekarz mi je da?

Proszę o rozwianie wątpliwości.
 
reklama
Rozwiązanie
A jeśli mój pracodawca stwierdzi, że nie da mi takiego zwolnienia? Np. powie, że jest przecież miejsce gdzie mogę sobie przycupnąć / usiąść i poczekać na klienta (jednak jak już klient przyjdzie to trzeba towar pokazać, podnosić, wyciągać... są to towary powyżej wagi 3 kg, która jest wykazana w Rozporządzeniu Rady Ministrów) albo, że można tak ustawić grafik, żebym nie miała dostaw i dźwigania i będzie chciał się wywinąć albo powie, że mam sobie załatwić sama zwolnienie? Być może moje pytania wydają się niektórym z Was absurdalne, wynikają one jednak ze skrajnych doświadczeń.
(...) do obowiązków pracodawcy należy znalezienie jej takiego stanowiska albo miejsca pracy żeby było dostosowane do kobiety w ciąży, a jeżeli nie jest w stanie tego zrobić to on posyła kobietę na zwolnienie a nie lekarz (...) pracodawca rozwiąże to jest jego obowiązek dostosować się do przepisów, a jak nie chce to ja się mam udąc do PIPu i wszystkich innych świętych żeby to wyegzekwować.


A jak to w praktyce wygląda?
Daję zaświadczenie lekarskie, że jestem w ciąży, i pracodawca mówi "ok, nie mam dla ciebie innego stanowiska, od jutra nie przychodź do pracy, doślemy ci dokumenty / zwolnienie wynikające z przepisów prawa." ?

Jaki to jest dokument i czy jest to zwolnienie, które kwalifikuje mnie do siedzenia w domu? Bo nie mogę pracować na stojąco powyżej 3 h, schylać, przemęczać, ale przecież nie jest się w ciąży obłożnie chorym, żeby nie móc iść na zakupy czy gdzie pojechać samochodem. Co w przypadku kontroli?
 
reklama
Zwolnienie na zasadzie urlopu (czyli nie musisz leżeć, normalnie funkcjonujesz, nie wiem tylko jak to z jakimiś wakacjami w tym czasie wygląda), pracodawca wystawia Ci zaświadczenie o zwolnieniu z obowiązku wykonywania pracy ale wypłaca Ci normalnie wynagrodzenie.
 
A jeśli mój pracodawca stwierdzi, że nie da mi takiego zwolnienia? Np. powie, że jest przecież miejsce gdzie mogę sobie przycupnąć / usiąść i poczekać na klienta (jednak jak już klient przyjdzie to trzeba towar pokazać, podnosić, wyciągać... są to towary powyżej wagi 3 kg, która jest wykazana w Rozporządzeniu Rady Ministrów) albo, że można tak ustawić grafik, żebym nie miała dostaw i dźwigania i będzie chciał się wywinąć albo powie, że mam sobie załatwić sama zwolnienie? Być może moje pytania wydają się niektórym z Was absurdalne, wynikają one jednak ze skrajnych doświadczeń.
 
Ostatnia edycja:
Rozwiązanie
Do góry