reklama

pracodawca CHCE bym przedłużyła urlop wychowawczy...czy może?

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez AzjaG, 23 Kwiecień 2010.

  1. AzjaG

    AzjaG Początkująca w BB

    Witam
    Jestem na urlopie wychowawczym do końca czerwca 2010r. (od listopada 2009r.) Chce wrócić do pracy w lipcu (mam umowę na czas nieokreślony) , niestety pracodawca CHCE bym przedłużyła urlop o kilka miesięcy - jak się nie zgodzę to grozi że mnie zwolni jak tylko wrócę...czy ma do tego prawo?
    Dodam, że na moje zastępstwo została przyjęta osoba młoda i dyspozycyjna, z której pracodawca jest BARDZO zadowolony...
    Ja niestety nie mogę być dłużej na wychowawczym ponieważ mąż stracił pracę i nie mamy żadnych dochodów...tylko powrót gwarantuje nam przypływ gotówki...
    Bardzo proszę o opowiedź
    Z góry bardzo dziękuję :)
     
  2. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    1. Pracodawca nie ma prawa żądać od Pani przedłużenia urlopu. To czy korzysta Pani z urlopu i przez jaki okres to Pani decyzja.
    2. Po powrocie do pracy nie jest Pani w żaden wyjątkowy sposób chroniona przed zwolnieniem. Pracodawca może zatem wypowiedzieć Pani umowę nawet pierwszego dnia po powrocie. W wypowiedzeniu pracodawca musi jednak podać powód wypowiedzenia.

    Prosze podać:
    1. W jakim wieku jest dziecko
    2. W jakim okresie przebywał Pani na urlopie (to, że od listopada 2009 do czerwca 2010 to, wiem, ale czy poza tym okresem Pani lub mąż wykorzystywaliście urlop?)
    Może będę mogła zaproponowac jakieś rozwiązanie by mogła Pani uniknąć zwolnienia.
     
    Ostatnia edycja: 23 Kwiecień 2010
  3. reklama
  4. AzjaG

    AzjaG Początkująca w BB

    Dziecko ma rok
    Ani ja ani mąż wcześniej nie wykorzystywaliśmy urlopu wychowawczego Jak tylko skończył mi sie urlop macierzyński to w listopadzie przeszłam na urlop wychowawczy i zamierzam wrócić w lipcu
    Czy pracosdawca musi podać jakiś powód zwolnienia mnie?
     
  5. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Tak, pracodawa musi podac powód.

    W Pani sytuacji może Pani wrócić do pracy ale nie na cały etat tylko na część etatu (np.0,9). Jesli skorzysta Pani z obniżenia czasu pracy jako uprawnienia zamiennego do urlopu wychowawczego art. 186(7) Kodeksu Pracy, pracodawca będzie musiał Pani wniosek uwzględnić i będzie Pani chroniona przed zwolnieniem przez rok.
     
  6. AzjaG

    AzjaG Początkująca w BB

    Bardzo dziękuję za pomoc z całego serca
    Pozdrawiam :)

    ps chyba będę musiała wrócić na część etatu i przynajmniej ten rok będę mogła pracować...
     
  7. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Może warto rozważyć powrót na 0,9 etatu. Co prawda traci Pani 10% pensji ale zyskuje Pani pewnosć zatrudnienia przez rok.
     

Poleć forum