reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Pracuje jako niania. Co z urlopem macierzyńskim?

Ankuś

Fanka BB :)
Dołączył(a)
27 Luty 2017
Postów
1 855
Miasto
Warszawa
Witam od połowy stycznia pracuje jako niania. Opiekuje się 2,5 letnia dziewczynką. Między jedna, a druga pracą miałam dwa miesiące przerwy. Mam podpisaną umowę uaktywniającą. Pracodawca opłaca mi dobrowolne składki chorobowe. Teraz dowiedziałam się o ciąży. Z racji tego, że już poroniłam, boję się że może być sytuacja, że będę musiała iść na zwolnienie. Po jakim czasie pracy mogę iść na zwolnienie, czy będzie mi przysługiwał urlop macierzyński?
 
reklama
Nie wiem czy pomogę. Moja wiedza nt. umów dla niań jest następująca:
Umowa, którą zawarłaś nie jest umową o pracę, jest to umowa cywilno-prawna. Nie masz zatem ochrony przed zwolnieniem (bo nie podlegasz pod Kodeks Pracy). Prawo do płatnych zwolnień lekarskich nabierasz po trzech miesiącach opłacania dobrowolnej składki chorobowej. Zasiłek macierzyński ZUS Ci wypłaci, jeśli w dniu porodu będziesz miała aktywną umowę.
Czy Twoi pracodawcy wiedzą o ciąży? Nie wiem czy będą chcieli utrzymywać umowę jak pójdziesz na zwolnienie, bo nie będą mogli w tym czasie zatrudnić innej osoby na preferencyjnych warunkach. Mogą ją rozwiązać w każdym momencie - nawet jak będziesz na zwolnieniu.

AA i jeszcze jeśli Twoja pracodawczyni pójdzie na zwolnienie, to chyba będą musieli Cię wyrejestrować z ubezpieczeń - także pewności nie ma, że będziesz pracować do dnia porodu.
 
By dostac macierzyński - w dniu porodu umowa musi obowiązywać.
Obecnie funkcjonuje tzw. Kosiniakowe - 1000zl przez 12 m-cy dla bezrobotnych mam.
 
reklama
Kosiniakowe przysługuje tylko wtedy gdy żaden z rodziców nie ma prawa do zasiłku macierzyńskiego czyli nie ma umowy o pracę... znam temat na świeżo... w ciąży specjalnie zarejestrowalam się jako bezrobotna nigdy wcześniej nie pracowałam... mąż ma swoją działalność i co za tym idzie ma prawo do zasiłku... córka ma 17 miesięcy I nie dostaliśmy do tej pory nawet złotówki..!
 
Do góry