reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Pracuje jako niania. Co z urlopem macierzyńskim?

Kosiniakowe przysługuje tylko wtedy gdy żaden z rodziców nie ma prawa do zasiłku macierzyńskiego czyli nie ma umowy o pracę... znam temat na świeżo... w ciąży specjalnie zarejestrowalam się jako bezrobotna nigdy wcześniej nie pracowałam... mąż ma swoją działalność i co za tym idzie ma prawo do zasiłku... córka ma 17 miesięcy I nie dostaliśmy do tej pory nawet złotówki..!
O kurde, to mnie załamałaś :(
 
reklama
Tez miałam nadzieję i wierzyłam ze wreszcie coś dostane od tego państwa... jak głupia latał am do urzędu pracy na wyznaczone terminy nawet w 9 miesiącu... stałam po trzy godz w kolejce i nie wiem po co... muszą wymyślić jakieś kruczki tylko poco ogłaszać wszem i wobec łącznie w tv ze każda bezrobotna studentka i rolniczka dostanie ta kasę przez rok.!
 
Wiesz co, sprawdź to dokładnie w urzędzie. Mój kolega z pracy (jest funkcjonariuszem SG a więc jest osobą zatrudnioną) i jego żona dostali te 1000 zł, a tylko ona nie pracowała. Nie znam szczegółów, ale może jest szansa skoro oni dostali. Warto się dowiedzieć.
Na pewno się dowiem. Zobaczymy jak zachowają się moi pracodawcy jak powiem o ciąży, bo może przedłużą ze mną umowę. Chociaż wątpię, bo z jakiej racji. Tym bardziej, że pracuje u Nich tylko trzy miesiące.
 
O kurde, to mnie załamałaś :(
Dla kogo świadczenie?
Z uprawnień rodzicielskich m.in. z urlopu macierzyńskiego mogą korzystać te osoby, które opłacają składki, tj. są zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub zlecenia (jeżeli opłacają dobrowolne składki).

Od 2016 r. rodzice, którzy nie mają prawa do pobierania zasiłku macierzyńskiego, mogą skorzystać z pomocy finansowej w postaci świadczenia rodzicielskiego.

Świadczenie rodzicielskie tzw. „kosiniakowe” obejmuje te osoby, które ze względu na swą sytuację zawodową nie mogą korzystać z urlopu macierzyńskiego. Dotyczy to np. bezrobotnych matek lub studiujących oraz zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych (umowa o dzieło).

O przyznanie świadczenia mogą również ubiegać się osoby zatrudnione lub prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą jeżeli nie pobierają zasiłku macierzyńskiego.

Świadczenie rodzicielskie przysługuje:

- matce albo ojcu dziecka,

- opiekunowi faktycznemu dziecka w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do ukończenia 10. roku życia;

- rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do ukończenia 10. roku życia;

- osobie, która przysposobiła dziecko, w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do ukończenia 10. roku życia.

Kto nie skorzysta ze świadczenia
Świadczenie rodzicielskie nie przysługuje m.in. w sytuacji, gdy:

- co najmniej jeden rodzic otrzymuje zasiłek macierzyński,

- rodzice dziecka, którzy zaprzestali wychowywania dziecka,

- została zatrudniona do pracy,

- jeden z rodziców pobiera już świadczenie rodzicielskie.

Ile wynosi kosiniakowe?
Pomoc wynosi 1.000 zł netto miesięcznie.
Ponadto pomoc finansowa od państwa jest niezależna od dochodu członków rodziny.


Z tego co piszesz o swojej styt oraz z tego co wiem powinnas spokojnie dostać.
 
Dla kogo świadczenie?
Z uprawnień rodzicielskich m.in. z urlopu macierzyńskiego mogą korzystać te osoby, które opłacają składki, tj. są zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub zlecenia (jeżeli opłacają dobrowolne składki).

Od 2016 r. rodzice, którzy nie mają prawa do pobierania zasiłku macierzyńskiego, mogą skorzystać z pomocy finansowej w postaci świadczenia rodzicielskiego.

Świadczenie rodzicielskie tzw. „kosiniakowe” obejmuje te osoby, które ze względu na swą sytuację zawodową nie mogą korzystać z urlopu macierzyńskiego. Dotyczy to np. bezrobotnych matek lub studiujących oraz zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych (umowa o dzieło).

O przyznanie świadczenia mogą również ubiegać się osoby zatrudnione lub prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą jeżeli nie pobierają zasiłku macierzyńskiego.

Świadczenie rodzicielskie przysługuje:

- matce albo ojcu dziecka,

- opiekunowi faktycznemu dziecka w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do ukończenia 10. roku życia;

- rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do ukończenia 10. roku życia;

- osobie, która przysposobiła dziecko, w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do ukończenia 10. roku życia.

Kto nie skorzysta ze świadczenia
Świadczenie rodzicielskie nie przysługuje m.in. w sytuacji, gdy:

- co najmniej jeden rodzic otrzymuje zasiłek macierzyński,

- rodzice dziecka, którzy zaprzestali wychowywania dziecka,

- została zatrudniona do pracy,

- jeden z rodziców pobiera już świadczenie rodzicielskie.

Ile wynosi kosiniakowe?
Pomoc wynosi 1.000 zł netto miesięcznie.
Ponadto pomoc finansowa od państwa jest niezależna od dochodu członków rodziny.


Z tego co piszesz o swojej styt oraz z tego co wiem powinnas spokojnie dostać.
Oj oby, bo jak żyć? Tak bardzo cieszyłam się z ciąży, a teraz tyle obiekcji, strachu. Nie wiem co ja zrobię jak zostanę bez niczego.
 
Oj oby, bo jak żyć? Tak bardzo cieszyłam się z ciąży, a teraz tyle obiekcji, strachu. Nie wiem co ja zrobię jak zostanę bez niczego.
Nawet w KRUSie zrobili że zamiast jednorazowej wyplaty (chyba) 3500zł płacą 1000zł przez rok. To jest taki rodzaj macierzyńskiego dla kobiet bezrobotnych/nieubezpieczonych itp i praca męża ma tu nie wiele wspólnego (chyba że będzie pobierać zasilek ;))
Jeszcze jak masz niskie docgody do 800zł na osobę powinnaś dostać 500zł na dziecko, wiec uszy do góry :)
 
Nawet w KRUSie zrobili że zamiast jednorazowej wyplaty (chyba) 3500zł płacą 1000zł przez rok. To jest taki rodzaj macierzyńskiego dla kobiet bezrobotnych/nieubezpieczonych itp i praca męża ma tu nie wiele wspólnego (chyba że będzie pobierać zasilek ;))
Jeszcze jak masz niskie docgody do 800zł na osobę powinnaś dostać 500zł na dziecko, wiec uszy do góry :)
Ufff to mnie uspokoiłaś. Dziękuję bardzo. Będę walczyć. Mam nadzieje, że jakos się ułoży.
 
Ufff to mnie uspokoiłaś. Dziękuję bardzo. Będę walczyć. Mam nadzieje, że jakos się ułoży.
Proszę, jeszcze coś do poczytania co rozwieje wątpliwosci ;):

Co w przypadku kiedy ojciec pracuje np. na umowę o pracę, a matka nie? To czy przysługuje wtedy świadczenie czy nie?

Ogólnie rzecz biorąc w większości przypadków ze świadczenia rodzicielskiego skorzysta matka dziecka. Oczywiście jeżeli spełni podstawowy warunek czyli nie będzie uprawniona do zasiłku macierzyńskiego. Drugim warunkiem jest właśnie, że drugi rodzic (tj. ojciec dziecka) nie korzysta z innych świadczeń (czytaj punkt wyżej) lub nie korzysta z zasiłku macierzyńskiego.

Ale! Ale! Czytając podstawę prawną, a dokładniej Art. 35a. 2. dowiemy się, że:

2. Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonemu – ojcu dziecka w przypadku:
1) skrócenia okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego na wniosek matki dziecka po wykorzystaniu przez nią tego świadczenia za okres co najmniej 14 tygodni od dnia urodzenia dziecka;
2) śmierci matki dziecka;
3) porzucenia dziecka przez matkę

Stąd wynika, że (pomijając śmierć matki czy porzucenie przez nią dziecka):

Ojcu zasiłek macierzyński będzie przysługiwał przede wszystkim wtedy kiedy wcześniej matka miała do niego prawo.
Podobnie jest też z prawem ojca do zasiłku rodzicielskiego. Czyli podsumowując i odpowiadając na pytanie:

W takiej sytuacji jeżeli tylko ojciec nie pobiera innych świadczeń z racji urodzenia dziecka to zasiłek rodzicielski matce się należy.
 
reklama
Wnuczka Trzeba było walczyć o swoje. Faktycznie (tak jak napisano powyżej) jeżeli jeden z rodziców jest uprawniony do zasiłku macierzyńskiego, drugiemu z rodziców nie będzie przysługiwało świadczenie rodzicielskie.Natomiast jeżeli ojciec nie pobiera innych świadczeń (KRUS, mundurówka itp.)z racji urodzenia dziecka to zasiłek rodzicielski matce się należy. Może miałaś nieprawidłowo wypełniony wniosek? Rozumiem, że dziecko urodziło się w 2015r. - a kosiniakowe przysługuje do ukończenia 12m-ca życia - czyli w Twoim przypadku, okres jego wypłaty będzie skrócony.
 
Ostatnia edycja:
Do góry