reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Praktyczne porady ciążowe - bez komentarzy

reniuszek

Love in the knick of time
Dołączył(a)
21 Październik 2011
Postów
3 009
Dziewczyny ze względu na spotkaną aprobatę z Waszej i Julianny- Naszej moderatorki strony, pragnę otworzyć nowy wątek, który będzie zawierał praktyczne porady na temat: zwalczania dolegliwości ciążowych, przydatnych informacji na temat zdrowego odżywiania, dbania o urodę etc. Mogą to być informacje zaczerpnięte z gazet, portali o ciąży, poradników, a przede wszystkim zebranie wszystkich Naszych dotychczasowych porad w jedno miejsce, tak żeby każda mogła zajrzeć tutaj w celu uzyskania odpowiedzi, nie wertując przy tym setnych stron na wątku głównym :-)

Każda informacja jest dla Nas cenna!

Na początku wytłuszczoną, powiększoną czcionką piszcie Kochane czego dotyczy Wasza wiadomość :tak:.

Oraz obowiązkowo wpisujemy źródło zaczerpniętych informacjii (autor, tytuł, link) !!

Treści nie komentujemy, żeby nie robić bałaganu - komentarze w wątku głównym :-p



Mam nadzieję, że zadziała!
 
Ostatnia edycja:
reklama
ZAPARCIA I WIATRY


Opis: Zaparcia (rzadkie oddawanie twardych, suchych stolców) mogą pojawić się od momentu poczęcia i mogą im towarzyszyć dolegliwości ze strony układu pokarmowego np wiatry. Od początku trwania ciąży hormon progesteron powoduje rozluźnienie mięśni, w tym mięśni jelita grubego. W wyniku tego twój układ trawienny jest bardziej ospały, w związku z czym być może będziesz musiała poczekać na wypróżnianie kilka dni. Twoje jelito absorbuje ponadto więcej wody niż zwykle, co dodatkowo zwiększa problem. Przyjmowanie żelaza może jeszcze pogorszyć objawy.

Postępowanie:
-pij do 3 litrów wody i soków owocowych i warzywnych dziennie
-polecana filiżanka gorącej wody z cytryną i miodem na czczo
-jedz więcej owoców, warzyw i produktów o dużej zawartości błonnika (na przykład chleb razowy, fasolkę w sosie pomidorowym, zdrowe płatki zbożowe,kasze, warzywa surowe lub lekko podgotowane bez skórki, warzywa strączkowe - suszona fasola, groch;suszone owoce - rodzynki, śliwki, morele,figi)
-jedz 6 małych posiłków dziennie
-jeśli nie pomagają powyższe dietetyczne manipulacje dodaj do swojej diety silnie działający błonnik w postaci płatków pszennych czy psyllium - unikaj jednak nadmiernej nadmiernej ilości tych produktów, ponieważ szybko przechodzą przez układ trawienny i mogą zakłócić przyswajanie ważnych składników odżywczych
-wykonuj lekkie ćwiczenia fizyczne, takie jak spacer lub joga dla ciężarnych, by poprawić krążenie krwi
-pamiętaj, że środki przeczyszczające dostępne bez recepty nie są bezpieczne, ponieważ zmniejszają ilość składników odżywczych, które przyjmujesz
-zawsze proś o radę swojego lekarza lub farmaceutę, albo doświadczone koleżanki z BB forum :)
-rozważ możliwość masażu: refleksoterapeuta może wymasować ci wewnętrzny łuk stopy, gdzie znajdują się zakończenia nerwów prowadzących do jelit ( możesz również zrobić to sama lub poprosić partnera/ inną bliską osobę)
-powstrzymywanie się od wypróżnienia może osłabić mięśnie odpowiedzialne za kontrolę nad tym procesem i doprowadzić do zaparać, tak więc korzystaj z toalety - nie zwlekaj
-niektóre leki i preparaty uzupełniające dietę mogą być przyczyną zaparć, szczególną uwagę zwróć na: preparaty zawierające wapń i żelazo, leki przeciw nadkwaśności z wapniem i aluminium.

Możliwe, że Twoje zaparcia są spowodowane innymi czynnikami niż ciąża np niedobór hormonu T4 ( choroby tarczycy ).

źródło: Twoja ciąża tydzień po tygodniu, wyd. Buchmann ;A.Murkoff,A.Esenberg, S.Hathaway B.S.N. ,
W Oczekiwaniu na dziecko
 
Ostatnia edycja:
ZGAGA (refluks żołądkowo-przełykowy)- to piekący ból w przełyku i za mostkiem, a w ustach często przykry, kwaśno-gorzki posmak obok mdłości najczęstsza dolegliwość ciężarnych kobiet. Niektórym przyszłym mamom dokucza nawet przez całą ciążę, a ponad połowie – w ostatnich miesiącach, gdy znacznie już powiększona macica silnie uciska na żołądek.
Zalecenia:
- powinnaś jadać często (5–6 posiłków dziennie), ale niewiele, aby nie dopuszczać do przepełnienia żołądka
- jedz bez pośpiechu, bardzo dokładnie przeżuwając każdy kęs
- po posiłku odpoczywaj w pozycji siedzącej, aby pokarm mógł łatwiej przesuwać się we właściwym kierunku – leżenie ułatwia wypływanie kwasów żołądkowych do przełyku.
- kolację zjadaj co najmniej 2–3 godziny przed snem
- unikaj potraw tłustych, smażonych, kwaśnych i pikantnych
- pij soki świeżo wyciskane
-unikaj słodyczy

Naturalne sposoby na zgagę:
  • rumianek – napar warto pić zamiast czarnej herbaty i kawy, które nasilają objawy zgagi.
  • siemię lniane – łyżeczkę nasion zalej pół szklanki wrzątku, poczekaj, aż przestygnie, a następnie wypij (najlepiej na noc), dodając trochę ciepłego mleka lub wody; siemię powinno mieć konsystencję gęstego kisielu – wtedy stworzy na ściance przełyku szczelną warstwę ochronną; siemię lniane stosuje się również przy zaparciach
  • mleko – świeże mleko pij niezbyt tłuste – najlepiej 1,5-proc.; możesz także zastąpić je maślanką, naturalnym jogurtem lub kefirem;
  • sól Vichy – w aptece możesz ją kupić bez recepty w postaci tabletek musujących. Sporządzony z nich roztwór wypijaj po obfitszych posiłkach. Sól Vichy otrzymywana jest z wód mineralnych w uzdrowisku Vichy we Francji, poprawia trawienie, zobojętnia kwaśną treść żołądka, działa żółciopędnie, zapobiega tworzeniu się kamieni moczowych
  • migdały - zjedzenie garści migdałów bardzo często skutecznie zwalcza objawy zgagi
 
HEMOROIDY:
Przede wszystkim trzeba zaczac ze hemoroidy maja wszyscy i sa to naczynka w odbytnicy, ktore wraz ze zwieraczami uszczelniaja odbytnice. Problem z hemoroidami zaczyna sie wtedy gdy dochodzi do nadmiernego zatrzymywania sie krwi w tych naczynkach, pecznienia az w koncu tworzenia guzkow. Mozna je podzielic an dwa typy: wewnetrzne (objawy bezbolesne ale z obecnosci krwi) i zewnetrzne (ujawniaja sie bolem w okolicy odbytu, puchnieciem i guzkami).
Przyczyna:
Najczestsza przyczyna sa zaparcia lub biegunki, ciaza (zastój żylny w miednicy spowodowany uciskiem powiększonej macicy na naczynia), siedzacy tryb zycia, nadcisnienie.
Zapobieganie:
Najlepsza metoda na zapobieganie hemoroidow jest utrzymywanie prawidlowego pasazu jelit, gdyz zarowno zaparcia jak i biegunki moga wywolywac nieprawidlowe krazenie w odbycie. Cwiczenia, spacery, dieta bogata w blonnik, picie plynow pomagaja w prawidlowym wyproznianiu. Poza tym nalezy unikac czytania i spedzania duzego czasu w ubikacji.
Leczenie:
Oprocz zmiany diety (patrz zaparcia w poscie nr.1) mozna zastosowac lagodne srodki farmakologiczne. Mozna je podzielic na leki dzialajace miejscowo i preparaty doustne:

1. leki miejscowe zwykle maja dzialanie uszczelniajace naczynia (kasztanowiec), sciagajace (ziola np. kora debu, klacze pieciornika lub zwizkach chemicznych jak ichtiol, tanina-wystepuje w herbacie), przeciwzapalne (hydrokortyzon-tylko po konsultacji z lekarzem), znieczulajace (benzokaina, lidokaina). Dosepne sa w postaci masci, mieszanek ziolowych w torabkach (herbatki ziolowe), czopkow. Najlepiej znanym preparatami sa:
Aesculan (zawiera kasztanowca, lidokaine, tanine i rumianek);
Prosterisan (zawiera kultury bakterii pobudzajace uklad odpornosciowy, dziala przeciwzapalnie i uszczelnia naczynia);
Avenoc (lek homeopatyczny w postaci masci lub czopkow);
Hemorectal (tylko po konsultacji z lekarzem);
ProctoGlyvenol (zapytac lekarza dla pewnosci)
2. preparaty doustne maja za zadanie uszczelnic naczynia i poprawic krazenie(witamina C, rutozyd, ziele kasztanowca) lub wspomoc wyproznianie (blonnik, babka plesznika, otreby, laktuloza). Preparaty:
Rutinoscorbin, cerutin, witmina C;
Blonnik dowolnej firmy
 
Ostatnia edycja:
APTECZKA PRZYSZŁEJ MAMY

Tekst Agnieszka Kurczuk-Powolny, lekarz położnik



W książkach i artykułach dotyczących ciąży wszyscy autorzy podkreślają, by w tym okresie szczególnie uważać z lekarstwami. Dlaczego? Bo leki, które zażywa matka, przechodzą do krwi płodu, a jego wątroba nie jest jeszcze dostatecznie dojrzała, by szybko poradzić sobie z przetwarzaniem szkodliwych substancji.

Największą ostrożność należy zachować w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy to kształtują się wszystkie organy ciała. W trzech kolejnych miesiącach ryzyko jest mniejsze, po czym znów wzrasta - w ostatnim trymestrze szkodliwe leki mogłyby zahamować rozwój płodu i zakłócić pracę jego narządów.

Na szczęście nie wszystkie lekarstwa są niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka. Są farmaceutyki, które przyszła mama może przyjmować bez obawy, oczywiście w odpowiednich dawkach i tylko wtedy, gdy są po temu powody (nadużywanie leków nikomu nie służy).

Przeziębienia

Stan błogosławiony nie chroni, niestety, przed banalnymi infekcjami. Na katar, łamanie w kościach, drapanie w gardle najlepsze jest ciepłe łóżko. Gorączkę obniży kąpiel w letniej wodzie lub chłodny prysznic, a także działający napotnie wywar z lipy. Gardło dobrze jest płukać wodą z solą. Nie zapominaj też o piciu, nawilżaniu powietrza i wietrzeniu - wszystko to ułatwi organizmowi walkę z wirusami. Warto sięgnąć także po sposoby babuni (mleko z miodem, herbatka malinowa, herbata z imbirem, woda z miodem i sokiem z cytryny, syrop z cebuli, esencjonalny rosół z kurczaka). Dopiero gdy one zawiodą, możesz wziąć paracetamol (dawkę uzgodnij z lekarzem). Nie zaszkodzi też czosnek w tabletkach (np. Aliofil) i preparat z witaminą C (np. Rutinoscorbin). Jeśli po paru dniach nie odczujesz poprawy, idź do lekarza ogólnego (powiedz mu, że jesteś w ciąży!). Ten w razie potrzeby przepisze ci niegroźny dla dziecka antybiotyk z grupy penicylin (np. Ampicylinę lub Augmentin) lub cefalosporyn (np. Zinnat, Ceclor, Biotraxon, Keflin).

Uwaga! Nie zażywaj popularnych leków zawierających kwas acetylosalicylowy (Aspiryna, Asprocol, Polopiryna)!

Bóle głowy

Nie wiążą się z ciążą, ale niektóre kobiety mają do nich skłonność. Ból głowy jest często objawem niedotlenienia (w ciąży zapotrzebowanie na tlen wzrasta), więc pierwsza rzecz to przewietrzyć mieszkanie. Inną przyczyną bywa stres, a wtedy ulgę przyniesie ciepła kąpiel, spacer, posmarowanie skroni maścią rozgrzewającą, masaż karku. Jeżeli te naturalne sposoby zawiodą, możesz poratować się tabletką zawierającą czysty paracetamol (Codipar, Apap, Panadol). Jeśli przed ciążą bóle głowy ci nie dokuczały, wspomnij o nich lekarzowi, bo może to być pierwszy sygnał nadciśnienia albo cukrzycy. Uwaga! Nie zażywaj żadnych "proszków od bólu głowy" ani tzw. tabletek Goździkowej!

Dolegliwości pokarmowe

Jeśli dokucza ci zgaga, powinnaś jeść mniejsze porcje, ale za to częściej. Po posiłku wybierz się na mały spacer. Do snu układaj się z głową uniesioną wyżej. Unikaj potraw tłustych i pikantnych. Jeżeli przykre objawy zgagi nie ustąpią, wypróbuj Maalox lub Alugastrin.

Z zaparciem najlepiej radzić sobie za pomocą diety bogatej w błonnik - zamiast białych bułeczek jedz chleb wypiekany z mąki z pełnego przemiału, a przede wszystkim dużo owoców i warzyw. Pamiętaj też o napojach. Jeśli to cię nie ruszy, możesz wziąć czopek glicerynowy (mocniejsze środki mogłyby pobudzić macicę do skurczy).

Przy wzdęciach ulgę przyniesie ci Espumisan.

W razie biegunki pij przegotowaną wodę, rumianek, lekką herbatę, unikaj potraw tłustych i słodkich. Możesz dodatkowo wziąć węgiel leczniczy (pięć tabletek naraz). Jeśli w ciągu dwóch dni nie będzie poprawy, porozum się z lekarzem.

Infekcje dróg moczowych

Pieczenie w cewce moczowej i ból przy siusianiu wskazują najczęściej na zapalenie pęcherza. Jeśli odczuwasz te dolegliwości, od razu idź do lekarza, żeby infekcja nie rozprzestrzeniła się na nerki. Lekarz przepisze ci prawdopodobnie Furagin albo zaleci dostępną bez recepty Fitolizynę czy Urosept. Da ci też pewnie skierowanie na badanie moczu i w razie potrzeby przepisze odpowiedni antybiotyk bezpieczny dla dziecka. By wspomóc leczenie, możesz pić wywar z korzenia pietruszki (działa odkażająco), jeść dużo żurawin albo łykać tabletki żurawinowe.

Niepokój, kłopoty ze snem

Na początku ciąży możesz przeżywać wahania nastroju. Radość może się mieszać z obawami. Uczucia te, w pełni zrozumiałe, spotęgowane są przez zmiany hormonalne. Gorszy nastrój z reguły zakłóca sen. Ze snem możesz mieć też kłopoty pod koniec ciąży, kiedy trudno znaleźć w łóżku dogodną pozycję.

Samopoczucie poprawią ci spacery, lekka gimnastyka, relaksująca muzyka czy plotki z przyjaciółką. Jeśli to nie wystarczy, pozostają preparaty z melisy, Neospasmina lub Validol. Nawet tak niewinne leki trzeba jednak zażywać ostrożnie, nigdy nie przekraczając zalecanej dawki


źródło: Apteczka przyszłej mamy
 
Ostatnia edycja:
Twardy brzuch w ciąży

Samo twardnienie brzucha, które trwa kilka minut, nie jest objawem niepokojącym dla kobiety ciężarnej. Jest to objaw tego, że macica przygotowuje się do prawdziwych skurczów, jakie będą niewątpliwie miały miejsce w czasie właściwego porodu. Taki stan rzeczy wywołany jest skurczami macicy, która „trenuje do porodu”. Najczęściej skurcze, którym towarzyszy właśnie twardnienie brzucha, nazywa się skurczami Braxtona Hicksa i mają one czysto fizjologiczny charakter.

Zdarzają się najwyżej kilka razy w ciągu dnia, nie są bolesne i trwają około kilkudziesięciu sekund. Bardzo często wiążą się one po prostu z ruchami dziecka. Skurcze tego rodzaju pojawiają się po 20. tygodniu ciąży.Im bliżej porodu, tym twardnienie brzucha jest częstsze, ale jeśli objawy nie są dokuczliwe, wówczas skurcze Braxtona Hicksa związane są z prawidłowym przebiegiem ciąży.Jeśli natomiast skurcze są o wiele bardziej intensywne i bolesne, może to być oznaką zagrożenia porodem przedwczesnym. Dlatego też w takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do lekarza. Zwykle zaleca on więcej odpoczynku, leżenie i zaniechanie jakichkolwiek prac fizycznych, które wiążą się z napinaniem mięśni brzucha. Często twardnienie brzucha ustępuje po dłuższym odpoczynku. Zmniejszona intensywność występujących objawów w pozycji leżącej związana jest z tym, że nacisk płodu na kanał szyjki macicy jest wtedy mniejszy.Zdarza się, że twardnieniu brzucha towarzyszy dodatkowo skracanie się szyjki macicy i plamienia. W takim przypadku trzeba działać szybko, aby zapobiec tragedii.Najczęściej, lekarze zapisują na twardnienie brzucha takie leki jak: Luteina, Fenoterol, Isoptin i No-Spę Forte.


Źródło :
http://fajnamama.pl/twardy-brzuch-w-ciazy/
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
WAGA W CIĄŻY

Podczas ciąży w naturalny sposób kobieta przybiera na wadze. Należy jednakże pamiętać, że przyrost wagi w tym szczególnym dla kobiety okresie, nie był zbyt duży, a także zbyt mały.Równomierne przybieranie na wadze podczas ciąży jest bardzo ważne, bo świadczy o jej prawidłowym rozwoju. Uważa się, że przyrost wagi ciała w ciąży powinien wynieść 12 - 15 kg. Kobiety spodziewające się bliźniaków nie powinny przytyć więcej niż 20 kg. W pierwszym trymestrze waga powinna wzrosnąć tylko nieznacznie, o ok. 2 kg. Kobiety doświadczające nudności i wymiotów mogą nawet stracić kilka kilogramów. W drugim trymestrze przyrost wagi powinien wynosić ok. 0,5 kg na tydzień, co daje w sumie 6-7 kg. W ostatnich trzech miesiącach waga powinna rosnąć w podobnym tempie, przy czym pod sam koniec ciąży waga już prawie nie zmienia się, a czasem nawet trochę się zmniejsza.Waga w ciąży – idealny przyrost *
13 – 15 tydzień 3 x 250g = 750g 16 – 18 tydzień 3 x 300g = 900g 19 – 22 tydzień 4 x 350g = 1400g 23 – 24 tydzień 2 x 400g = 800g 25 – 26 tydzień 2 x 450g = 900g 27 – 38 tydzień 12 x 500g = 6000g 39 tydzień 1 x 250g = 250gcałościowy przyrost 11000g
* wg „Będziemy Rodzicami” Barbara Nees-Deleval Oczywiście przyrost wagi zależny jest od uwarunkowań genetycznych oraz od tego ile ważyłaś przed ciążą, jak się odżywiasz i jaki tryb życia prowadzisz.
Waga wyjściowa
I trymestr
II trymestr
III trymestr
Łącznie
Waga maksymalna
40-50 kg
4
6
4
14
18
50-60 kg
3
6
4
13
15
60-80 kg
2
5
4
11
12
Ponad 80 kg
2
4
3
9
11
Jak pokazuje tabela w pierwszym trymestrze przyrost wagi jest niewielki. Jeśli męczą Cię wymioty możesz nawet nieznacznie schudnąć. Zazwyczaj w tym okresie waga średnio wzrasta o 3 kg. Największy przyrost kilogramów przypada na drugi trymestr i mogą to być nawet 2 kg miesięcznie. W ostatniej fazie ciąży powinnaś przytyć około 4 kg.Pamiętaj, że zarówno dla Ciebie jak i dla dziecka zdrowiej będzie jeśli przytyjesz mniej. Stwierdzenie, że w ciąży należy jeść za dwóch jest mitem. W pierwszym trymestrze potrzebujesz takiej samej liczby kalorii jak przed ciążą – około 2000. W późniejszym etapie zapotrzebowanie wzrasta o 300 kalorii.Ciąża to nie choroba dlatego staraj się jak najwięcej ruszać. Pływaj, spaceruj, tańcz i uprawiaj jogę.
Pod koniec ciąży tak powinny rozkładać się dodatkowe kilogramy
Dziecko~3,5 kg
Macica~2 kg
Płyn owodniowy~3 kg
Łożysko0,5-1,5 kg
Piersi1-3kg
Tłuszczyk2-5kg
Ile możesz przytyć? To zależy od BMI przed ciążą...BMI=waga ciała [kg]/(wzrost [m])2Na przykład BMI (indeks masy ciała) pani ważącej 49 kg i mierzącej 160 cm wynosi: 49:(1,6)2, czyli: 49:2,56=19,1. Pożądany przyrost wagi w ciąży obrazuje poniższa tabela:Indeks masy ciała przed ciążą Najlepiej, jeśli w ciąży przytyjesz:
Niski (poniżej 19) - niedowaga​
13-16 kg​
Normalny (19-26) - prawidłowa waga​
11-13 kg​
Wysoki (26-29) - nadwaga​
10-11 kg​
Bardzo wysoki (powyżej 29) - otyłość​
do 10 kg​
Oczywiście te dane dotyczą ciąży pojedynczej. Jeśli spodziewasz się więcej niż jednego dziecka, musisz liczyć się z tym, że przytyjesz więcej. Jednak nawet przyszłe mamy bliźniaków nie powinny przybrać na wadze ponad 20 kg. Nie ma natomiast znaczenia, którego dziecka się spodziewasz, zalecenia dotyczące przyboru wagi są takie same w każdej kolejnej ciąży.
żródło: http://www.ciaza.ebrzuszek.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=598
autor:
nie jest podany:)
 
Ostatnia edycja:




Oto normy wyników badań krwi dla dorosłych kobiet z uwzględnieniem zmian dokonujących się w czasie ciąży:

Morfologia krwi:
Hematokryt (HCT) 37-47 %, w ciąży spadek o 4-7%, osiąga minimum w 30-34 tygodniu ciąży
Hemoglobina (HGB, Hb) 11,5-16,0 mg/dl (7,2-10,0 mmol/l) – w ciąży spadek o 1,5-2 mg/dl, osiąga minimum w 30-34 tygodniu
Krwinki białe (leukocyty, WBC) 4,0-10,8 x 109/l (G/l) – w ciąży wzrost o 3,5 G/l
Bazocyty – Granulocyty zasadochłonne (BASO) 0-0,2 x 109/l, 0,5% leukocytów
Eozynocyty – Granulocyty kwasochłonne (EOS) 0-0,45 x 109/l, 1-5% leukocytów
Neutrocyty – Granulocyty obojętnochłonne (NEUT) 1,8-7,7 x 109/l, 45-70% leukocytów
Limfocyty (LYMPH) 1,0-4,5 x 109/l, 20-45% leukocytów
Monocyty (MONO) 0-0,8 x 109/l, 1-8% leukocytów
Krwinki czerwone (erytrocyty, RBC) 4,2-5,4 x 1012/l
Płytki krwi – Trombocyty (PLT) 130-450 x 109/l – w ciąży lekki spadek
Rozkład objętości krwinek czerwonych (RDW) 11,5-14,5 %
Średnia objętość krwinek czerwonych (MCV, ŚOK) 81-99 fl
Średnia zawartość hemoglobiny (MCH) 27-31 pg
Średnie stężenie hemoglobiny (MCHC) 33-37 g/dl
OB Kobiety do 60 roku życia do 12 mm/h
Badania biochemiczne krwi:
Aminotransferaza alaninowa (ALAT, AIAT, ALT, GPT, SGPT) 5-40 U/I (85-680 nmol/l)
Aminotransferaza asparaginianowa (AspAT, AST, GOT, SGOT) 5-40 U/l (85-680 nmol/l)
Białko całkowite (B.c., T.p.) 60-80 g/l (6,0-8,0 g/dl) W tej ilości znajdują się: 55-65% albumin, 3-5% alfa1-globulin, 7-10% alfa2-globulin, 9-13% beta-globulin, 14-20% gamma-globulin
Bilirubina całkowita do 1,1 mg/dl (do 19 µmol/l)
Chlor (Cl, chlorki) 95-105 mmol/l
Cholesterol całkowity: 150-200 mg/dl (3,9-5,2 mmol/l)
Cholesterol LDL (zły cholesterol): < 135 mg/dl (< 3,5 mmol/l)
Cholesterol HDL (dobry cholesterol, im wyższe stężenie tej frakcji tym lepiej): 40-80 mg/dl (1,0-2,1 mmol/l)
Dehydrogenaza mleczanowa (LDH, LD) 120-230 U/l
Ferrytyna 12-150 µg/l
Fibrynogen 200-500 mg/dl (2-5 g/l)
Fosfor (P, fosforany) 0,81-1,62 mmol/l (2,5-5 mg/dl)
Fosfataza alkaliczna (fosfotaza zasadowa, ALP, Falk, FAL, FZ) 20-70 U/l
Fosfotaza kwaśna (ACP, FK) 0,1-0,63 U/l
Glukagon < 150 ng/l
Glukoza (cukier) 3,9-6,4 mmol/l (70-115 mg/dl)
Gamma -glutamylotransferaza (GGT) 10-66 U/l
Kinaza kreatynowa (CK) 40-285 U/l
Kreatynina 62-124 mmol/l (0,7-1,4 mg/dl)
Kwas moczowy 0,15-0,45 mmol/l (2,5-8,0 mg/dl)
Mocznik (jako azot mocznika, BUN) Norma dla mocznika: 2,5-6,4 mmol/l (15-39 mg/dl) Norma dla azotu mocznika: 7-18 mg/dl
Potas (K) 3,5-5,0 mmol/l (mEq/l)
Sód (Na) 135-145 mmol/l (mEq/l)
Trójglicerydy (triglicerydy) 50-200 mg/dl (0,55-2,3 mmol/l)
Wapń (Ca) 2,1-2,6 mmol/l (8,5-10,5 mg/dl)
Żelazo (Fe) 50-175 mikrogramów/dl
Uwaga!
Aby postawić diagnozę należy wziąć pod uwagę wyniki badań laboratoryjnych oraz inne objawy i zmiany w stanie ogólnym pacjenta. Stawianie jakiejkolwiek diagnozy na podstawie samych wyników laboratoryjnych jest niewłaściwe, dlatego diagnozowaniem powinien zająć się lekarz. Stawianie samodzielnych diagnoz na podstawie jedynie norm laboratoryjnych może wprowadzić pacjenta w błąd.

Jeżeli wyniki badań odbiegają od norm i są niepokojące, proszę skonsultować się ze swoim ginekologiem i zapytać, czy wcześniejsza wizyta jest konieczna.


Źródło:Interpretacja wyników badań krwi w ciąży | Porady Położnej
 
Prawidlowa dieta w czasie ciazy

Odpowiednia dieta jest jak wiadomo kluczem do prawidlowego wzrostu i rozwoju dziecka. Wg specjalistow kobieta powinna przyjmowac okolo 300 kalorii wiecej w czasie ciazy. Najwazniejsza zasada jest jedzenie roznorodnych posilkow zawierajacych 6-11 porcji zboza i chleba; 2-4 porcji owocow; 4 porcje lub wiecej warzyw i nabialu oraz okolo 3 bialka.
Najlepiej wybierac pokarmy bogate w blonnik jak pelnoziarniste pieczywo, owsianki, makarony, warzywa i owoce.

Pamietac nalezy o przyjmowaniu odpowiedniej ilosci nabialu (okolo 1300-1800 mg wapnia) aby wzmocnic kosci i zeby ale rowniez zapenic prawidlowe funkcjonowanie serca, miesni i nerwow. Jesli nie bedziemy przyjmowac odpowiedniej ilosci wapnia to nasze cialo zacznie wyciagac wapn z kosci co w przyszlosci moze poskutkowac osteoporoza. Wapn znajdziemy w mleku, serach, jogurtach, pudingach, zielonych warzywach (brokuly, szpinak), fasoli i owocach morza. Warto pamietac ze witamina D wspomaga wchlanianie wapnia.
Nastepnym bardzo waznym elementem diety jest zelazo (kolo 27 mg dziennie czyli okolo 3 porcji). Zelazo jest skladnikiem hemoglobiny, ktora roznosi tlen po oranizmie, wspomaga prace miesni i uodparnia nas na stres i choroby. Pozwala czuc sie silniejszym, mniej zmeczonym i mniej podatnym na depresje. Najlepszym zrodlem zelaza sa miesa (wolowina, kurczaki, baraninia, cielecina, indyk), zielone lisciaste warzywa(brokuly, brukselki, kapusta wloska, szpinak), ryby i owoce morza (sardynki, krewetki, kraby, ostrygi), zoltko jajka, soja, fasola, groszek, owoce (wszelkie lesne, morele, cytrusy, sliwki, winogrona). Zelazo niestety slabo sie wchlania datego warto stosowac jego polaczenie z witamina C, ktora ulatwia to wchlanianie.
Kolejnym waznym elementem jest witamina C, ktora jak wiadomo znajdziemy w owocach i warzywach (cytrusy, truskawki, papja, brokuly, kalafior, pomidory, papryka, brukselka i inne). Zapotrzebowanie dzienne to 70 mg.
Nalezy przyjmowac co najmniej 400 mikrog kwasu foliowego wystepujacego w zielonych lisciastych warzywach, cielecinie, fasolach.
Wazna jest tez odpowiednia ilosc witaminy A (nie wiecej niz 10 000 jednostek na dzien), bogatym zrodlem sa marchewki, szpinak, rzepa, slodkie ziemniaki, botwinka, melony, morele.

I tak pomalu wylaniaja sie produkty, na ktore powinnysmy zwrocic szczegolna uwage i wpisac je na stale do menu a sa to:
JAJKA: posiadaja cala moc odpowiednich substancji odzywczych w zaledwie 90 kaloriach. 12 witamin i mineralow, bialko i cholina, niezbedna do prawidlowego rozwoju mozgu; zdrowa kobieta w ciazy z prawidlowym poziomem cholesterolu moze zjadac 1-2 jajka dziennie.
LOSOS: wysokiej jakosci bialko i duza ilosc kwasow omega-3 a dodatkowo niewielkie ryzyko zatrucia metylortecia (w porownaniu do innych ryb), mozna jesc okolo 350 g tygodniowo.
FASOLA: doskonale zrodlo bialka, witamin, mineralow (zelazo, wapn, cynk), kwasu foliowego i blonnika.
SLODKIE ZIEMNIAKI: zrodlo karotenoidow, ktore moga byc przy niedoborze przeksztalcane do witaminy A ale nie musza, zatem nie ma ryzyka przedawkowania witaminy A jedzac produkty bogate w karotenoidy. Dodatkowo zawieraja witamine C, blonnik i kwas foliowy.
ZBOZA I POPCORN: owsianki, pieczywo pelnoziarniste, kasze i popcorn (tak, dobrze przeczytalyscie) sa bogate w blonnik, substancje odzywcze, selen, witamne E.
ORZECHY WLOSKIE: swietne zrodlo kwasow omega-3 (alternatywa dla tych co nie lubia ryb), doskonala przegryzka lub dodatek do salatek.
JOGURTY: idealne zrodlo wapnia, jak rowniez bakterii mlekowych waznych dla prawidlowego funkcjonowania ukladu pokarmowego.
CIEMNO ZIELONE WARZYWA LISCIASTE: szpinak, jarmuz, kapusta wloska, botwnika to bomby witaminowe (A,C,K, kwas foliowy) i wspomagaja funkcjonowanie wzroku.
CHUDE MIESO: zrodlo bialka, zelaza i choliny. Nalezy wystrzegac sie lezacych zbyt dlugo wedlin i niegotowanych parowek, bo moga zawierac Listerie, dlatego lepiej jest spozywac mieso podgrzewane.
KOLOROWE WARZYWA I OWOCE: jedzenie roznorodnych (zielonych, czerwonych, pomaranczowych, fioletowych) dostarcza i nam i dziecku calej gamy witamin, mineralow i antyoksydantow.

Poza tym badania wykazuja ze dziecko w pozniejszych etapach ciazy probuje roznych smakow i sie do nich "przyzwyczaja" co zwieksza szanse na zaakceptowanie tych produkty w przyszlosci, warto wiec zjadac jak najwieksza ilosc zdrowych warzyw i owocow.

Przykladowy posilek:
W misce przygotowac sos (2 lyzki jogurtu, 1 lyzka majonezu, 1 lyzka soku z cytryny), zamoczyc w nim kawalek lososia, 1 lyzka bialej odsaczonej fasolki, 1 lyzka pokrojonych w kosteczke pomidorkow, pol malej pokrojonej w kostke paryki zielonej i kilka listkow bazlii. Przygotowac chlebek typu pita-zlozyc w kieszonke-a nastepnie wypelnic kieszonke liscmi szpinaku oraz salatka lososiowa.
Taki posilek zawiera 1 porcje bialka, 1 porcje witaminy C, 1porcje wapnia, 1 porcje zielonych warzyw, 2 porcje zboza oraz 1/2 porcji tluszczu.

Zrodlo:
1.webMD http://www.webmd.com/baby/guide/eating-right-when-pregnant
2.Evonne Lack The ten best foods for pregnancy http://www.babycenter.com/0_the-ten-best-foods-for-pregnancy_10320506.bc
3.Eating well in 3 trimester http://www.whattoexpect.com/pregnancy/eating-well-menu/third-trimester.aspx
 
Ostatnia edycja:
reklama
Dozwolone leki w czasie ciazy:

Poniewaz wiele z nas ma czasami klopoty z goraczka, bolem garda, katarem itp. chcialabym dopisac watek o lekach OTC ktore sa dozwolone w czasie ciazy przy roznego rodzaju dolegliwosciach.
Leki bezpieczne w I trymestrze:
1. nudnosci i wymioty: vitamina B6 50 mg/dzien na poczatek, jesli potrzeba to mozna zwiekszac dawke o 25 mg 2 do 4 razy dziennie. Nie przekraczac dawki 200 mg na dzien. Zwiekszyc ilosc spozywanych plynow. Jesli nie tolerujesz zadnych plynow, stracilas wage oraz wciaz wymiotujesz-skonsultuj sie z lekarzem.
2. bole glowy i inne: acetaminofen (paracetamol, codipar itd.). Ostre i przewlekle bole nalezy skonsultowac z lekarzem.
3. zatkany nos: woda morska, plukanki na bazie soli fizjologicznej.
Leki bezpieczne w II trymestrze:
1. zatkany nos: spray do nosa z woda morska, Afrin (oxymetazolina) uzywac nie dluzej niz 3 dni, sudafed.
2. kasze i bol gardla: syropy na bazie dekstrometorfanu (np. tussidex), benadryl. Przy przewleklym kaszlu skonsultowac sie z lekarzem.
3. bole i drapania w gardle: tantum verde, wiekszosc drazetek do ssania, nie nalezy ich jednak uzywac dluzej niz 3-5 dni. Przy przedluzajacym sie bolu nalezy skonsultowac sie z lekarzem.
4. biegunka: loperamid (stoperan), w przypadku utrzymujacej sie biegunki nalezy skonsultowac sie z lekarzem.
5. bezsennosc: ciepla kapiel, 50 mg witaminy B6, benadryl, cieple mleko.
6. zatwardzenia, hemoroidy-opisane wyzej
7. zgaga: maalox, mylanta, tums
 
Do góry