reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Prawa kobiety ciężarnej

Status
Zamknięty i nie można odpowiadać.

magdalena25

Majowe mamy'08 Przeszczęśliwa mamuśka
Dołączył(a)
22 Sierpień 2005
Postów
2 899
Temat ten został poruszony w wątku "pogaduszki", ale pomyslałam sobie, że wart jest wyróżnienia, bo łatwiej będzie te cenne informacje odnaleźć. Zapraszam do umieszczania tu wszelkich informacji na temat naszych praw. Ja sama nie za wiele o tym wiem i z pewnością będę pogłębiała swoją wiedzę. A potem chętnie się z wami nią podzielę.
Pozdrawiam,
Magdalena
 
reklama
wiem, że jako kobieta w ciąży masz prawo być obsłużona w sklepach, supermarketach i urzędach bez kolejki
a jak jeszcze nie widać, to można sie posłuzyć książeczką ciążową
 
Witam :)

Bardzo fajne informacje. Niestety bajbus jest sporo nieaktualny...
Chciałam Wam podać wzór jak obliczyć ile kasy dostaniecie od ZUSu będąc na zwolnieniu lub później na macierzyńskim. Bo niby mówi się, że 100% a tak naprawdę dostaje się mniej :(

Wzór:

kwota brutto - 18,71% = X
X/30 = Y
Y x ilość dni na zwolnieniu = Z
Z - 19% (podatek) = kwota jaką wypłaca ZUS.

Może przykład...
Kwota brutto: 1500 zł
1500 - 18,71% = 1219,35
1219,35 / 30 = 40,65
40,65 x 20 dni = 813
813 - 19% = 658,53

Mam nadzieję, że ten wzór jest w miarę zrozumiały. Tak mi tłumaczyła Pani w ZUSie.

Pozdrawiam
 
Słuchałam dzisiaj radia i wypowiadali się posłowie. Mówili, że becikowe będzie wynosić do 800 zł. i będzie przysługiwać tylko matkom kwalifikującym się do pobierania zasiłku rodzinnego (mnie ta przyjemność ominie). Stwierdzam, że jest to krzywdzące, ale nas matek nikt nigdy nie słucha.
Co do urlopów macierzyńskich to mamy sobie wybić z głowy 26 tygodni - będzie najwyżej 22 tygodnie (dla mnie mogą sobie to wsadzić w ...)
Mówi się, żeby kobiety rodziły dzieci, ale nic sensownego nie robi się w tym kierunku, żeby tym matkom pomóc i dać jej "godne" wychowanie dziecka. Nasze dzieci będą wychowywane przez babcie, ciocie, dziadków lub przez nianie i żłobki.

Pocieszmy się tym dziewczyny, że kiedyś będziemy mieć wnuki i wtedy tak naprawdę będziemy tymi "matkami"
 
A jak to dokładnie jest z tym zasiłkiem rodzinnym? Bo się już gubię i w sumie nie wiem o co mogę się ubiegać. I jak z tym porodowym zasiłkiem?
 
Kwota nie może przekroczyć 504 zł. na osobę. Liczy się to z dochodu netto (czyli tego co dostajesz na rękę) obojga rodziców (chyba, że kobitka jest samotna). Zasiłek otrzymuje się po przedstawieniu zaświadczenia o zarobkach z Urzędu Skarbowego.
 
No tak, tyle że kwota netto sie różni - inaczej dostawałam z pracy, a teraz z ZUSu mniej. Co wezmą pod uwagę?
 
Kasiu Urząd Skarbowy wysatwie Ci zaświadczenie o osiągnietym dochodzie za poprzedni rok podatkowy (PIT 37,albo 36 jak macie dział gosp),czyli w naszym przypadku jak się dzidzia urodzi w kwietniu to będzie się raczej liczył rok 2004, chyba, ze nasze US tak szybko pracuja,a Ty i maż sie szybko rozliczycie (chociaz to wątpliwe bo ZUS przesyła PIT-y zawsze na ostatnią mniutę) to za 2005 r. Odejmując od przychodu składki na ub społ, ub zdrowotne i podatek uzyskujesz dochód netto, dzielisz otrzymaną kwote przez ilość misiecy w roku inastępnie przez ilość osób w Waszej rodzinie (chyba będzie 3 prawda) i patrzysz ile Ci wyszło, jeśli to kwota równa lub mniejsza niż 504 to masz prawo do zasiłku rodz. i innych dodatków m.in. dod. z tytułu urodzenia dziecka.

Pamiętaj, ze kiedy z męzem rozliczaliście się osobno to musisz zsumować dochody!
Bużki.
 
reklama
Status
Zamknięty i nie można odpowiadać.

Podobne tematy

Do góry