reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

PRAWA kobiety w ciąży

Gosiaczek.81

Fanka BB :)
Dołączył(a)
30 Listopad 2010
Postów
392
Dziewczyny założyłam ten wątek, abyśmy mogły podyskutować nt. prawa pracy oraz przywilejów jakie nam się należą w okresie ciąży, również na tematy związane z ubezpieczeniem, becikowym oraz świadczeniami, a także o procedurach dot. wykorzystania urlopu macierzyńskiego, wypoczynkowego i wszelkich formalności z tym związanych :tak:

Sama borykam się z pytaniem w jakim momencie mogę wykorzystać urlop wypoczynkowy za rok przyszły czy od razu po macierzyńskim, kiedy złożyć wniosek o przedłużenie macierzyńskiego o 14 dni jakie wg ustawy mogą się należeć każdemu ...
 
reklama
ja,ponieważ mi nic nie przysługiwać będzie na wychowawczym,zaraz po macierzyńskim idę na zwolnienie ginekologiczne,
 
A aj wkleję prawa taty, też ważne:
PRAWA TATY
[FONT=&quot]-2 dni zwolnienia z tytułu urodzenia dziecka płatne 100%
-7 dni urlopu ojcowskiego płatne 100%-można go wykorzystać do 12 miesiąca życia dziecka, może nakładać się z urlopem macierzyńskim Mamy, trzeba wziąć go w całości
-do 14 dni zwolnienia lekarskiego na opiekę nad Mamą po porodzie płatne 80%-zwolnienie można dostać przy wypisie ze szpitala, od ginekologa prowadzącego ciążę albo od rodzinnego
-2 dni zwolnienia w roku z tytułu opieki nad dzieckiem płatne 100%[/FONT]
 
Traschka, ja planuję, że mój weźmie najpierw te dwa dni, a potem te 14 płatne 80% i tak długo będziemy sobie wszyscy razem w domku:)))
 
Mam coś na ten ten temat : Jeżeli chodzi natomiast o regulacje dotyczące korzystania ze zwolnienia lekarskiego bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, to takowe nie istnieją. Dlatego też należy przyjąć, że stosuje się w tym przypadku zasady ogólne. Zgodnie z nimi, pracownik ma niezaprzeczalne prawo do zwolnienia lekarskiego.

W praktyce może więc zdarzyć się i tak, że pomimo ciążącego na pracownicy obowiązku stawienia się do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, nie powróci ona do firmy w przewidzianym terminie, ponieważ wystąpią okoliczności usprawiedliwiające jej nieobecność, a więc np. choroba.


Reasumując, wspomniany we wstępie pracodawca nie ma słuszności, twierdząc, że zatrudniona nie ma prawa korzystać ze zwolnienia lekarskiego po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Co więcej, może się on również spodziewać, że bezpośrednio po ustaniu czasowej niezdolności do pracy spowodowanej chorobą pracownica będzie chciała wykorzystać urlop wypoczynkowy wynikający z ustalonego w firmie planu urlopów.


W świetle najnowszego orzecznictwa, rozpoczęcie urlopu wprost po zakończeniu choroby trwającej dłużej niż 30 dni nie godzi w obowiązujące przepisy prawa pracy (por. wyrok SN z 20 marca 2008 r., II PK 214/07, OSNP 2009, Nr 15-16, poz. 194).

Przepisy nie wykluczają również innej możliwości. Mianowicie, ustawodawca nie widzi przeszkód, aby po zakończeniu urlopu macierzyńskiego świeżo upieczona mama udała się wprost na urlop wypoczynkowy. Zezwala na to art. 163 § 3 K.p., zgodnie z którym wniosek pracownicy w tej sprawie jest dla pracodawcy wiążący i to nawet w przypadku, gdy wie on, iż kobieta zamierza skorzystać następnie z urlopu wychowawczego.
 
Co do praw mamy- ja nie pracuję, więc te sprawy mnie nie dotyczą, ale wiem np. że nikt mi nie może wypowiedzieć umowy o wynajem mieszkania kiedy jestem w ciąży.
 
Od 1 stycznia 2010 r. - możliwość przedłużenia urlopu i zasiłku macierzyńskiego

Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego wynosi:
Lata 2010-2011
urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie - do 2 tygodni.
urodzenia dwojga i więcej dzieci przy jednym porodzie - do 3 tygodni

Wniosek należy złożyć w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Dodatkowy urlop macierzyński udzielany jest bezpośrednio po zakończeniu podstawowego urlopu macierzyńskiego (art. 182[1] par. 2 K.p.).
 
Ostatnia edycja:
reklama
Do góry