reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Prawa mam - przepisy

Melulu - bardzo dziękuję za odpowiedź :tak::-D znowu dowiedziałam się od Ciebie czegoś nowego, bo jak rozmawiałam z dyr. to mówiliśmy, że napiszę podanie o obniżenie wymiaru godzin od września do czerwca i nawet zastanawialiśmy się, czy pisać do końca czerwca, czy do zakończenia roku szkolnego :confused::eek:
Izkab, przepis mówi "powinno się". Jeśli Twój dyrektor zgadza się na taki układ, to biegiem pisz podanie i ciesz się, że masz takie układy. Możesz wykorzystać dwa kolejne przepisy karty nauczyciela:

Art. 67b "Nauczyciel może zrezygnować z udzielonego mu urlopu wychowawczego:
1) w każdym czasie – za zgodą organu udzielającego urlopu"
- czyli w Twoim przypadku to tak, jakbyś za zgodą dyrektora zrezygnowała z wychowawczego.

Art. 67c "1. W przypadku wykorzystywania urlopu wychowawczego nauczyciel nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego z dniem rozpoczęcia ferii szkolnych przypadających po zakończeniu urlopu wychowawczego."
- czyli wg mnie najbezpieczniej byłoby, gdybyś miała wychowawczy do dnia zakończenia roku szkolnego, wtedy bez wątpliwości nabywasz prawo do urlopu z pierwszym dniem wakacji. I wtedy możesz skorzystać z przepisu kodeksu pracy, że wychowawczy można brać w czterech częściach.
 
reklama
Melulu - jeszcze raz wielkie dzięki za informacje :tak: teraz mogę iść do szkoły i poduczyć nasze księgowe (kolejny raz zresztą) ;-):-D i przede wszystkim wiem na czym stoję :cool2:
 
Melulka zaglądasz tu jeszcze??
jeśli tak to bardzo cię prosze o pomoc:

kończy mi się macierzyński i teraz:

- piszę podanie o dodatkowe 2 tyg (pamiętam o tych 7 dniach :-))
- piszę podanie o zmniejszenie etatu do 7/8
- piszę podanie o urlop wypoczynkowy (okolo 2 tyg)

i teraz czy podanie o zmniejszenie etatu do 7/8 napisać dopiero po urlopie wypoczynkowym, czy jeśli napisze wcześniej to urlop wypoczynkowy bedzie mi się liczył z pełnego etatu czy z 7/8

chodzi mi o to żeby nie wręczyli mi zaraz po powrocie wypowiedzenia ;-)
 
Melulka zaglądasz tu jeszcze??
jeśli tak to bardzo cię prosze o pomoc:

kończy mi się macierzyński i teraz:

- piszę podanie o dodatkowe 2 tyg (pamiętam o tych 7 dniach :-))
- piszę podanie o zmniejszenie etatu do 7/8
- piszę podanie o urlop wypoczynkowy (okolo 2 tyg)

i teraz czy podanie o zmniejszenie etatu do 7/8 napisać dopiero po urlopie wypoczynkowym, czy jeśli napisze wcześniej to urlop wypoczynkowy bedzie mi się liczył z pełnego etatu czy z 7/8

chodzi mi o to żeby nie wręczyli mi zaraz po powrocie wypowiedzenia ;-)
Zaglądam kochana, a właściwie mam maila, który mnie powiadamia o nowych postach na wątku prawniczym. Już odpowiadam.

Koniecznie napisz wniosek o dodatkowy macierzyński, a potem urlop wypoczynkowy. Ponieważ wypoczynkowy bierzesz bezpośrednio po macierzyńskim, nie mogą Ci go odmówić. A ponieważ nie przychodzisz do pracy, to nie mogą Cię zwolnić - ochrona przed zwolnieniem obowiązuje przy każdej usprawiedliwionej nieobecności, w tym w czasie urlopu wypoczynkowego.

Dopiero potem napisz wniosek o pomniejszenie etatu - najlepiej, abyś go wręczyła w pierwszym dniu urlopu wypoczynkowego (możesz wysłać pocztą, liczy się data nadania). Chodzi o to, że wniosek o pomniejszenie etatu składasz na dwa tygodnie przed planowaną datą pomniejszenia. Jeśli będziesz już na urlopie, to pracodawca nie będzie mógł zmienić Ci warunków tego urlopu, a niestety pomniejszenie etatu oznacza pomniejszenie normy urlopowej. Gdybyś najpierw złożyła wniosek o pomniejszenie etatu, a potem urlop, pracodawca policzyłby Ci krótszy urlop, bo za miesiące wrzesień-grudzień jako 7/8 normy zgodnie z nowym wymiarem etatu.

Przy okazji - nie wiem czy karmisz piersią. Jeśli tak, to po powrocie do pracy pamiętaj, że przy pełnym etacie przysługuje Ci godzina na karmienie (2 x 30min.), a przy 7/8 pół godziny.

Pozdrawiam cieplutko,
Basia
 
Melulka trochę się wszystko pogmatwało i mam jeszcze kilka pytan:

w styczniu daja mi 2 miesięczny okres wypowiedzenia, mój mąż założył firmę i jednocześnie pracuje w korporacji i obecnie płaci tylko 230zł dodatkowego ubezpieczenia i teraz pytania :-)
czy może tatuś iść na wychowawczy?
czy będą płacić za niego składki aby on prowadząc firmę w tym czasie nie musiał płacić pełnego zusu?
czy będąc na wychowawczym może prowadzić swoją działalność i czy są jakies ograniczenia?
i czy może pójść na wychowawczy jeśli ja będę bezrobotna albo na wypowiedzeniu?

będę wdzięczna za info
buziaki ;-)
 
Anik, kochana, ponieważ nie jestem specjalistą od działalności gospodarczej, proponuję - skopiuj swój post na wątek prawniczy. Od pewnego czasu mamy tu na babyboom bardzo dobrego eksperta. Pani Ewelina na pewno będzie Ci w stanie pomóc lepiej niż ja. :)
 
Melulu albo dziewczyny może wiecie - jeżeli jestem na wychowawczym i oficjalnie nie mam żadnych dochodów to z zusu nie dostane pita ? chyba nie, ale pewności mi brak
Melulu- raz jeszcze wszystkiego najlepszego dla Majci z okazji drugich urodzinek ! Pięknie gra na gitarze :)
 
  • Witam i bardzo proszę o pomoc dot. prawa oświatowego​



  • 15 kwietnia br. złożyłam pracodawcy wniosek o obniżenie etatu od dnia 1.09. 2011 r. z 12/18 na 9/18 etatu w ramach art. 186[FONT=&quot]7[/FONT] Kodeksu Pracy.
    Niestety chyba zrobiłam to ze zbyt dużym wyprzedzeniem, bo powinnam to zrobić 14 dni przed 1.09. (tak twierdzi prawnik), ale zależało mi na ochronie przed zwolnieniem, bo w szkole wypowiedzenia są wręczane właśnie w maju.



  • W szkole dowiedziałam się, że nie ma dla mnie tych 9 godzin tj. połowy etatu (pracuję w szkole) i że w związku z tym w maju dostanę wypowiedzenie. Dodam, że w szkole tego samego przedmiotu uczy jeszcze 3 innych nauczycieli a ja jestem najmłodsza stażem (jestem nauczycielem kontraktowym w trakcie awansu na stopień nauczyciela mianowanego), ale mam umowę na czas nieokreślony i pracuję w tej szkole od 6 lat.
    Proszę o odpowiedź czy w związku z brakiem godzin mogę być zwolniona i ewentualnie na jakiej podstawie?
    [FONT=&quot][/FONT]








  • https://www.babyboom.pl/forum/editpost.php?p=6982697&do=editpost https://www.babyboom.pl/forum/newreply.php?do=newreply&p=6982697https://www.babyboom.pl/forum/report.php?p=6982697Czy gdybym nowy wniosek złożyła np. 27.04. br. i poprosiła o obniżenie etatu do 9/18 od 11.05. 2011 to wtedy pracodawca musiałby to od razu uwzględnić i zapewnić mi te 9 godzin także w kolejnym roku szkolnym (skoro teraz twierdzi, że właśnie dla mnie zabraknie godzin)? Czy mogę ten wniosek o obniżkę złożyć jeszcze raz (skoro jeden już złożyłam) czy teraz już ważny jest tylko ten wniosek złożony 15.04.?
    Czy jest może jeszcze jakieś inne wyjście, abym uniknęła wypowiedzenia umowy (jestem w trakcie awansu zawodowego i aby go dokończyć muszę być zatrudniona w nowym roku szkolnym przynajmniej na 9/18 etatu)?​





  • Z góry dziękuję za pomoc
 
reklama
Przepraszam, byłam na urlopie. Niestety, nie jestem specjalistą od oświaty, ale na tym forum jest fantastyczna pani ekspert na wątku prawnym: Porady prawnika - proszę skopiować swoje pytanie i założyć tam odpowiedni wątek.
 
Do góry