reklama

Prawa Matki Pracujacej-Karmiacej

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez izi85, 5 Październik 2010.

 1. izi85

  izi85 Mamisiiiima P&N

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam!
  Jestem Mama 8 miesiecznego Patryka wrociłam do pracy 22 wrzesnia,pracuje po 7 h,bo jestem karmiaca.
  Mam pytanie:
  Czy w świeta np grudniowe,matka normalnie pracuje??
  Dodam ze chodze na 5:30-12:30 (pracuje w hotelu)
  Jakie przywileje w pracy ma Matka karmiaca?
  Do kiedy nalezy sie przerwa Matce karmiacej?
  Ile musze pracowac godzin na caly etat??
  Czy moge odmawiac pracy poza swoim grafikiem??
  Z gory dziekuje za odpowiedz!!
   
 2. reklama
 3. Melulu

  Melulu TP 15.01.2009 r.

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Przywileje wynikające z kodeksu pracy to:
  - z art. 187: prawo do dwóch półgodzinnych przerw, jeśli czas pracy wynosi ponad 6h/dobę (przy dwojgu dzieci - 2x45min). Przerwy można łączyć i wykorzystywać na początku lub na końcu godzin pracy, przychodząc do pracy później lub wychodząc wcześniej. Nie ma w przepisach opisanej formy dokumentowania faktu karmienia piersią, więc przyjmuje się, że wystarczy oświadczenie pracownicy. Nie ma też limitu wieku dziecka.
  - z art. 178 par. 2: pracownika opiekującego się dzieckiem do lat 4 nie można bez jego zgody zatrudniać w nadgodzinach, w porze nocnej, w przerywanym systemie czasu pracy oraz wysyłać w delegację (z prawa tego może korzystać tylko jedno z rodziców)
  - z art. 179: nie wolno pracownicy karmiącej zatrudniać w warunkach szkodliwych (wyszczególnione w osobnym rozporządzeniu) ani przy pracy, której zabronił jej lekarz
  - z art. 188: pracownik wychowujący dziecko ma prawo do dwóch dni płatnego dodatkowego urlopu w każdym roku kalendarzowym, urlop ten nie przechodzi na rok następny (z prawa tego może korzystać tylko jedno z rodziców).

  Z ustawy antykryzysowej wynika jeszcze ponadto możliwość ubiegania się przez pracownika wychowującego dziecko o indywidualne godziny pracy (art. 11, dotyczy wszystkich przedsiębiorstw, nie tylko tych w kryzysie) - na taki wniosek pracodawca musi udzielić pisemnej odpowiedzi i dobrze ją umotywować, jeśli zamierza nie wyrazić zgody.
  ________________________________________
  Zatem: w święta pracujesz normalnie, jeśli wynika to z Twojego grafika.

  Jeśli godzina 5:30 nie jest wg regulaminu Twojej firmy pracą w porze nocnej, to musisz tak pracować. Możesz ewentualnie prosić o ustalenie innych godzin pracy, ale pracodawca może się nie zgodzić (choć musi to uzasadnić na piśmie).

  Masz prawo do skrócenia czasu pracy, z którego już korzystasz i możesz z tego korzystać dopóki karmisz, bez limitu wieku dziecka. Jest to rozliczane jako pełny etat i za 8h należy Ci się wynagrodzenie.

  Możesz odmówić pracy w nadgodzinach.
   

Poleć forum