reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Prawa Matki Pracujacej-Karmiacej

izi85

Mamisiiiima P&N
Dołączył(a)
15 Wrzesień 2009
Postów
1 715
Miasto
Poznań
Witam!
Jestem Mama 8 miesiecznego Patryka wrociłam do pracy 22 wrzesnia,pracuje po 7 h,bo jestem karmiaca.
Mam pytanie:
Czy w świeta np grudniowe,matka normalnie pracuje??
Dodam ze chodze na 5:30-12:30 (pracuje w hotelu)
Jakie przywileje w pracy ma Matka karmiaca?
Do kiedy nalezy sie przerwa Matce karmiacej?
Ile musze pracowac godzin na caly etat??
Czy moge odmawiac pracy poza swoim grafikiem??
Z gory dziekuje za odpowiedz!!
 
reklama
Przywileje wynikające z kodeksu pracy to:
- z art. 187: prawo do dwóch półgodzinnych przerw, jeśli czas pracy wynosi ponad 6h/dobę (przy dwojgu dzieci - 2x45min). Przerwy można łączyć i wykorzystywać na początku lub na końcu godzin pracy, przychodząc do pracy później lub wychodząc wcześniej. Nie ma w przepisach opisanej formy dokumentowania faktu karmienia piersią, więc przyjmuje się, że wystarczy oświadczenie pracownicy. Nie ma też limitu wieku dziecka.
- z art. 178 par. 2: pracownika opiekującego się dzieckiem do lat 4 nie można bez jego zgody zatrudniać w nadgodzinach, w porze nocnej, w przerywanym systemie czasu pracy oraz wysyłać w delegację (z prawa tego może korzystać tylko jedno z rodziców)
- z art. 179: nie wolno pracownicy karmiącej zatrudniać w warunkach szkodliwych (wyszczególnione w osobnym rozporządzeniu) ani przy pracy, której zabronił jej lekarz
- z art. 188: pracownik wychowujący dziecko ma prawo do dwóch dni płatnego dodatkowego urlopu w każdym roku kalendarzowym, urlop ten nie przechodzi na rok następny (z prawa tego może korzystać tylko jedno z rodziców).

Z ustawy antykryzysowej wynika jeszcze ponadto możliwość ubiegania się przez pracownika wychowującego dziecko o indywidualne godziny pracy (art. 11, dotyczy wszystkich przedsiębiorstw, nie tylko tych w kryzysie) - na taki wniosek pracodawca musi udzielić pisemnej odpowiedzi i dobrze ją umotywować, jeśli zamierza nie wyrazić zgody.
________________________________________
Zatem: w święta pracujesz normalnie, jeśli wynika to z Twojego grafika.

Jeśli godzina 5:30 nie jest wg regulaminu Twojej firmy pracą w porze nocnej, to musisz tak pracować. Możesz ewentualnie prosić o ustalenie innych godzin pracy, ale pracodawca może się nie zgodzić (choć musi to uzasadnić na piśmie).

Masz prawo do skrócenia czasu pracy, z którego już korzystasz i możesz z tego korzystać dopóki karmisz, bez limitu wieku dziecka. Jest to rozliczane jako pełny etat i za 8h należy Ci się wynagrodzenie.

Możesz odmówić pracy w nadgodzinach.
 
Do góry