reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Prawa ojca gdy nie płaci alimentów.

jaa

Dołączył(a)
20 Czerwiec 2010
Postów
4
Miasto
Wrocław
Witam!
Słyszałam, od znajomej, że jeżeli ojciec biologiczny, który nie utrzymuje kontaktu z dzieckiem ani nie płaci alimentów (komornik też jest bezskuteczny) to ja, jako matka dziecka mogę 'ojcu' jeszcze bardziej ograniczyć prawa do dziecka?

Na tą chwilę ma ustalone widzenia-na własną prośbę, z których nie korzysta od ponad 2 lat! Alimentów nie mamy od 3 miesięcy.
Wiem, że ma nowe dziecko, nową rodzinę więc NASZE dziecko go już nie interesuje...Nikogo z jego rodziny zresztą też.

Ja wyszłam za mąż i chciałabym, by mój obecny partner miał większe prawa do mojego dziecka! Np. chciałabym by mała nosiła nazwisko męża, bym nie miała problemów z wyrobieniem paszportu dla niej lub odbiegając w przyszłość, po mojej śmierci nie chciałabym by mała poszła w opiekę do "dawcy" bo wedle prawa to on jest ojcem...

Z góry dziękuję za odpowiedź.
 
reklama
Słyszałam, od znajomej, że jeżeli ojciec biologiczny, który nie utrzymuje kontaktu z dzieckiem ani nie płaci alimentów (komornik też jest bezskuteczny) to ja, jako matka dziecka mogę 'ojcu' jeszcze bardziej ograniczyć prawa do dziecka?
Niepłacenie alimentów nie moze być podstawą do odebrania władzy rodzicielskiej lub jej ograniczenia.

Ja wyszłam za mąż i chciałabym, by mój obecny partner miał większe prawa do mojego dziecka!
Pani dziecko ma ojca. Fakt, ze ojciec nie interesuje się dzieckiem (choć na razie za mało wiem by móc jednoznacznie twierdzić że tak jest) to może Pani wnioskowac o pozbawienie ojca praw rodzicielskich. Art 111 KRO stanowi: "Jeżeli władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Pozbawienie władzy rodzicielskiej może być orzeczone także w stosunku do jednego z rodziców"

Np. chciałabym by mała nosiła nazwisko męża, bym nie miała problemów z wyrobieniem paszportu dla niej lub odbiegając w przyszłość, po mojej śmierci nie chciałabym by mała poszła w opiekę do "dawcy" bo wedle prawa to on jest ojcem...
Dopiero po pozbawieniu biologicznego ojca władzy rodzicielskiej dziecko może być przysposobione.
 
Do góry