reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Prawidłowa waga

u nas jest tak samo dzidzia szybko przybiera na wadze, lekarka powiedziała że pewnie na pół roczku będzie miała 10 kilo, teraz waży jakieś 5kg a ma 5 tyg, najbardziej jest to odczuwalne jak się małą trzyma do odbicia
 
reklama
Siatki centylowe są niezłym rozwiązaniem. Generalnie im bliżej środka tym lepiej. Oczywiście, jako, że są one aktualizowane na podstawie wyników wagi dzieci, to poszczególne siatki centylowe np. z lat 80 i aktualne mogą się od siebie różnić nawet o naście procent jeżeli chodzi o przedziały.

Ciekawą alternatywą jest wskaźnik Ponderal'a, który obliczmy ze wzoru waga/(wzrost do potęgi 3). Dla niemowląt do 12 miesięcy zakres jest od ok. 20 do 28 punktów, czyli środek wypada na 24.

Jest to o tyle lepsze, że uwzględnia wzrost dziecka, a przecież już nawet w tym okresie dzieci znacznie różnią się od siebie wzrostem i to, że któreś waży mniej lub więcej jest również tym podyktowane.

Zupełnie przy okazji - Ponderal dla dorosłych również można wyliczyć jest od 10.3 do 13.9 pkt. i Sprawdza się o wiele lepiej, jeżeli chodzi o głowny cel czyli określanie ryzyka zdrowotnego związanego z wagą, od BMI dla osób o wzroście odbiegającym znacznie od 180 cm.
 
Siatki centylowe to najlepszy sposób na sprawdzenie;)
Gdzieś czytałam że dziecko w 6 miesiącu powinno swoją wagę podwoić a na roczek potroić(tą wagę z jaką się urodziło oczywiście;)
Pozdrawiam;)
 
Do góry