reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Prawidłowe noszenie niemowlęcia

Monag89

Fanka BB :)
Dołączył(a)
7 Lipiec 2019
Postów
152
Jak można prawidłowo nosić dziecko od urodzenia oprócz pozycji fasolki? Czy można nosić w takiej pozycji jak do odbicia z tym że główka jest oparta o klatkę piersiową, jedna ręka podtrzymuje główkę, a druga kręgosłup i pupe. Od kiedy można tak nosic niemowle?
 
reklama
Rozwiązanie
Jeśli chodzi i noszenie- położna zawsze powtarzała, że w fasolkę, a w pionie, jak zacznie trzymać główkę. Chyba,że na chwilę do chusty - w porządku. Pamiętać tylko trzeba o plecach w literę C i nóżkach na żabkę.
Co do znoszenia na jedna stronę- uważam, że może nic nie dolega dziecku.. Mój też tak miał, a teraz, ma 9 miesięcy, już chodzi, wszystko szło w miarę harmonijnie.
Ale zdecydowanie należy nosić dziecko do odbicia na zmianę. Ja też rozbiła tak,że na siedząco, przekładałam na kolanie, nam tak było wygodniej.
A siedziska... Co specjalista, to opinia.. nam zazawsze powtarzali, że kunelkowe dla większego dziecka, już samodzielnie siedzącego. I choć syn usiadł szybko, to wcześniej kupiliśmy już inna spacerowekę, podobno lepiej, jak...
Czy tak można nosić dziecko od urodzenia? Czy to jest pionizowanie dziecka?
 

Załączniki

  • mama-noworodek-GALLERY_MAIN-10303.jpg
    mama-noworodek-GALLERY_MAIN-10303.jpg
    15,6 KB · Wyświetleń: 112
Niemowlę najlepiej nosić w taki sposób aby jego kręgosłup był wygięty w C, nie może być prosty jak patrzysz od boku oraz wygięty w prawo lub w lewo, jak patrzysz od przodu lub tyłu. Kolana najlepiej wyżej lub na wysokości bioder (ze względu na kształtujące się stawy biodrowe). Można nosić przodem do świata, ale z zachowaniem tych zasad, czyli kręgosłup w C i kolana wysoko. Dobra pozycja jest również pozycja na leniwa czy śpiącego tygrysa, ale o tym musiałabyś sobie poczytać. Kolejna zasada jest żeby zamiennie nosić na jednej lub drugiej ręce po równo, ze względu na to, że jak będziemy nosić tylko w jednej pozycji mogą wykształcić się przykurcze mięśniowe. Tego uczyli nas na zajęciach z pediatrii na fizjoterapii. Sama będę się teraz wszystkiego uczyć na swoim dziecku.
Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłam 😊
 
Ostatnia edycja:
Ostatnia edycja:
Polecam stronę Link do: Noszenie przodem do siebie- czy to zawsze SAMO ZŁO? – mamafizjoterapeuta dobrze tłumaczy jak nosic dziecko.
Znalazłam również przykładowe zdjęcie jak nosic prawidłowo dziecko od siebie
Zobacz załącznik 1088144
A co pozycji na Twoim zdjeciu to dziecku wiszą nogi, a powinny być ustawione tak jak wcześniej pisałam, ze względu na profilaktykę wystąpienia dysplazji stawów biodrowych.
Zobacz załącznik 1088145
Dziękuję za odpowiedź i za link do strony. Jak nosiłam moje dziecko w takiej pozycji jak na zdjęciu do odbicia i czasami troszkę jak płakało do uspokojenia to chyba nie zaszkodziłam na jego kręgoslup i bioderka? Moje dziecko ma 9 tygodni.
 
Nie, spokojnie. Jeśli nie spędzało tak całego dnia to nie powinno być problemu, ale może postaraj się nosić właśnie tak dziecko, żeby te nóżki nie wisiały 😉 i też jakbyś używała jakiś nosidelek to zwracaj na to uwagę.
Jak coś to pisz, może wiedza z zajęć się przyda 😄
 
Nie, spokojnie. Jeśli nie spędzało tak całego dnia to nie powinno być problemu, ale może postaraj się nosić właśnie tak dziecko, żeby te nóżki nie wisiały 😉 i też jakbyś używała jakiś nosidelek to zwracaj na to uwagę.
Jak coś to pisz, może wiedza z zajęć się przyda 😄
Dziękuję bardzo. A jaka pozycja do odbicia jest najlepsza? Ta klasyczna gdzie główka spoczywa na ramieniu. Tak najlepiej nosic do odbicia?
Nie, spokojnie. Jeśli nie spędzało tak całego dnia to nie powinno być problemu, ale może postaraj się nosić właśnie tak dziecko, żeby te nóżki nie wisiały 😉 i też jakbyś używała jakiś nosidelek to zwracaj na to uwagę.
Jak coś to pisz, może wiedza z zajęć się przyda 😄
Jak kładę moją córeczkę na brzuszek to ładnie podnosi główkę tylko znosi ją, przechyla się na prawą stronę. Czy może to być spowodowane tym że jak ją noszę do odbicia to zawsze kładę sobie ją na te samo ramię? Czy ma to jakis związek z napięciem mięśniowym? Dzisiaj idziemy do ortopedy na kontrolne badanie bioderek. O co dodatkowo warto zapytać ortopedę na wizycie? Co może zbadać, sprawdzić u 9 tygodniowego niemowlecia?
 
Poleciłabym tutaj może nie ortopedę, ale fizjoterapeutę, który pracuje z niemowlakami. Możesz zapytać ortopedę czy jakiegoś poleca. Najlepiej jak miałby kurs Vojty lub Bobath, to są metody stosowane w fizjoterapii z małymi dziećmi i taki fizjoterapeuta będzie umiał powiedzieć czy to zwiakszone napięcie mięśniowe czy coś innego, pokaże również ćwiczenia, które pomogą dziecku. Mi trodno powiedzieć, ponieważ nie widzę i też nie mogę dotknąć dziecka, co jest ważne w diagnostyce. Problem może dotyczyć tego, że nosiłaś dziecko tylko na jednej stronie a może być też tak, że to od urodzenia miało zwiększone napięcie po jednej stronie. Zawsze polecam konsultacje z fizjoterapeutą jeśli coś Cię niepokoi, czasem wystarczy tylko jedna lub trzy wizyty i wszystko wychodzi na prostą. Fizjoterapeuta również podpowie jak nosić, przewijać czy podnosić dziecko w taki sposób jaki będzie odpowiadać jego napięciu ☺️
 
reklama
A czym się różni noszenie dziecka w pionie a pionizowanie dziecka?
Poleciłabym tutaj może nie ortopedę, ale fizjoterapeutę, który pracuje z niemowlakami. Możesz zapytać ortopedę czy jakiegoś poleca. Najlepiej jak miałby kurs Vojty lub Bobath, to są metody stosowane w fizjoterapii z małymi dziećmi i taki fizjoterapeuta będzie umiał powiedzieć czy to zwiakszone napięcie mięśniowe czy coś innego, pokaże również ćwiczenia, które pomogą dziecku. Mi trodno powiedzieć, ponieważ nie widzę i też nie mogę dotknąć dziecka, co jest ważne w diagnostyce. Problem może dotyczyć tego, że nosiłaś dziecko tylko na jednej stronie a może być też tak, że to od urodzenia miało zwiększone napięcie po jednej stronie. Zawsze polecam konsultacje z fizjoterapeutą jeśli coś Cię niepokoi, czasem wystarczy tylko jedna lub trzy wizyty i wszystko wychodzi na prostą. Fizjoterapeuta również podpowie jak nosić, przewijać czy podnosić dziecko w taki sposób jaki będzie odpowiadać jego napięciu ☺
 
reklama
Hej a ja zapytam troszkę nie w temacie ale może podpowiecie. Chodzi mi o opinię o wózku z siedziskiem kubełkowym i o to czy są zdrowe dla bioderek dziecka. Takie w temacie fizjoterapeutycznym chyba. Chciałam kupić x-landera x-cite i on ma takie siedzisko . Słyszałam różne opinię , jedne że jak najbardziej zdrowe dla bioderek a drugie że absolutnie nie..
 
Do góry