reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Prawidłowy kontakt wzrokowy u 4 miesięcznego dziecka

Dołączył(a)
8 Październik 2023
Postów
7
Dzień dobry, mam 4 miesięczną córkę. Od jakiegoś czasu zastanawia mnie jej kontakt wzrokowy. W wielu źródłach jest to poruszane jako coś bardzo istotnego, podkreślane jest żeby ten kontakt wzrokowy był prawidłowy - no właśnie czyli jaki? Czy to oznacza, że dziecko ma się na mnie "gapić" 24/7 i nie powinno go interesować otoczenie, zabawki gdy ja jestem obok?
Może mamy dzieci w podobnym wieku powiedzą mi czy Wasze dzieciaki patrzą na Was non stop na przykład podczas zmiany pieluszki? Czy spojrzą, rozejrzą się, spojrzą na Wasze ręce? Jak to wygląda jak dziecko leży a Wy się nad nim pochylacie a jak wtedy gdy jest na rękach? Może być tak, że zna mnie już tak dobrze, że nie ma potrzeby przyglądania mi się?
Moja córka chętnie mi się przygląda gdy jej śpiewam, myję zęby. Niestety po przeczytaniu kilku for zastanawiam się czy na pewno patrzy mi w oczy a nie na usta...
Dziecko ma refluks, często odgina głowę do tyłu, nie trzyma też jeszcze w pełni stabilnej pozycji noszona na pionowa.
 
reklama
Dzień dobry, mam 4 miesięczną córkę. Od jakiegoś czasu zastanawia mnie jej kontakt wzrokowy. W wielu źródłach jest to poruszane jako coś bardzo istotnego, podkreślane jest żeby ten kontakt wzrokowy był prawidłowy - no właśnie czyli jaki? Czy to oznacza, że dziecko ma się na mnie "gapić" 24/7 i nie powinno go interesować otoczenie, zabawki gdy ja jestem obok?
Może mamy dzieci w podobnym wieku powiedzą mi czy Wasze dzieciaki patrzą na Was non stop na n p podczas zmiany pieluszki? Czy spojrzą, rozejrzą się, spojrzą na Wasze ręce? Jak to wygląda jak dziecko leży a Wy się nad nim pochylacie a jak wtedy gdy jest na rękach? Może być tak, że zna mnie już tak dobrze, że nie ma potrzeby przyglądania mi się?
Moja córka chętnie mi się przygląda gdy jej śpiewam, myję zęby. Niestety po przeczytaniu kilku for zastanawiam się czy na pewno patrzy mi w oczy a nie na usta...
Dziecko ma refluks, często odgina głowę do tyłu, nie trzyma też jeszcze w pełni stabilnej pozycji noszona na pionowa.
Już nie pamiętam jak to było z kontaktem wzrokowym u takiego maluszka, ale moja rada, żebyś nie czytała za dużo. Bo to tylko powoduje stres. W internecie można wszystko zdiagnozować.
W internecie można różne bzdury przeczytać też nt rozwoju na poszczególnych etapach i co dziecko rzekomo ma umieć. A są jeszcze tzw okna rozwojowe. Artykuły są często pisane przez ludzi nie mających pojęcia. Wpisy ludzi na forum - też uważaj 😁 Jeszcze tutaj ludzie mają pojęcie.
Jak wyżej, jeśli reaguje na ciebie, to dobrze. Na pewno non stop na ciebie gapić się nie będzie...
Jeśli cię coś w kontakcie wzrokowym niepokoi to skonsultuj np z pediatrą przy okazji wizyty.

Jedyne na co mogę ci zwrócić uwagę, bo też był u nas ten problem, żeby może skonsultować się z fizjoterapeutą oraz osteopatą - jeśli dziecko odgina głowę w tył. Tak, refluks też to powoduje, ale również wzmożone napięcie. Czasami wizyty u fizjo lub osteopaty pomagają z refluksem (jeśli nie ma tego wzmożonego napięcia, które może go powodować).
 
reklama
Do góry