reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

prawo do urlopu okolicznościowego ojca biologicznego.

Rozwiązania
0
Witam. Urodzi mi się niebawem dziecko, lecz z uwagi na fakt, iż w akcie urodzenia znajdę sie dopiero po jakimś czasie (po orzeczeniu sądu) czy należy się urlop okolicznościowy? Pzdr

reklama

witch84

Fanka BB :)
Rozwiązania
65
Co masz na myśli - "w akcie urodzenia znajdę sie dopiero po jakimś czasie"? Nie bardzo rozumiem...

Rozwiązania
0
Ano to, że w momencie urodzenia, domniemanym ojcem jest mąż matki dziecka, którym ja nie jestem. Dopiero po sprawie sądowej zaprzeczenia ojcostwa domniemanego ojca i uznaniu przeze mnie dziecka stanę się "prawnie" ojcem i będzie to odzwierciedlone w akcie urodzenia.

U

użytkownik 902

Gość
Skoro to nie jest Twoje dziecko, to nie przysługuje Ci urlop. Natomiast możesz postarać się o zwolnienie na partnerkę po porodzie

Rozwiązania
0
Jak nie moje, jak moje :) Oczekiwał bym raczej odpowiedzi merytorycznej a nie typu "nie , bo nie". Taka odpowiedź nic mi nie mówi, skoro nie jest podparta jakąś podstawą prawną albo jakimś choćby komentarzem prawnym czy nawet jakimś artykułem. Nie mogę podeprzeć się niestety tą odpowiedzią. A na jakiej niby podstawie to zwolnienie by mi przysługiwało? Jestem na "dziale eksperckim" i myślałem, że dowiem sie coś niecoś konkretów :)

U

użytkownik 902

Gość
Źle zrozumiałam. Pełnię władzy rodzicielskiej zyskasz dopiero po orzeczeniu ojcostwa przez sąd, wtedy nabędziesz też wszelkie prawa i obowiązki.
Co do zwolnienia to raczej będzie przysługiwać mężowi, nie tobie, bo to on będzie sprawować opiekę nad położnicą z tego co zrozumiałam.

Edit: konkrety? Znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r.
Do uzyskania takiego urlopu okolicznościowego potrzebny będzie Ci akt urodzenia dziecka, ewentualnie wypis ze szpitala. Nie musisz tego urlopu wykorzystywac od razu po urodzeniu się dziecka, pracodawca może Ci go udzielić potem. Aczkolwiek dotyczy to tylko i wyłącznie pracownika na umowie o pracę.

Ostatnio edytowane przez moderatora:
Rozwiązania
0
Jaki jest "okres ważności" takiego urlopu? Do kiedy moge go wykorzystać?

reklama

witch84

Fanka BB :)
Rozwiązania
65
Jeśli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa, to domniemywa się, że jego ojcem jest mąż matki. Dziecka nie może uznać jego biologiczny ojciec, zanim sąd nie orzeknie o zaprzeczeniu ojcostwa męża matki. Ale to już wiemy ;-)
Wydaje mi się, że w świetle aktualnych przepisów, to niestety mąż pana partnerki będzie miał możliwość wykorzystania urlopu okolicznościowego i ojcowskiego.

Autor Podobne tematy Forum Odpowiedzi Data
pchelka10.05 koniec urlopu wychowawczego a prawo do zasiłku ? Prosze o szybka odpowiedz Porady prawnika 3
P l4 w ciązy a prawo do urlopu wypoczunkowego Porady prawnika 2
Ewela1990 Ciaza a prawo jazdy Potrzebuję porady 3
R Kiedy wiadomo czy dziecko jest prawo czy lewo ręczne ? Potrzebuję porady 24
P L4, ubezpieczenia i od strony prawnej Potrzebuję porady 6
D czy mąż ma prawo do rozrywek kiedy ja muszę leżeć ? Potrzebuję porady 31
I Niepełnoletność a prawo do dziecka. Potrzebuję porady 6
aniaslu Czy mam prawo do nowego życia po rozstaniu? Archiwum Samodzielnych rodziców 17
aniaania2 pochylona główka w prawo u dziecka Niemowlaki 1
Beata93 prawo jazdy Młodziutkie mamy 8
fioletowa prawo, praca, becikowe - pomocne linki Dzieci urodzone w czerwcu 2013 162
ninanineczka Prawo do mieszkania. Porady prawnika 1
BetiARO Prawo Jazdy po polsku :) Mamy z Irlandii 3
M Art.88KP-Czy zakład pracy ma prawo czy obowiązek? Porady prawnika 0
Marcelinaa Prawo do zasiłku dla bezrobotnych po urlopie macierzyńskim Porady prawnika 0
Aurelia79 Czy miała prawo wymeldować dziecko? Porady prawnika 11
A czy mąz ma prawo do odszkodowania... ?? Porady prawnika 2
Bibiana Czy pracodawca ma prawo zmienić miejsce pracy? Porady prawnika 1
K samotna bezrobotna ma prawo do zasilku?? Porady prawnika 1
N prawo pracy - proszę o pomoc Porady prawnika 2
vive Spotkania ojca z dzieckiem-prawo czy obowiązek? Porady prawnika 2
A Prawo lokatorów Porady prawnika 1
M Rozwod we Wloszech (prawo do opieki nad dzieckiem) Porady prawnika 2
holly101 prawo do zasiłków - czy w ogóle, a jeśli tak to jakich? Porady prawnika 7
Slyver Ograniczenie władzy rodzicielskiej a prawo do opieki nad dzieckiem matki Porady prawnika 45
1 Prawo,a kobietka w ciąży :) Marcowe archiwum 114
C Prawo jazdy w ciąży Ciąża, poród, połóg 19
A Prawo kobiet w 2009/10 roku Archiwum mam listopadowych 785
M Prawo mamuś - przepisy prawne Dzieci urodzone w marcu 2009 325
Tirli Przepisy,prawo itp.... Dzieci urodzone w październiku 2008 36
A Która opcja urlopu macierzyńskiego ? Potrzebuję porady 29
Maha Ciąża w trakcie urlopu wychowawczego, co z macierzyńskim Potrzebuję porady 6
K Jak wygląda procedura rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego? Potrzebuję porady 13
A Brak urlopu wychowawczego Młodziutkie mamy 19
E ciąża na końcu urlopu bezłatnego Potrzebuję porady 10
AgnieszkaKRK31 Koniec urlopu wych. - koniec umowy o pracę - i co dalej? Porady prawnika 3
A koniec urlopu wych. a nowa praca Porady prawnika 1
B koniec urlopu wychowawczego (pół rocznego) a L4 Porady prawnika 0
Aneta_85 Skrócenie urlopu rodzicielskiego. Porady prawnika 1
B koniec urlopu wychowawczego a L4 Porady prawnika 2
wiolka_1982 przerrwanie urlopu wychowawczego Porady prawnika 1
M Zakończenie umowy o pracę w trakcie trwania urlopu macierzynskiego. Porady prawnika 0
M Ciąża w trakcie urlopu rodzicielskiego i koniec umowy. Porady prawnika 0
L Odwołanie z urlopu wychowawczego Porady prawnika 0
D zasiłek macierzyński a nowy przepis odn. urlopu wychowawczego 2013 Porady prawnika 1
C Wypłata zaległego urlopu po zakończeniu umowy na czas określony Porady prawnika 2
M choroba Dziecka podczas urlopu wypoczynkowego rodzica Porady prawnika 1
D Umowa na czas określony, kolejna ciąża w trakcie urlopu macierzyńskiego Porady prawnika 8
jeny79 wypłata zaległego urlopu w ciązy Porady prawnika 1
M Dodatek do urlopu wychowawczego na bliźniaki. Porady prawnika 0