reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

prawo do urlopu okolicznościowego ojca biologicznego.

Dołączył(a)
24 Lipiec 2019
Postów
4
Witam. Urodzi mi się niebawem dziecko, lecz z uwagi na fakt, iż w akcie urodzenia znajdę sie dopiero po jakimś czasie (po orzeczeniu sądu) czy należy się urlop okolicznościowy? Pzdr
 
reklama
Co masz na myśli - "w akcie urodzenia znajdę sie dopiero po jakimś czasie"? Nie bardzo rozumiem...
 
Ano to, że w momencie urodzenia, domniemanym ojcem jest mąż matki dziecka, którym ja nie jestem. Dopiero po sprawie sądowej zaprzeczenia ojcostwa domniemanego ojca i uznaniu przeze mnie dziecka stanę się "prawnie" ojcem i będzie to odzwierciedlone w akcie urodzenia.
 
Skoro to nie jest Twoje dziecko, to nie przysługuje Ci urlop. Natomiast możesz postarać się o zwolnienie na partnerkę po porodzie
 
Jak nie moje, jak moje :) Oczekiwał bym raczej odpowiedzi merytorycznej a nie typu "nie , bo nie". Taka odpowiedź nic mi nie mówi, skoro nie jest podparta jakąś podstawą prawną albo jakimś choćby komentarzem prawnym czy nawet jakimś artykułem. Nie mogę podeprzeć się niestety tą odpowiedzią. A na jakiej niby podstawie to zwolnienie by mi przysługiwało? Jestem na "dziale eksperckim" i myślałem, że dowiem sie coś niecoś konkretów :)
 
Źle zrozumiałam. Pełnię władzy rodzicielskiej zyskasz dopiero po orzeczeniu ojcostwa przez sąd, wtedy nabędziesz też wszelkie prawa i obowiązki.
Co do zwolnienia to raczej będzie przysługiwać mężowi, nie tobie, bo to on będzie sprawować opiekę nad położnicą z tego co zrozumiałam.

Edit: konkrety? Znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r.
Do uzyskania takiego urlopu okolicznościowego potrzebny będzie Ci akt urodzenia dziecka, ewentualnie wypis ze szpitala. Nie musisz tego urlopu wykorzystywac od razu po urodzeniu się dziecka, pracodawca może Ci go udzielić potem. Aczkolwiek dotyczy to tylko i wyłącznie pracownika na umowie o pracę.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
reklama
Jeśli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa, to domniemywa się, że jego ojcem jest mąż matki. Dziecka nie może uznać jego biologiczny ojciec, zanim sąd nie orzeknie o zaprzeczeniu ojcostwa męża matki. Ale to już wiemy ;-)
Wydaje mi się, że w świetle aktualnych przepisów, to niestety mąż pana partnerki będzie miał możliwość wykorzystania urlopu okolicznościowego i ojcowskiego.
 
Do góry