reklama

prawo do zasiłków - czy w ogóle, a jeśli tak to jakich?

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez holly101, 9 Kwiecień 2010.

  1. holly101

    holly101 Fanka BB :)

    Witam,

    Jestem w 10 t.c. Nie pracuję, gdy dowiedziałam się, że jestem w ciąży od razu zarejestrowałam się w UP (bez prawa do zasiłku, gdyż nie mam przepracowanego wymaganego roku) by posiadać ubezpieczenie. Nie mam męża, nigdy nie pobierałam żadnych świadczeń. Czy jakieś świadczenia mi przysługują lub będą przysługiwać po urodzeniu dziecka? W tej chwili mam możliwość wzięcia zwolnienia lekarskiego, które mogę przedstawić w UP. Znajomy zaproponował mi, że może mnie zatrudnić na okres trzech miesięcy (podobno po tym czasie nabywam prawo do zasiłku). Bardzo proszę o ustosunkowanie się do mojej sprawy. Jestem osobą totalnie niedoświadczoną w kwestiach prawnych i domyślam się, że komuś moje pytania wydadzą się śmieszne. Nie jest to kwestia wyłudzenia czegokolwiek tylko poznania własnych praw. Dodam też, że zameldowana jestem u niedoszłych teściów, a mieszkam tak naprawdę w udostępnionym przez przyjaciół mieszkaniu. Dziękuję bardzo za radę.
     
  2. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Ustalmy jeszcze tylko jedną rzecz, bym miała jasność sytuacji.
    Pisze Pani, że ma Pani wskazania do zwolnienia lekarskiego, czyli jest Pani niezdolna do pracy. W następnym zdaniu pisze Pani o chęci podjęcia pracy (choć nie jest Pani zdolna do jej świadczenia). Czegoś tu nie rozumiem? Czy myśli Pani o podjęciu pracy z zamiarem przebywania na zwolnieniu czy przyczyna obecnej niezdolnosci do pracy jest szybko przemijająca (np.infekcja wirusowa itp.). To bardzo ważna kwestia.
     
  3. reklama
  4. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    1. By mieć prawo do zasiłku, bezrobotny musi w ciągu 18 miesięcy poprzedzających zarejestrowanie posiadać staż pracy min 365 dni. Jeśli stażu takiego Pani nie ma, nie ma zasiłku. Nie mogę odnieść się do tego, czy po przepracowaniu 3 miesięcy nabędzie Pani prawo do zasiłku, czy nie, bo nie znam przebiegu Pani zatrudnienia. Jeśli poda mi Pani okresy zatrudnienia, będę mogła się wypowiedzieć.
    2. Jeśli jest Pani niezdolna do pracy, L4 należy przedstawić w UP. Jest to o tyle ważne, że jeśli UP skieruje Panią do pracy lub na rozmowę kwalifikacyjną, może Pani odmówić bez obawy, że utraci Pani status osoby bezrobotnej. Proszę też pamiętać, że zgodnie art. 33 ust. 4 pkt 9 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy osoba bezrobotna niezdolna do pracy przez nieprzerwany okres 90 dni traci status osoby bezrobotnej. Co prawda UP może Pani sytuację (ciążą) potraktować indywidualnie, ale nie ma aktu prawnego nakładającego na UP taki obowiązek.
    3. Co do zatrudnienia przez znajomego, umowy o pracę zawierane z ciężarnymi podlegają szczególnej kontroli ZUS. Dzieje się tak z uwagi na podejrzenie wyłudzania świadczeń. Zdarza się, że znajomi zatrudniają kobietę ciężarną, a ta następnie od razu korzysta z L4 (niejednokrotnie do porodu) a następnie pobiera zasiłek macierzyński. Wypłaty takich świadczeń ZUS często odmawia i bardzo wnikliwie bada sprawę. Nie znaczy to oczywiście, że nie jest możliwe zatrudnienie kobiety w ciąży. Należy jednak liczyć się z interwencja ZUS i koniecznością składania wyjaśnień (szczególnie, gdy ciężarna korzysta z L4).
    4. Po urodzeniu dziecka może Pani ubiegać się o zasiłek rodzinny i dodatki do zasiłku (z tytułu urodzenia dziecka, być może z tytulu samotnego wychowywania dziecka). Dokładną procedurę przedstawiłam jest w artykule dostępnym na stronie głównej babyboom.pl. Oczywiści będzie tez miała Pani prawo do „becikowego”.
     
    Ostatnia edycja: 9 Kwiecień 2010
  5. holly101

    holly101 Fanka BB :)

    Witam, dziękuję bardzo za odpowiedź. Moje zwolnienie ma charakter raczej długotrwały - chodzi o generalnie złe samopoczucie i dość mocno przeszkadzający w pracy pierwszy trymestr ciąży - nieustające nudności itp. Generalnie, absencja nie powinna trwać dłużej niż 4 tygodnie. Sprawa z moim znajomym wygląda następująco - ma sklep internetowy, który obsługuje z domu więc ta praca nie wymaga ode mnie zmieniania środowiska itp. Praca ma mieć charakter realny - nie chodzi o naciąganie ZUSu. Co do moich okresów zatrudnienia to trudno cokolwiek powiedzieć bo po prostu prawie ich do tej pory nie było. Po czwartym roku studiów zawiesiłam je. Pracowałam do tej pory wyłącznie na umowę-zlecenie i raz na czas określony (łącznie 3 miesiące). Nie wykluczam, że jeszcze zdarzy mi się pójść na L4 w trakcie ciąży - to chyba dość nieprzewidywalny okres, ale kolega (z którym dotychczas mocno współpracowałam, nazwijmy to -charytatywnie) zna sytuację i mimo to chce mnie zatrudnić.
     
  6. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Zatem nie ma przeszkód by podjęła Pani pracę.
     
  7. Dobrawa

    Dobrawa Fanka BB :)

    Witam,
    mam pytanie odnośnie zasiłku rodzinnego i opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego.
    "Podstawą do nabycia prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego jest spełnienie kryterium dochodowego, które w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 504 zł netto."

    1. Czy osoby: ja i ojciec dziecka musimy być zameldowani w jednym miejscu? Mieszkamy razem ale bez meldunku.
    2. Jak się liczy kryterium dochodowe? Z poprzedniego roku na podstawie pitów..??.. Ojciec dziecka ma cały czas stały etat i dochód 1200 na rękę (minus to co mu komornik odcina-ale to chyba się nie liczy do wielkości płacy). Ja pracowałam 3 miesiące od 1 września do 2 grudnia. Jestem na L4 ciążowe 100% do 3 stycznia pracodawca płaci mi stawkę, a potem od 3 stycznia też 33 dni wypłaci mi pracodawca. Dopiero potem sprawa zwolnienia przejdzie do ZUSu.
    Chodzi mi o "w stosunku do pracy" ..jak to określić?? W sumie przepracowałam te 3 miesiące+1 miesiąc z poprzedniej pracy, ale czy zwolnienie L4 liczy się do tego abym mogła pójść na wychowawczy???

    I jak dzielić kwotę dochodów, na 3 osoby już (wraz z maleńką)? Czy jak to ma być rok poprzedni to na 2 osoby??
     
  8. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Nie muszą.

    W obecnym okresie zasiłkowym nalezy złożyć informacje o dochodzie za rok 2009 (zaświadczenia z US - Pani i ojca dziecka). Dochód ten nalezy pomniejszyć o dochody utracone w związku z przejsciem na urlop wychowawczy. Następnie kwotę tę nalezy podzielić na 12 a potem na liczbę osób w rodzinie (zatem u Państwa 3). Tak postępujemy standardowo, są pewne wyjątki od tej zasady (choć nie są to sytuacje częste).

    Istotny jest staż pracy. Będąc na zwolnieniu jest Pani zatrudniona.
     
  9. Dobrawa

    Dobrawa Fanka BB :)

    Dziękuję za odpowiedzi:)
     
  10. reklama

Poleć forum