reklama

Prawo kobiet w 2009/10 roku

Temat na forum 'Archiwum mam listopadowych' rozpoczęty przez Alexia26, 16 Kwiecień 2009.

 1. Alexia26

  Alexia26 Zaciekawiona BB

  Drogie kobitki też będę listopadową mamą. Zakładam ten nowy temat abyśmy dowiedziały się więcej co nam przysługuje w ciąży. Jakie mamy prawo itp. pozdarwiam
   
  Ostatnio edytowane przez moderatora: 21 Czerwiec 2010
 2. Alexia26

  Alexia26 Zaciekawiona BB

  Od 2009 roku mamy 270 dni chorobowego w ciąży. Dla kogo jest 270 dni? Dla wszystkich kobiet? Czy z zagrożoną ciążą lub innymi takimi przypadkami?
  Kto wie jak dokładnie powinno wygladać odejście z pracy na taki urlop chorobowy? Pierwszy miesiąc płaci pracowdawca a póżniej ZUS jak to należy załatwić?
  Dziewczyny jeśli któraś z Was jest w stanie pomóc mi w tym temacie to bardzo proszę o radę. Dużo się już na ten temat naczytałam ale kadrową nie jestem:)
   
 3. reklama
 4. kasiekkb

  kasiekkb Zaciekawiona BB

  tak. od 2009 roku każdej kobiecie w ciąży ZUS przedłużył okres chorobowy do 270 dni. Nie ma tu znaczenia czy jest to zdrowa ciąża czy zagrożona.
  Generalnie pracodawca powinien dostać zaświadczenie od Twojego ginekologa, że jesteś w ciąży- zwłaszcza w przypadku kiedy Twoja umowa ma sie kończyć w trakcie ciązy- pozwoli to na przedłużenie umowy do dnia porodu.
  idąc na zwolnienie wystarczy, że przedstawisz pracodawcy zwolnienie lekarskie z kodek ciążowy B. Zwracaj na to uwagę- inaczej pracodawca może to potraktowaćjako zwykłe zwolnienie płatne 80% a nie 100% jak powinno być w ciąży. Pierwsze 33 dni zwolnienia płaci pracodawca. po tych 33 dniach zależy czy firma zatrudnia mniej niż 20 pracowników czy więcej. Jeśli mniej- pracodawca wystawia specjalne zaświadczenie i odsyła je razem z Twoim zwolnieniem do ZUS- każde kolejne zwolnienia również (od tego momentu już płaci ZUS)
  Natomiast jeśli firma zatrudnia ponad 20 pracowników- to ona płaci do końca ciązy i zasiłek macierzyński także- z tym, że ZUS potem to wszystko ponad 33 dni oddaje pracodawcy.
  Ty nie musisz w sumie w ZUS nic załatwiać w związku z tym chorobowym. wszystkie obowiązki są po stronie pracodawcy.
   
 5. royanna

  royanna Szczesliwa mamusia :)

  Bardzo dobry, przydatny watek!!! Informacje bardzo cenne! Dziękuje :)
   
 6. Alexia26

  Alexia26 Zaciekawiona BB

  Dziękuję bardzo za cenne porady. Ja mam jeszcze jedno pytanie jak pójde teraz na 2 tygodnie chorobowego ciążowego:) i wrócę do pracy i póżniej np. we wrześniu pójdę na chorobowe do końca ciąży to :
  pracodawca zapłaci za te moje wcześniejsze dwa tygodnie i poźniej za 33dni a resztę zus,
  czy pracodawca zapłaci tylko za moje 33 dni chorobowego bez względu czy było to chorobowe ciągłe czy z przerwami?
   
 7. kasiekkb

  kasiekkb Zaciekawiona BB

  pracodawca wypłaci Ci 33 dni łącznie z tymi 2 tygodniami teraz. łącznie w całym roku pracodawca może wypłacić 33 dni choroby.
   
 8. natalunia

  natalunia mamusia :)

  czy prawo chroni w jakiś sposób kobiety studiujące? Chodzi mi szczególnie o zwolnienia lekarskie.
   
 9. niunians

  niunians Fanka BB :)

  nic takiego nie słyszałam... a o coś konkretnego ci chodzi??
   
 10. reklama
 11. natalunia

  natalunia mamusia :)

  chodzi mi o to, że czasami z powodu złego samopoczucia nie pojawię się na zajęciach (wykłady wykładami, ale ćwiczenia i laboratoria są bardzo ważne i obecność jest obowiązkowa).Niektórzy wykładowcy podeszli do mnie po ludzku, a niektórzy mówią: ciąża to nie choroba i na zajęcia trzeba chodzić (mimo zwolnienia lekarskiego)! Zastanawiałam się, czy w jakiś sposób prawo mnie chroni, czy wszystko jest zależ ne od praw, którymi rządzi się uczelnia.
   
 12. niunians

  niunians Fanka BB :)

  Sama studiuje i wiem o czym mówisz, ale muszę ci powiedzieć że to wszystko zależy od prowadzącego ćwiczenia... zwykle nawet uczelnia za bardzo się w to nie wtrąca
   

Poleć forum