reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Prawo kobiet w 2009/10 roku

Dziewczyny jak to jest z tym płatnym wychowawczym? My się niby łapiemy, mąż ma własną działalność ale rozliczenie z 2008 roku pozwala nam uzyskać te dodatkowe pieniążki ;D a z 2009 roku już nie :) (dobrze ze biora pod uwagę rok 2008). Narazie z US wzięłam "zaświadczenie o wysokości dochodów uzyskanych przez członków rodziny w roku kalendarzowym..............". Wychowawczy zaczyna mi się chyba 22 czerwca. Mam teraz uzyskać zaświadczenie z ZUS od kiedy zakłąd pracy odprowadza składki itd...na to się czeka ok 2-3 tyg a jest ważne msc czyli muszę już teraz do nich męża wysłać (pytanie czy potrzebne jest specjalne podanie itp?). Od zakładu pracy też muszę zaświadczenie, ze udziela mi wychowawczego....ze jestem zatrudniona.....itp. Mam też papiery, które muszę uzupełnić i jka bede miała te dwa zaświadczenia mogę wszytsko złożyć. Pytanie? Coś jeszcze?

Nie wiem czy nie będę miała zwolnienia od lekarza tym samym wychowawczy przesunąłby mi się.

Uleńko a po co bierzesz lekarskie zwolnienie? Do pracy chodzisz?

Poza tym zasiłek wychowawczy jest dodatkiem do zasiłku rodzinnego. Jak ten Ci będzie przysługiwał to i wychowawczy dostaniesz. Mi się kończy urlop wypoczynkowy 20.06 i do końca czerwca mam czas aby złożyc papiery aby nie stracić żadnego miesiąca. U nas na zaświadczenie z zusu czeka się też 2-3 tyg, trzeba iść do nich, wypełnić druczek. Oprócz zaświadczenia z Zusu i PIT-11 za 2008 r. do wglądu trzeba jeszcze zaswiadczenie od szefa ze nadal pozostaje sie w stosunku pracy i udziela on urlopu wychowawczego i do kiedy. No i te druki z mopsu trzeba wypelnic, zlozyc komplet i czekac na decyzje :)
 
reklama
Uleńko a po co bierzesz lekarskie zwolnienie? Do pracy chodzisz?

Poza tym zasiłek wychowawczy jest dodatkiem do zasiłku rodzinnego. Jak ten Ci będzie przysługiwał to i wychowawczy dostaniesz. Mi się kończy urlop wypoczynkowy 20.06 i do końca czerwca mam czas aby złożyc papiery aby nie stracić żadnego miesiąca. U nas na zaświadczenie z zusu czeka się też 2-3 tyg, trzeba iść do nich, wypełnić druczek. Oprócz zaświadczenia z Zusu i PIT-11 za 2008 r. do wglądu trzeba jeszcze zaswiadczenie od szefa ze nadal pozostaje sie w stosunku pracy i udziela on urlopu wychowawczego i do kiedy. No i te druki z mopsu trzeba wypelnic, zlozyc komplet i czekac na decyzje :)


Dzięki Dziunka własnie wiem ze musze zaswiadczenie z zus, od pracownika, pit 11 z pracy, pit 37 rozliczenie z 2008 r.

(to jak już wiesz.....;D)
 
Ostatnia edycja:
Dziewczyny ja mam taakie pytanie .... <Olica by wiedziala ale ona nie zagalda do nas ostatnio:/>

a wiec...

jestem na wychowawczym i zastanawia mnie fakt czy jak zaszłabym w ciaze czy moge napisać podanie o skrócenie wychowawczego i z pierwszym dniem pracy zaniesc L4 ? czy to mozliwe i czy pozniej kasa na L4 normalnie sie nalezy i macierzynski itp itd ?
 
Dziewczyny ja mam taakie pytanie .... <Olica by wiedziala ale ona nie zagalda do nas ostatnio:/>

a wiec...

jestem na wychowawczym i zastanawia mnie fakt czy jak zaszłabym w ciaze czy moge napisać podanie o skrócenie wychowawczego i z pierwszym dniem pracy zaniesc L4 ? czy to mozliwe i czy pozniej kasa na L4 normalnie sie nalezy i macierzynski itp itd ?

jeśli na wych zachodzisz w ciąże to jesteś przywrócona do pracy i normalnie masz płacone tzn na L4 a poem normalnie macierzyński a potem możesz wychowawczy na to 2
A CO??;-)
 
jeśli na wych zachodzisz w ciąże to jesteś przywrócona do pracy i normalnie masz płacone tzn na L4 a poem normalnie macierzyński a potem możesz wychowawczy na to 2
A CO??;-)
no ale jak teraz mam przyznane na 3 lata wychowawcze i wczensiej zajde to jak napisze podanie zeby skrocic wychowawcze i pozniej L4 to da sie tak ?
 
Dziewczyny ja mam taakie pytanie .... <Olica by wiedziala ale ona nie zagalda do nas ostatnio:/>

a wiec...

jestem na wychowawczym i zastanawia mnie fakt czy jak zaszłabym w ciaze czy moge napisać podanie o skrócenie wychowawczego i z pierwszym dniem pracy zaniesc L4 ? czy to mozliwe i czy pozniej kasa na L4 normalnie sie nalezy i macierzynski itp itd ?

kasiiula jesli nadal cie to interesuje to da sie, moja znajoma tak zrobila, wrocila do pracy na jakis tydzien, wczesniej napisala ze wraca z wych, a potem zaniosla l4
 
Odswiezam temat ;)

Na dniach postanowilam jednak zlozyc to podanie poniewaz 23go wracam do pracy. Niby moj kiero mnie na 100% chce, ale nie wiem co bedzie za kilka miesiecy(po grudniu, gdy u nas sprzedaz maleje), wiec wole sie zabezpieczyc. Zaswiadczenie o karmieniu wystawi mi dr rodzinna bo z nia rozmawialam-trzeba donosc co miesiac. I Tu mam pytanie. Czy to zaswiadczenie o karmieniu musze od razu dac z wnioskiem o zmniejszenie etatu i przerwy do karmienia, czy moge 1go dnia pracy np?
Wszystko zależy od pracodawcy - jednemu wystarczy, że mu powiesz, że karmisz, inny będzie chciał zaświadczenie. Pierwszy dzień w pracy w zupełności wystarczy.
Zaświadczenie nie jest potrzebne
Karmiąca matka może korzystać z tych przerw przez cały czas karmienia piersią, gdyż kodeks pracy nie określa żadnego czasowego ograniczenia zwolnień na karmienie dziecka piersią. Pracodawcy najczęściej proszą kobiety o zaświadczenie lekarskie potwierdzające fakt karmienia piersią, tymczasem nie jest ono wymagane.
- W kodeksie pracy nie ma wymogu potwierdzania faktu karmienia piersią przez lekarza, tak jak jest to w przypadku praw kobiet w ciąży. Do udzielenia przerwy na karmienie wystarczy oświadczenie lub prośba pracownicy – twierdzi Jan Karliński, adwokat, specjalizuje się w prawie pracy. - Jednocześnie, rozporządzenie ministra zdrowia z dn. 30 maja 1996 r. w sprawie, między innymi, orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy (Dz U z 1996 r., nr 69, poz. 332 ze zm.) nie nakłada na lekarza obowiązku wydania zaświadczenia o karmieniu piersią.
- tekst z 2007r, trzeba by przejrzeć nowelizację KP, ale raczej nic nie zmieniło się w tej kwestii.
 
reklama
mamuski powiedzcie mi czy tacierzyńskie przysługuje mojemu M mimo że ja nie pracuje??
gdzieś czytałam że przysługuje wszystkim ojcom którze odprowadzają składki w ciągu roku od urodzenia małej, a gdzieś że nie bo ja nie pracuje. Jak z tym jest??
 
Do góry