reklama

prawo, praca, becikowe - pomocne linki

reklama

Marcysiowa

Mama na pełen etat
Od
5 Październik 2009
Postów
2 631
Miasto
Warmia
Odpowiedzi
0
#3
To ja pierwsza wystąpię z pytaniem. Jak to jest ze zwolnieniem. Chodzi mi o to, czy zwolnienie ciążowe sumuje się w roku ze zwolnieniem zwykłym? Wiadomo, że za zwolnienie zanim przejdzie się na ZUS pracodawca płaci za 33 dni. Czy ja będąc w tym roku na zwolnieniu powiedzmy 15 dni to zanim przejdę na ZUS idąc na zwolnienie ciążowe mam już tylko 18 dni? Będę wdzięczna za odpowiedź.
 

Katerinka_2

podwójnie szczęśliwa mama
Od
14 Sierpień 2008
Postów
835
Miasto
Kraków
Odpowiedzi
0
#5
Marcysiowa: Pracodawca płaci wynagrodzenie chorobowe przez pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym(sumuje się), jeśli pracodawca zatrudnia pow.20 pracowników świadczenie wypłaca pracodawca jeśli tylu nie zatrudnia wypłaca pracownikowi ZUS. Oczywiście powyżej 33 dnia świadczenia idą ze środków ZUSu ale wypłacane fizycznie są przez pracodawcę.
Pracujesz w małej firmie?

niestety Sandy ale w tym artykule jest na wstępie bzdura tygodnia " Aby uzyskać prawo do zwolnienia lekarskiego w ciąży musisz przedstawić w dziale kadr zaświadczenie o byciu w ciąży. Taki dokument jest konieczny, móc korzystać z przywileju zwolnienia." nieprawda, żeby być na zwolnieniu bierzesz zwolnienie od lekarza i już
zaświadczenie o byciu w ciąży
-zapobiega zwolnieniu z pracy
-przedłuża nam umowę na czas określony jeśli by nam się kończyła po upływie 3 mca ciąży (przedłuża do dnia porodu, potem zasiłek macierzyński wypłaca już ZUS)
-obliguje pracodawcę do przestrzegania zapisów kodeksu pracy co do ograniczeń w pracy kobiet ciężarnych (zakaz nadgodzin, dżwigania, pracy w nocy itp)

w razie pytań postaram się pomóc najlepiej jak potrafię
:tak:

 
Ostatnia edycja:
Od
4 Listopad 2012
Postów
274
Miasto
Katowice
Odpowiedzi
0
#6
kończy mi się umowa terminowa w 16 tyg ciaży wiem że muszą mi ja przedłużyć do porodu potem dostaję zasiłek macierzyński czy jak wejdzie roczny urlop macierzyński mam szanse na roczny zasiłek?
 

Katerinka_2

podwójnie szczęśliwa mama
Od
14 Sierpień 2008
Postów
835
Miasto
Kraków
Odpowiedzi
0
#7
MamaTrójki na razie posłowie zapowiadają że chcą aby ustawa z rocznym macierzyńskim weszła 1 września i obejmowała też wszystkie mamy które już zaczęły urlop macierzyński. Jeśli np zaczniemy w połowie czerwca to do grudnia będziemy na starych warunkach czyli by nas objęło. Nie wiem czy tak samo będą traktowane osoby na urlopie macierzyńskim i osoby na zasiłku macierzyńskim (czyli już nie zatrudnione ale pobierające świadczenia z ZUS) Powinny być tak samo traktowane ale z ZUSem różnie bywa...

Generalnie cały ten temat to na razie gdybanie bo dopiero mówią w telewizji na konferencjach prasowych o projekcie, miejmy nadzieję że prawo wejdzie w życie na czas...

Jak będziesz miała zaświadczenie o byciu w ciąży (gin od ręki wystawia) to zanieś do firmy. Powinni ci pisemnie dać info w jakich warunkach możesz pracować i o przedłużeniu umowy.
 
Ostatnia edycja:

Bona87

Mama Michasia
Od
9 Listopad 2012
Postów
638
Odpowiedzi
0
#8
Mam tylko jedno zastrzeżenie. Chodzi o to, czy chorobowe wypłaca ZUS czy pracodawca. Otóż z tego, co się orientuję, to jeżeli w firmie na dzień 30 listopada jest ponad 20 osób, ale zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego, to pieniądze wypłaca pracodawca, a jeśli na chorobowym w danym przedsiębiorstwie jest mniej niż 20 pracowników, to pensję wypłaca ZUS. Nie ma więc znaczenia, ile osób zatrudnia Wasza firma, tylko ile osób w danym momencie jest na zwolnieniu lekarskim.
 
Od
7 Listopad 2012
Postów
4 644
Odpowiedzi
0
#9
Po 33 dniach zwolnienia przechodzisz pod "opiekę finansową" ZUSu. Jeśli pracodawca zatrudnia powyżej 20 pracowników - Pieniądze wypłaca pracodawca, a ZUS mu zwraca. Jeśli jest mniej pracowników niż 20 - wtedy pieniądze dostajesz bezpośrednio od ZUSu. Będzie przesyłał pocztą, chyba, ze dostarczysz do ZUSu pismo z numerem konta - wtedy będą przelewać do banku na konto. Nie ma to nic wspólnego z ilością pracowników będących na chorobowych.
 
reklama

Sambucus Kids

Nowe wątki

reklama

Konkursy i testy

Konkurs

Znajdź chwilę dla siebie – konkurs z Dove na Dzień Kobiet

Zgłoszenia przyjmujemy do 21/03/2019

Konkurs

"Moc uczuć". Walentynkowy konkurs dla przyszłych rodziców

Zgłoszenia przyjmujemy do 04/03/2019

Test

Przetestuj laktator ręczny Akuku

Zgłoszenia przyjmujemy do 15/02/2019

Konkurs

Konkurs z marką Humana. Mali odkrywcy ruszają w świat

Zgłoszenia przyjmujemy do 03/03/2019

Nowe pytania

Do góry